Srce koordinira uspostavu Hrvatskog nacionalnog centra kompetencija za računarstvo visokih performansi
– Sudjelovanje hrvatskih ustanova na provedbi projekta EuroCC prije svega će doprinijeti povećanju kapitala znanja i ljudskoga kapitala, uključujući uspostavu nacionalnoga centra za kompetencije HPC-a i njegovog umrežavanja i koordinacije diljem EU-a. – naglasio je Ivan Marić.
– Sudjelovanje hrvatskih ustanova na provedbi projekta EuroCC prije svega će doprinijeti povećanju kapitala znanja i ljudskoga kapitala, uključujući uspostavu nacionalnoga centra za kompetencije HPC-a i njegovog umrežavanja i koordinacije diljem EU-a. – naglasio je Ivan Marić.
Temeljem višegodišnje suradnje na izgradnji nacionalnih naprednih računalnih infrastruktura Ministarstvo znanosti i obrazovanja ovlastilo je Sveučilišni računski centar (Srce) za uspostavu i koordinaciju Nacionalnoga centra kompetencija za HPC.
Ukupna je vrijednost projekta 56 milijuna eura, a hrvatskog dijela projekta u sljedeće dvije godine iznosi 800 tisuća eura. Tijekom projekta konzorcij hrvatskih institucija izgradit će nacionalni centar kompetencija za HPC, gdje će krajnji korisnici iz sustava znanosti i visokog obrazovanja, industrije te javne uprave dobiti pristup inovativnim rješenjima prilagođenim stupnju zrelosti nacionalne HPC infrastrukture. Navedena ulaganja te fleksibilan i modularan pristup u razvoju usluga za HPC neophodni su za poticanje istraživanja, razvoja i inovacija kako u Europi tako u Hrvatskoj.
Srce u projektu sudjeluje u ulozi voditelja nacionalnog konzorcija i partnera na projektu, a Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu (FER), Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Splitu (FESB), Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek Sveučilišta u Osijeku (FERIT), Sveučilište u Rijeci (UNIRI), Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci (RITEH) i Institut Ruđer Bošković (IRB) sudjeluju u ulozi povezanih trećih strana.
– Sudjelovanje hrvatskih ustanova na provedbi projekta EuroCC prije svega će doprinijeti povećanju kapitala znanja i ljudskoga kapitala, uključujući uspostavu nacionalnoga centra za kompetencije HPC-a i njegovog umrežavanja i koordinacije diljem EU-a. Zahvaljujući svojoj sposobnosti da u djeliću sekunde obrade i procesuiraju goleme količine podataka, superračunala su i temelj za stvaranje dinamičnog podatkovnog gospodarstva svake države te bitan element inovativnosti i konkurentnosti, a udruživanje s drugim europskim centrima kompetencija za HPC osigurat će integraciju Hrvatske u Europski istraživački prostor te korištenje bespovratnih sredstava EU programa namijenjenih za razvoj istraživanja i inovacija. – naglasio je Ivan Marić, zamjenik ravnatelja Srca i voditelj uspostave Hrvatskog nacionalnog centra kompetencija za HPC.
– Sudjelovanje u EuroHPC JU dio je strateških nastojanja RH da se ojačaju kapaciteti za istraživanje, razvoj i inovacije istraživačkih organizacija te poveća kvaliteta, međunarodna suradnja, radni uvjeti i atraktivnost nacionalnog istraživačkog sustava, čime se doprinosi smanjivanju odljeva mozgova. Ovaj oblik partnerstva također doprinosi smanjenju problema fragmentacije nacionalnih računalnih i podatkovnih infrastruktura kao i racionalizaciji HPC resursa kao integralnog dijela inovacijske infrastrukture u RH. Hrvatskim znanstvenim organizacijama i privatnom sektoru, pogotovo malim i srednjim poduzetnicima, otvorit će se mogućnost korištenja cjelokupne infrastrukture HPC-a kao države članice EU. – rekao je dr. sc. Slaven Mihaljević iz Ministarstva znanosti i obrazovanja, predstavnik RH u Izvršnom odboru EuroHPC JU-a.
Uspostavom mreže nacionalnih centara kompetencija korisnicima iz EU zemalja bit će dostupan portfelj usluga prilagođen nacionalnim potrebama znanstvene i akademske zajednice, javne uprave i industrije. Centri kompetencija postat će središnja mjesta za koordinaciju nacionalnih inicijativa te će olakšati nacionalnim korisnicima pristup europskim HPC kompetencijama i mogućnostima u različitim industrijskim sektorima i granama.
Više o projektu EuroCC dostupno je na poveznici.