VIDEO: Osnovnoškolci ponovno proveli deset dana bez ekrana
Tri su hrvatske osnovne škole sudjelovale u projektu "Deset dana bez ekrana". Po završetku su roditelji naveli niz pozitivnih ishoda.
Tri su hrvatske osnovne škole sudjelovale u projektu "Deset dana bez ekrana". Po završetku su roditelji naveli niz pozitivnih ishoda.
Projekt Deset dana bez ekrana zaživio je i ove školske godine Udruga Cinaz iz Zadra ga od 2008. godine provodi u školama diljem Hrvatske, a interesa ponovno nije nedostajalo. Njegovi su ciljevi smanjenje vremena koje djeca provode pred ekranima, kreativnije osmišljavanje slobodnog vremena te razvoj kritičkog razmišljanja. Kao takva, ideja se uklapa u ciljeve Građanskog odgoja te je 2015./2016. prepoznata i provedena u tri osnovne škole.
Osnovna škola Josipa Jurja Strossmayera u Đurđenovcu pokraj Osijeka provela je projekt od 20. do 29. veljače. Sudjelovalo je 18 učenika 4.a razreda. Osnovna škola Privlaka u Privlaci pokraj Zadra drugi je put provela ovaj projekt od 24. travnja do 3. svibnja. Uključilo se 12 učenika 5.a i 5.b razreda. Osnovna škola Benkovac provela je projekt u matičnoj školi te u područnim školama Lisičić i Podlug. U matičnoj školi sudjelovalo je čak 59 učenika 5., 6. i 7. razreda, dok je u područnim školama sudjelovalo 12 učenika nižih razreda.
Tijekom projekta su u školama održane radionice i predavanja za sudionike, a učenici su na kraju nagrađeni priznanjima i poklonima. Većina ih je uspješno provela deset dana bez ekrana obavljajući razne samostalne i društvene aktivnosti. Učilo ih se selektivno pratiti medijske sadržaje, a u svemu su im pomagali roditelji i drugi članovi obitelji.
Na koncu, polaznici su izrazili zadovoljstvo projektom. Roditelji su također istaknuli pozitivne ishode: djeca su više vremena provodila s obitelji, pomagala u kućanskim poslovima, boravila u prirodi, kreativno provodila slobodno vrijeme osmišljajući razne društvene igre za cijelu obitelj, više su međusobno razgovarali. Ipak, nedostajalo im je gledanje televizije, posebice serija koje redovito prate, igranje igrica te dopisivanje mobitelom.
Koliko im je bilo teško, koliko su ustrajali, što su promijenili u svojim svakodnevnim navikama te kako su utjecali na svoje bližnje, možete vidjeti u zanimljivim komenatarima učenika i roditelja na stranici Udruge Cinaz i u kratkom videu.