Osobni asistenti: „Naše zanimanje nije prepoznato, a rad je podcijenjen i potplaćen!”
Prenosimo priopćenje inicijative „Osobni asistenti zajedno” u kojem njeni predstavnici pojašnjavaju s kakvim se poteškoćama susreću i za što se bore.
Prenosimo priopćenje inicijative „Osobni asistenti zajedno” u kojem njeni predstavnici pojašnjavaju s kakvim se poteškoćama susreću i za što se bore.
– Posao osobnog asistenta osobama s invaliditetom društveno je vrlo važan. Pomažemo osobama s invaliditetom da budu samostalnije, mobilnije i društveno aktivne. Naši radni zadaci kreću se od osnovnih zadataka poput pomoći kod održavanja higijene, kućanskih poslova i prehrane, do uključivanja naših korisnika u socijalne aktivnosti, druženja i sl. U isto vrijeme naš posao nije prepoznat kao zanimanje, a uvjeti rada nisu dobri. Zbog toga smo u suradnji s udrugom BRID (Baza za radničku inicijativu i demokratizaciju) i Regionalnim industrijskim sindikatom (RIS) u listopadu 2020. pokrenuli inicijativu Osobni asistenti zajedno. Od tada aktivno radimo na povezivanju i sindikalnom organiziranju osobnih asistenata osobama s invaliditetom, a udruge koje pružaju uslugu osobne asistencije pozivamo da podrže inicijativu i da zajednički od nadležnog ministarstva zahtijevamo bolje uređenje sustava i značajno povećanje sredstava za financiranje provođenja usluge. Rad inicijative može se pratiti na Facebook stranici Osobni asistenti zajedno – sindikalna inicijativa za bolje uvjete rada. – istaknuto je u priopćenju koje su potpisali Ana Vragolović, Nikola Ptić i Velimir Gašparac.
– Volim svoj posao, promijenio mi je život, proširio vidike, u njemu sam pronašla sebe. A u meni je doza nesigurnosti hoću li sutra i dalje raditi. – navela je jedna asistentica.
– Kako se osobni asistenti snalaze s tako niskom plaćom najbolje govori postotak odgovora na pitanje Je li vam mjesečna plaća koju primate za posao osobnog asistenta dostatna za podmirivanje životnih potreba? – 88,8% asistenata odgovorilo je ne. K tome, plaća se nije mijenjala od početka pilot-projekta osobne asistencije, koji traje sada već 15 godina. – pojašnjavaju iz Inicijative.
– Rad s dva korisnika teško je ostvariv u praksi iz istog razloga – teško je iskombinirati njihove potrebe, a problem može biti i međusobna udaljenost, zbog koje asistenti gube puno slobodnog vremena. Iako potplaćeni, dio asistenata ostaje kod korisnika duže od 4 sata, jer su njihove potrebe veće, a asistenti ih ne žele ostaviti bez usluge samo zato što im završava radno vrijeme. Na spomenuto se nadovezuje činjenica da prekovremeni sati uglavnom nisu plaćeni, jer za to ne postoje sredstva u projektima. Plaće koje nisu dovoljne za život, prekarni rad kojeg karakterizira produljivanje ugovora svakih nekoliko mjeseci, prekidi ugovora, nestabilnost zbog projektnog financiranja, nemogućnost rada na puno radno vrijeme i neplaćeni prekovremeni sati problemi su koji muče najveći broj osobnih asistenata. – kažu.
– Nemaju dovoljnu podršku sustava, a financije su ograničene i ovise o projektima, što otežava kontinuitet u organiziranju usluge osobne asistencije. Zbog toga je velik dio populacije osoba s invaliditetom ostavljen bez podrške ili primoran na smještaj u institucijama – prema Izvještaju pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za 2020. u raznim ustanovama trenutno je smješteno 10 tisuća ljudi. Pravobraniteljica također ističe da unazad nekoliko godina mnoge udruge tvrde da će daljnji rad biti nemoguć ako sustav nastavi funkcionirati kako trenutno funkcionira. – napominju iz Inicijative.
– Potrebno je povećati izdavanja za sustav osobne asistencije, prvenstveno kako bi se osobnim asistentima mogla povećati plaća, a potom i omogućiti rad na puno radno vrijeme. Pravo na uslugu asistencije mora se omogućiti što većem broju korisnika, u skladu s njihovim potrebama, a rad na određeno mora biti iznimka – osobnim asistentima treba osigurati stalno i sigurno zaposlenje. Zajednički se možemo izboriti za bolji i uređeniji sustav! – zaključuju.