Hobit iz rupe u zemlji izašao na svjetlo dana
Jeste li znali da je Tolkien ideju za čuvenu knjigu „The Hobbit“ dobio ispravljajući testove svojih studenata?
Jeste li znali da je Tolkien ideju za čuvenu knjigu „The Hobbit“ dobio ispravljajući testove svojih studenata?
Početkom 30-ih godina prošlog stoljeća, J.R.R. Tolkien započinjao je svoju akademsku karijeru na Sveučilištu Oxford. U to je vrijeme pisao mnoge pjesme i prozne radove, od kojih je većina sadržavala dječje bajke i priče o nepostojećim, magičnim svjetovima. Svoje prvo veliko djelo, popularnoga Hobita, započeo je 1932. godine, tek jednom rečenicom. Jednog je ljetnog dana Tolkien, tada sveučilišni profesor, dosađujući se prilikom ispravljanja gomile ispita, naišao na prazni papir koji je ostavio jedan student. Odjednom se rodila ideja za čitavu knjigu, te je na prazni papir potaknut ni sam ne zna čime napisao sad već kultnu rečenicu:
– U rupi u zemlji, živio je hobit. –
Na čitavoj je knjizi radio nekoliko godina, a napokon je izdana 21. rujna 1937. godine punim naslovom Hobit, ili tamo i natrag. Roman je postao popularan i Tolkien je nagrađivan mnogim nagradama, između ostalih, i nagradom njujorškog časopisa Herald Tribune za najbolju knjigu za mlade. Ako i niste pročitali knjigu, ne sumnjamo da ste pogledali blockbuster koji je prikazan u kinima. Priča o hobitu Bilbu Bagginsu koji kreće na životnu avanturu napunila je kinoblagajne i uvelike potaknula gledatelje na potragu za originalnom knjigom.
FOTO: Tumblr
U prosincu je 1937. izdavačka kuća koja je objavila roman Hobit zatražila od autora nastavak. Tolkien je predao sinopsise za drugi dio, Silmarillion, ali izdavači su ga odbili uz obrazloženje kako publika očekuje više priča o hobitima. Tako je Tolkien počeo raditi na drugom djelu koji se kasnije pretvorio u trilogiju Gospodar prstenova. Ova je franšiza otvorila vrata mnogim znatiželjnicima u svijet Međuzemlja. Svi koji se do tada nisu susreli s romanima Hobit i Silmarillion, imali su priliku dobiti uvid u ono što su propustili.