LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih

Povećava se sigurnost u školama: ovako izgleda novi Protokol za ulazak i izlazak iz školskih ustanova

Školske ustanove diljem Hrvatske sada imaju obvezu implementacije Protokola, a Ministarstvo će nastaviti pratiti njegovu primjenu i učinkovitost. Ostaje za vidjeti hoće li ove mjere doprinijeti smanjenju sigurnosnih rizika u obrazovnim institucijama.

Školske ustanove diljem Hrvatske sada imaju obvezu implementacije Protokola, a Ministarstvo će nastaviti pratiti njegovu primjenu i učinkovitost. Ostaje za vidjeti hoće li ove mjere doprinijeti smanjenju sigurnosnih rizika u obrazovnim institucijama.

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske donijelo je 2. siječnja 2025. godine Protokol o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama. Ovaj dokument ima za cilj osiguranje veće sigurnosti u osnovnim i srednjim školama te učeničkim domovima. Njegova svrha je zaštita učenika, radnika u školama i drugih posjetitelja te prevencija potencijalnih situacija povećanog rizika.
 

Što donosi novi Protokol?


Prema novim pravilima, sve školske ustanove moraju prilagoditi svoje interne dokumente, poput kućnog reda i protokola o postupanju u kriznim situacijama, u skladu s ovim Protokolom. Posebna pažnja posvećena je tehničkoj prilagodbi ulaznih vrata, nadzoru nad pristupom prostorima škola i edukaciji svih sudionika u školskom sustavu. 

Protokol se odnosi na sve osobe u školskim ustanovama, uključujući učenike, radnike, roditelje i vanjske posjetitelje, te zahtijeva koordiniranu suradnju svih uključenih dionika.
 

1. Zaključavanje i nadzor ulaza

Školske ustanove su obvezne osigurati zaključavanje ulaznih vrata tijekom radnog vremena, uz osiguranje evakuacijskih izlaza. Ulaz će biti otključan samo u određeno vrijeme – 30 minuta prije početka i 15 minuta nakon završetka nastave. Također, ravnatelji moraju organizirati dežurstvo radnika na ulazu te osigurati redovite provjere ispravnosti sigurnosnih sustava.
 

2. Pravila za učenike i roditelje


- Tijekom nastave i odmora učenici ne smiju napuštati prostorije škole. 

Tri sindikata sudjeluju u povjerenstvu za sigurnost u školama, traže i dodatno plaćanje radnika


- Roditelji i vanjski posjetitelji mogu ulaziti u školu samo uz prethodnu najavu i dogovor, a njihov identitet provjerava radnik zadužen za sigurnost.
- Posebni sigurnosni pregledi predmeta i osoba mogu se provoditi radi zaštite svih u školi.
 

3. Edukacija i informiranje


Školske ustanove obvezne su informirati sve radnike, učenike i roditelje o novim sigurnosnim pravilima. Protokol predviđa redovite simulacije kriznih situacija i suradnju s lokalnom zajednicom u cilju povećanja sigurnosti. 
 

4. Formiranje sigurnosnog tima


Svaka škola mora osnovati sigurnosni tim koji će analizirati potencijalne sigurnosne prijetnje i nadzirati provedbu sigurnosnih mjera. Tim će uključivati ravnatelja, pedagoge, nastavnike, roditelje te po potrebi predstavnike policije i civilne zaštite.
 

5. Suradnja s lokalnom zajednicom


Hoće li domari i čistačice privremeno preuzeti ulogu zaštitara u školama?


Protokol stavlja poseban naglasak na suradnju s lokalnim policijskim postajama i relevantnim institucijama. Redoviti koordinacijski sastanci trebali bi osigurati pravovremeno prepoznavanje rizika i adekvatno rješavanje problema.
 

6. Evaluacija i poboljšanje sigurnosnih mjera


Škole su dužne provoditi periodične procjene postojećih sigurnosnih mjera te redovito revidirati svoje protokole kako bi odgovorile na nove izazove i povratne informacije od roditelja, učenika i radnika.

 

Šira implementacija i završne odredbe


Rok za prilagodbu svih internih protokola i izradu Plana sigurnosti škola je do kraja nastavne godine 2024./2025. Protokol omogućuje i dodatne mjere poput angažiranja zaštitara, postavljanja videonadzora i sustava za kontrolu pristupa, a škole su obvezne surađivati sa svojim osnivačima na njihovoj implementaciji.

Ovaj Protokol temelji se na zakonskim i podzakonskim aktima Republike Hrvatske te međunarodnim dokumentima poput Konvencije o pravima djeteta. Njegova provedba trebala bi unaprijediti sigurnost školskih ustanova i omogućiti sigurnije okruženje za obrazovanje i rad.
IZVOR: MINISTARSTVO ZNANOSTI, OBRAZOVANJA I MLADIH
FOTO: CANVA PRO / WOKANDAPIX, ILUSTRACIJA