Zaštitari čuvaju škole, no neki ipak nisu zadovoljni razinom sigurnosti
S početkom drugog polugodišta, zajedno su s djeco u škole ušli i zaštitari, no nisu svi zadovoljni novim mjerama.
S početkom drugog polugodišta, zajedno su s djeco u škole ušli i zaštitari, no nisu svi zadovoljni novim mjerama.
Nakon tragedije koja se 20. prosinca dogodila u osnovnoj školi u Prečkom, od ponedjeljka je u u svim školama u Hrvatskoj na snazi novi sigurnosni protokol prema kojem se škole zaključavaju, provjeravaju se ulasci svih posjetitelja i roditelja, koji moraju biti unaprijed najavljeni.
Pojedine škole već su uvele dežurstva, a obavljaju ih uglavnom čistačice i domari, a u Zagrebu i Puli su s prvim danom drugog polugodišta u njih stigli i zaštitari.
"Najavljeni koraci se zaista odvijaju. Grad Zagreb je zaista angažirao zaštitare. Polazna točka je bila da sadašnji zaposlenici ne mogu odrađivati posao profesionalnog zaštitara", poručila je zamjenica zagrebačkog gradonačelnika Danijela Dolenec.
Dodala je da je i Osnovna škola Prečko krenula s radom te da je psihološka pomoć i dalje na raspolaganju u školi ovaj tjedan. Uz to, pozvala je sve da se jave na nadležne brojeve telefona za psihološku pomoć. Nema informacije da je nekoj djeci iz OŠ Prečko preporučeno da prvi tjedan ne pohađaju nastavu.
"'Zaštitara nema dovoljno za srednje škole i vrtiće. Ako bude hitnih situacija u srednjim školama, to ćemo riješiti", rekao je za tportal zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević.
Pavle Kalinić: „Bolje rješenje postoji”
Stručnjak za sigurnost Pavle Kalinić komentirao je nove mjere sigurnosti u školama i nije zadovoljan rješenjem.
“Ovaj protokol, tko ga je pisao, vidi se da se taj čovjek ne razumije ni u materiju ni u problem da bi se taj problem mogao riješiti”, rekao je.
Kalinić je podijelio svoj prijedlog za sigurnost škola koji je, kaže, predložio još prije 15 godina.
“Da umirovljeni policajci, ovi koji idu u mirovinu s 50 godina ili manje, budu zaštitari u školama”, govori.
Naglasio je i važnost provedbe vježbi evakuacije, jer poučeni događajem u Prečkom, djeca nisu znala kamo bježati.
“U Prečkom su djeca bježala kroz prozor. Vi i za tu varijantu morate imati gdje će djeca otići, gdje će se skloniti. Onda je bio prijedlog da škola ima sigurnu sobu, što iziskuje određene troškove, ali ne možete zanemariti sigurnost vlastite djece, tako da su troškovi opravdani”, smatra Kalinić.
Naglašava i važnost vrata koja su s vanjske strane zaključana, ali da se s unutarnje strane može normalno izaći van bez procesa otključavanja.
“Onda u ovom protokolu imate da će se te vježbe evakuacije raditi barem dva puta godišnje. To je premalo. Što znači dva puta godišnje izlazak iz škole? Kad je panika onda to sve izgleda bitno drugačije, to treba složiti puno češće”, istaknuo je Kalinić.
Ministar Fuchs: Roditelji mogu biti mirni
"I dalje mislim da roditelji mogu biti mirni, posebice s dodatnim mjerama koje smo sada osnažili u formi obaveze. Jer zaključavanje škola bilo je i ranije u smjernicama, a i dan danas se zaključavaju. Sada je to i obaveza jer u suprotnom čini se prekršaj. U škole neće ulaziti nitko neovlašten, učenici ulaze kontrolirano, a ostali ulaze uz najavu", rekao je ministar Radovan Fuchs za Novu TV.
Ravnatelji se žale na nedostatak domara, teta spremačica pa se nameće pitanje hoće li im se, s obzirom da ti ljudi i dežuraju, sad odobriti zapošljavanja. Sindikati traže da se onima koji dežuraju, to bude i adekvatno plaćeno.
"Ako netko radi u školi osam sati, a sindikati uvijek puno toga smatraju dodatnim bez obzira je li to netko radi unutar svog radnog vremena. A nisam rekao hoćemo li ih ili nećemo dodatno platiti. Sad se bavimo novim djelatnim osobama u školama, a to su zaštitari. Vidjet ćete ih u školama možda i prije nego što prođu edukaciju do kraja. Najavili smo da će ih se moći zapošljavati nakon što program bude napisan i uspješno ga polože.", naglasio je Fuchs.
Osvrnuo se je i na situaciju u Puli gdje roditelji bojkotiraju nastavu kao što su zagrebački roditelji prije mjesec dana. Fuchs tvrdi da je situacija pod kontrolom škole.
"Osnivači i škola u Puli čitavu stvar drže pod kontrolom. Riječ je o učeniku koji treba stručnu prosudbu i tamo će ići ravnatelj uprave za krizna stanja. Škola je došla do toga da je stručni tim prema osnivaču predložio daljnje korake. Učenik je dobio četiri ukora i oni očito ne postižu učinak", rekao je.
Fuchs za 24 sata kaže da po zakonu svaki učenik mora završit osnovnu školu, a rješenje je u tome da je škola sa stručnim timovima napravila prijedlog koji bi bio najadekvatniji oblik školovanja tog djeteta.
"Tu postoji čitava paleta, od pojačanog nadzora u razredu, pomoćnika u nastavi, posebnog razrednog odjela pa čak i potpuno individualzirane nastave. Dakle, stručnjaci moraju kazati koji je oblik primjeren", dodao je.