LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Na današnji dan

25 godina od odlaska Mister Fahrenheita

Na današnji dan, 24. studenoga, 1991. godine svijet je izgubio jednoga od najkarizmatičnijih pjevača i performera svih vremena – Freddieja Mercuryja. Frontmen Queena toliko je duboko promijenio glazbu i cjelokupnu pop-kulturu da je nemoguće pobrojiti sve umjetnike kojima je i danas uzor.

Na današnji dan, 24. studenoga, 1991. godine svijet je izgubio jednoga od najkarizmatičnijih pjevača i performera svih vremena – Freddieja Mercuryja. Frontmen Queena toliko je duboko promijenio glazbu i cjelokupnu pop-kulturu da je nemoguće pobrojiti sve umjetnike kojima je i danas uzor.

I'm burning through the sky, Two hundred degrees,That's why they call me Mister Fahrenheit. I zaista, izvođačka energija meteora zvanoga Freddie Mercury sedamdesetih i osamdesetih godina prošloga stoljeća bila je nezaustavljiva. Rođen kao Farrokh Bulsara u današnjoj Tanzaniji, Mercury je već kao sedmogodišnji dječak u Indiji, kamo se preselio, počeo pohađati sate klavira. U Englesku stiže kao sedmogodišnjak zbog revolucije u tadašnjem Zanzibaru i, nakon što je diplomirao, radio nezanimljive poslove i nastupao s nekoliko neuspješnih bendova, napokon upoznaje trio s kojim osniva Queen – gitarista Briana Maya, bubnjara Rogera Taylora i basista Johna Deacona.

FOTO: Tumblr

Samo je ime benda bilo provokativno – dobro je poznato kako riječ queen u engleskome jeziku konotira homoseksualca, i to ne u naročito pozitivnome tonu. Uzimajući u obzir i Mercuryjevu raskošnu, razmetljivu personu na nastupima i razne ambigvitetne izjave o svojoj seksualnosti, ne čudi što su mediji cijeloga Mercuryjeva života uživali spekulirati o tome s kime je u vezi. Začuđuje, pak, s obzirom na Mercuryjevu nevjerojatnu sposobnost povezivanja s publikom, što njegovi bliski prijatelji i suradnici ističu koliko je privatno bio sramežljiv i nesiguran – šokira, primjerice, da je autor epske balade poput Bohemian Rhapsody mogao čvrsto vjerovati kako svira klavir sasvim osrednje.

Bohemian Rhapsody tek je jedan od mnogobrojnih hitova Queena, vjerojatno prvoga benda koji je u punom smislu shvatio važnost glazbenoga spota za promociju pjesme, što se najbolje vidi na primjeru legendarnoga spota za I Want to Break Free u kojemu Mercury u ružičastoj majičici usisava dnevnu sobu.

Na zagrebačkom Učiteljskom fakultetu raspravljalo se o značaju glazbenih programa u vrtićima i izbornim kolegijima za studente


FOTO: Wikipedia

Uz druge megahitove poput We Will Rock You, čiji je ritam svatko od nas zasigurno barem jednom odlupao na nekoj školskoj klupi, We Are the ChampionsCrazy Little Thing Called Love, Queen je poznat i kao bend u čijoj se glazbenoj kolekciji kriju i izrazito kvalitetne prljave rock pjesme, poput Stone Cold Crazy, sušte suprotnosti njihovim operetnim tendencijama.

Mercuryjev glas raspona četiri oktave zasigurno je jedan od zaštitnih znakova grupe. Gotovo svaki rock pjevač nakon Mercuryja na neki način osjeća pritisak njegove veličine, primjerice, Anthony Kiedis u svojoj biografiji opisuje kako je, svjestan da nema nevjerojatan glas poput Mercuryjeva, shvatio kako mora pronaći drugi način da bude upečatljiv glazbenik – njegova je strategija bila rima i razvijanje osobnosti. Mercury je inspirirao i distinktivan izvođački stil Axla Rosea, a Queen je inspirirao nebrojene bendove – od Radioheada do Musea, no manje je poznato da je Freddie Mercury, uz 15 albuma s Queenom, izdao i dva solo albuma – Mr. Bad Guy i Barcelona, u suradnji s opernom pjevačicom Montserrat Caballé.

Osnovnoškolci oduševili video radovima o integraciji izbjeglica, pogledajte što su snimili


Ipak, javnost je već krajem osamdesetih počela primjećivati sve lošije Mercuryjevo zdravstveno stanje. Tabloidi su ga progonili, danomice se nagađalo o njegovu zdravlju, no Freddie se tek dan prije smrti obratio javnosti priopćenjem da ima AIDS. Izabrao je ne osvrtati se na svoju sudbinu i samo uživati u stvaranju glazbe:

I'll face it with a grin, I'm never giving in On – with the show.

Dan nakon priopćenja, umro je, a većinu svojih dobara ostavio je ženi koju je smatrao svojom najboljom prijateljicom i koju je, možda i jedinu, iskreno volio – Mary Austin. Za usporedbu, tadašnjem partneru, Jimu Huttonu, ostavio je 500.000 funta. Mary Austin, po Mercuryjevoj želji, zakopala je njegov pepeo na nepoznato mjesto koje se zaklela da nikada neće otkriti.

Energija Freddieja Mercuryja neće tako skoro biti zaboravljena. Količina epskih hitova koje iza sebe ostavlja, uspomene i snimke koncerata na kojima preko stotinu pedeset tisuća ljudi pjeva s njime i najtvrđe bi natjerala da zadrhte. Pa, ako mu nikada niste dali priliku, pokušajte – zaista, koga je lakše voljeti nego Freddieja.

So take a chance with me, Let me romance with you, I'm caught in dream, And my dream's come true.

IZVOR: QUEENONLINE
FOTO: TUMBLR