LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Na današnji dan

200. obljetnica bitke kod Waterlooa

Napoleon Bonaparte, jedan od najvećih vojnih stratega u povijesti, konačni poraz doživio je prije točno 200 godina.

Napoleon Bonaparte, jedan od najvećih vojnih stratega u povijesti, konačni poraz doživio je prije točno 200 godina.

Briljantnog francuskog vojskovođu i jednog od najvećih vojnih stratega u povijesti, Napoleona Bonapartea, često nazivaju djetetom Francuske revolucije, čije ideje su se širile Europom u krvi i ratu.

Napoleon, uspješni general, osiguravši si potporu vojske i slavu stečenu pobjedama, 1799. godine izvršio je državni udar te stupio na čelo francuske države s titulom prvog konzula. Kad je uspostavio vlast, započeo je rješavati aktualne probleme u zemlji. Promijenio je državnu upravu i unaprijedio pravni sustav. Građanski zakonik, koji je uveden u to vrijeme, i danas je temelj pravnoga sustava brojnih država.

Godine 1804. Napoleon se okrunio za cara u katedrali Notre Dame, u Parizu. U godinama, koje su uslijedile, nastavio je nizati vojne pobjede i širiti granice francuske države. Neke europske države su prestale postojati, a druge su bile ovisne o njemu. Na vrhuncu slave imao je oko 82 milijuna ljudi pod svojom vlašću.

Početak kraja njegove vladavine bio je 1812. godine, kada je doživio katastrofalan poraz u ratu protiv Rusije. Potaknuti time, europski vladari sklopili su vojni savez te naredne godine u bitci naroda, kod Leipziga, svladali Napoleona.

Kći poznatog pjevača svjedočila napadu u zagrebačkom baru, napadač uhićen


Bio je prisiljen odreći se prijestolja i prognan je na otok Elbu. Ipak, vratio se na vlast u ožujku 1815. godine Njegovih sto dana vladanja završilo je bitkom kod Waterlooa. U nedjelju 18. lipnja 1815. na bojnom polju kod grada Waterlooa u Belgiji započeo je sukob između Napoleonove vojske te združene britanske, germanske i flamanske, koju je predvodio britanski vojvoda od Wellingtona.

Spomenik bitci kod Waterlooa

Osječki Pravni fakultet planira preseljenje, ali financije ostaju glavni izazov


FOTO: Jean-Pol GRANDMONT/Wikipedia

Napoleon je odgađao početak napada zbog mokroga tla. Upravo to odgađanje, omogućilo je da se Wellingtonovoj vojsci pridruži pruska. To su ujedno i mogući razlozi Napoleonova poraza, kojima treba dodati i Wellingtonovu vojnu strategiju i bolje poznavanje terena. Ukupno je stradalo oko 25 tisuća francuskih vojnika te oko 23 tisuća savezničkih. Napoleon je prognan na otočić Svetu Helenu, gdje je umro 1821. godine Napoleonov poraz označio je kraj njegove vladavine i kraj ratnih sukoba tako velikih razmjera u Europi.

Na današnjoj 200. obljetnici ove ključne povijesne bitke upravo će poruke mira biti upućene Europi i svijetu. Na istome polju kod Waterlooa bit će održana rekonstrukcija slavne bitke. Radi se o najvećoj rekonstrukciji bitke iz Napoleonova doba, u kojoj će sudjelovati više od 5000 statista. Osim njih, u bitci će biti oko 300 konja i 100 topova, a sve će pratiti više od 200 000 gledatelja.

FOTO: EUSA proslavila 25. rođendan svečanom večerom u bečkoj palači. Zagrebačkom Sveučilištu uručena vrijedna priznanja


Na službenoj stranici Waterloo 2015 možete odbrojavati sekunde do početka ovoga spektakla, a potom ga i pratiti putem live streama.

IZVOR: HISTORY
FOTO: WIKIPEDIA