LEAP Summit: O digitalnoj i zelenoj tranziciji za budućnost Europe
Šesto izdanje LEAP Summita u online formatu okuplja stručnjake koji će predstaviti najvažnije odrednice budućih digitalnih i zelenih ciljeva Europske komisije.
Šesto izdanje LEAP Summita u online formatu okuplja stručnjake koji će predstaviti najvažnije odrednice budućih digitalnih i zelenih ciljeva Europske komisije.
– Transfer tehnologija iz znanosti prema biznisu jedna je od ključnih poluga stvaranja globalno konkurentne europske digitalne budućnosti. Samo uspješnom suradnjom centara izvrsnosti, istraživačkih organizacija i industrije moguće je stvarati globalno konkurentne inovativne proizvode i usluge. O uspješnoj tranziciji tehnologije govorit će László Gulyás, direktor za SEE regiju u EIT Digitalu, koji je u svom životopisu uspješno povezao akademsku i poduzetničku karijeru. Karijeru je započeo kao istraživač na području umjetne inteligencije na Loránd Eötvös sveučilištu u Budimpešti da bi tijekom .com buma s partnerima započeo vrlo uspješnu brzorastuću IT kompaniju. Najvećoj europskoj zajednici za inovaciju, EIT digitalu, pridružio se 2014. sa namjerom da svoju misiju izgradnje mostova između biznisa, istraživanja i visokog obrazovanja podigne na razinu Europske Unije. – ističu iz Hrvatskog ureda za kreativnost i inovacije koji konferenciju organizira.
– Bit će sigurno zanimljivo čuti što o toj temi ima za reći Gabriele Mazzini, dužnosnik Europske komisije za pravo i politiku na području umjetne inteligencije. Gabriele, koji je pravne vještine stjecao na Harvardu i Sveučilištu u Paviji, od samih početak uključen je u oblikovanje i implementaciju politika i regulativa EK za umjetnu inteligenciju. Jedan je od autora Bijele knjige o umjetnoj inteligenciji u kojoj se definiraju aplikacije „visokog rizika“ koje ne štete i ne narušavaju slobodu građana EU, dok se paralelno traži način jačanja europskog UI R&D-a. Kako je nedavni prijedlog Uredbe o umjetnoj inteligenciji izazvao mnogo zanimanja u hrvatskoj tehnološkoj zajednici, njegov nastup sigurno će se pratiti s puno pažnje. – dodaju iz HUKI-ja.
– Naglasak njihovih izlaganja bit će na zadanim zelenim tranzicijskim ciljevima Europske komisije. Tanja Franotović dugi niz godina radi na komunikacijskim projektima Europske komisije s ciljem da osvijesti javnost o klimatskim problemima te da europsku politiku održivosti približi svim ključnim dionicima u zajednici. Iskustvo iz književnosti, posla učiteljice te filma i medija ugradila je u zadnji inovativni projekt Pollinator Park. Taj projekt koristi naprednu tehnologiju za prikaz virtualne stvarnosti 2050., kojom na interaktivan i emocionalno zanimljiv način pomoću priča i igara dočarava futuristički svijet bez insekata te nastoji potaknuti na pozitivne promjene u odnosu čovjeka prema prirodi. Ante Babić je iskusni dužnosnik za politička pitanja na temu energetike pri Europskoj komisiji, stručan u održivosti, energetici, makroekonomiji, međunarodnom poslovanju, međunarodnim odnosima i analizi politika. – pojašnjavaju organizatori