LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Digitalne, inovativne i zelene tehnologije (DIG-IT)

FER-ov ICENT osigurao 1,1 milijun eura za razvoj deep-tech startupa

Projekt uključuje i razvoj ICENT-ovog novog radnog prostora za startupove, koji će služiti kao mjesto okupljanja i suradnje unutar inovacijske zajednice.

Projekt uključuje i razvoj ICENT-ovog novog radnog prostora za startupove, koji će služiti kao mjesto okupljanja i suradnje unutar inovacijske zajednice.

Inovacijski centar Nikola Tesla (ICENT) pri Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu potpisao je ugovor vrijedan 1,1 milijun eura s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i mladih za provedbu projekta Digitalne, inovativne i zelene tehnologije (DIG-IT). Cilj tog projekta, koji se odvija uz podršku Svjetske banke, jest unaprijediti hrvatski istraživačko-inovacijski sustav te stvoriti povoljne uvjete za razvoj visokotehnoloških startupa u okviru zelene i digitalne tranzicije.

Središnji je dio projekta program istraživačkog poduzetništva Nuqleus, koji ICENT vodi već niz godina. Program okuplja istraživače s 14 znanstvenih institucija, uključujući Institut Ruđer Bošković, Fakultet organizacije i informatike u Varaždinu te Prirodoslovno-matematički fakultet u Zagrebu. Dosad je Nuqleus iznjedrio 16 spin-off kompanija, koje su zajedno prikupile više od 1,8 milijuna eura investicija, a novim sredstvima planira se dodatno proširiti aktivnosti.

Program DIG-IT također će se baviti strukturiranom edukacijom, mentorstvom i umrežavanjem startup timova s industrijom. Planirane su i nove inicijative, poput Deep-Tech Talks, događaja namijenjenih spajanju znanstvene zajednice i industrije, te višednevnih bootcampova za pripremu startupova za privlačenje investitora. Matija Srbić, koordinator programa Nuqleus, istaknuo je važnost tog ulaganja za stvaranje funkcionalnog deep-tech ekosustava u Hrvatskoj.

„Uz naš dosadašnji cilj edukacije što većeg broja istraživača o procesu i prilikama za komercijalizaciju rezultata znanstvenih istraživanja, ovom suradnjom imamo priliku napraviti veliki korak prema ostvarenju naše vizije, a to je izgradnja funkcionalnog deep-tech ekosustava.” – izjavio je.


Ravnatelj Uprave za znanost i tehnologiju Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih Hrvoje Meštrić naglasio je kako je projekt DIG-IT dio šire reforme istraživačkog sustava u Hrvatskoj, vrijedne 105 milijuna eura.
 

„Želimo postići transformativne učinke na izvrsnost istraživanja, povećanje produktivnosti gospodarstva kroz deep-tech poduzetništvo, i dugoročno postizanje zelenog, digitalnog i globalno konkurentnoga gospodarstva. Potičemo prakse prijenosa tehnologije poput programa izviđanja tehnologije i uspostave ekosustava za stvaranje i razvoj deep-tech start-upova. Ova druga aktivnost usredotočena je na uspostavu ekosustava za stvaranje i razvoj deep-tech start-upova, pružajući podršku studentima i istraživačima u premošćivanju doline smrti i uspješnom prijelazu rezultata istraživanja u tržišne proizvode, usluge ili procese.” – dodao je.


Najavljene izmjene pravilnika o subvencioniranoj prehrani studenata


Tomislav Capuder, vršitelj dužnosti ravnatelja ICENT-a, naglasio je da program Nuqleus nastoji ukloniti prepreke koje ometaju prijenos istraživanja u poslovni svijet.
 

„ICENT svojim programom Nuqleus nastoji rušiti barijere. Pritom, govorimo o imaginarnim zidovima, onima tehnološkim, investicijskim i mentalnim. Program nastoji ukloniti prepreke koje ometaju prijenos vrhunskih istraživanja iz akademskih institucija u poslovni svijet. Razvoj i inovacije ključni su za napredak poslovne Hrvatske, a od presudne su važnosti u stvaranju ekosustava u kojem svi dionici neprestano uče, razvijaju se i prilagođavaju. Time oblikuju okolinu u kojoj hrvatske inovacije nisu samo znanstveno izvrsne, nego aktivno doprinose rastu i prosperitetu poslovnog sektora. Novim projektom DIG-IT, ICENT-ov program Nuqleus ostvarit će upravo to – potaknuti novi način razmišljanja i stvoriti inovativno okruženje koje podržava rast i razvoj poslovnih start-upova u Hrvatskoj.” – istaknuo je.


Projekt uključuje i razvoj ICENT-ovog novog radnog prostora za startupove, koji će služiti kao mjesto okupljanja i suradnje unutar inovacijske zajednice. Tim projektom Hrvatska nastoji ojačati svoju poziciju u globalnoj tehnološkoj i ekološkoj tranziciji, otvarajući vrata novim generacijama istraživača i poduzetnika.
IZVOR: FAKULTET ELEKTROTEHNIKE I RAČUNARSTVA SVEUČILIŠTA U ZAGREBU
FOTO: FAKULTET ELEKTROTEHNIKE I RAČUNARSTVA SVEUČILIŠTA U ZAGREBU