LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Mišljenje stručnjaka

Stručnjaci HZJZ-a odgovaraju na najčešća pitanja o cijepljenju protiv koronavirusa

Kome se javiti za cijepljenje, kada se stječe imunost te mogu li mladi primiti cjepivo samo su neka od pitanja na koja stručnjaci donose odgovore.

Kome se javiti za cijepljenje, kada se stječe imunost te mogu li mladi primiti cjepivo samo su neka od pitanja na koja stručnjaci donose odgovore.

Na stranici koronavirus hr, službenoj stranici Vlade RH, mogu se pratiti najnovije informacije o cijepljenju protiv koronavirusa. Ondje se objavljuju najčešća pitanja i odgovori hrvatskih stručnjaka.
 
Kome se ljudi trebaju javiti ako se žele cijepiti?

Zainteresirani za cijepljenje trebaju se javiti svojem liječniku obiteljska medicine, nadležnom županijskom zavodu za javno zdravstvo ili portalu Cijepise.hr.

Kako djeluju cjepiva proizvođača Pfizer/ BioNTech, Moderna Biotech Spain, S.L., AstraZeneca i Sveučilište u Oxfordu; Janssen Vaccines & Prevention B.V.?

– Sva četiri cjepiva djeluju tako da u stanicama organizma potiču stvaranje proteina šiljka kakav na svojoj površini nosi koronavirus Cjepiva proizvođača Pfizer/BioNTech i proizvođača Moderna Biotech Spain, S.L. djelovanje postižu tako da uz pomoć molekule glasničke ribonukleinske kiseline (mRNA) stanicama daju uputu za stvaranje proteina šiljka. Druga dva cjepiva, proizvođača AstraZeneca i Sveučilišta u Oxfordu te proizvođača Janssen Vaccines & Prevention B.V., sadrže izmijenjene adenoviruse, za ljude neškodljive, koji sadrže gen koji u stanicama organizma potiče stvaranje proteina šiljka. Imunološki sustav osobe prepoznaje ovaj protein kao strani te proizvodi protutijela i T-stanice. Cjepiva tako pripremaju imunološki sustav na prepoznavanje i obranu tijela od bolesti za koju su namijenjeni. – istaknuto je na stranici.

Mogu li mladi primiti cjepivo?

Za sada se cjepivo Comirnaty ne preporučuje djeci mlađoj od 16 godina, a Europska agencija za lijekove tek će u kasnijoj fazi ispitivati cjepivo na djeci.

Zaraza koronavirusom nakon cijepljenja

Stručnjaci kažu da se osoba može zaraziti nakon cijepljenja zbog toga što cjepivo još nije razvilo svoj učinak. Imunost se očekuje dva tjedna nakon prve doze, no ni tada ne u potpunosti. Potpuna imunost stvara se tek 10 do 14 dana nakon druge doze.

– Zaštita cjepivom nije stopostotna, no ako se osoba zarazi nakon cijepljenja klinička slika trebala bi biti blaža ili simptoma ne bi trebalo biti, stoga je potrebno pridržavati se svih epidemioloških mjera i nakon cijepljenja. – navedeno je.

Ostala pitanja i odgovore možete pronaći na poveznici.
FOTO: PEXELS