Savjeti za zdraviju svakodnevicu
Znanstvenici su istraživanjima došli do jednostavnih savjeta za bolji i zdraviji život. Donosimo ih!
Znanstvenici su istraživanjima došli do jednostavnih savjeta za bolji i zdraviji život. Donosimo ih!
Nova je godina odavno počela, donesene su neke životne odluke, ali nismo dugo ustrajali? Vjerojatno zato što smo si postavili visoke ciljeve. Ipak, sa zdravljem se ne valja šaliti pa ti donosimo nekoliko vrlo jednostavnih savjeta znanstvenika koje je lako primijeniti, a koji će tvoju svakodnevicu učiniti boljom.
- Pij dosta vode
Ljudski je organizam sastavljen od 60% vode. Ako je ne unosiš dovoljno, to može uzrokovati glavobolje, umor i dodatnu želju za hranom. Ako ipak nekad zaboraviš na vodu, uključi u prehranu karfiol, tikvice, paprike, špinat, mrkvu, grašak, i peršin, koji u sebi sadrže više od 80% vode.
- Napravi pauzu i makni se od ekrana
Vrlo vjerojatno većinu dana provodiš ispred ekrana, bilo da se radi o mobitelu, televiziji ili računalu, i to može uzrokovati nadražene i suhe oči ili, kako ih okulisti nazivaju, umor digitalnih očiju. Zbog toga bi trebao reducirati korištenje tehnologije na minimum i isprobati pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta gledaj 20 sekundi nešto što je udaljeno najmanje 20 metara.
FOTO: Flickr
- Pazi na prehranu
Pokušaj što više sam pripremati obroke. Neka obroci budu šareni i raznoliki. Potrudi se da organizmu daš dovoljno proteina, masti i vlakana. Unesi dovoljno voća i povrća koji su uz jogurt odlični međuobroci.
FOTO: Flickr
- Kreći se
Ako većinu vremena provodiš na stolici ili na krevetu, trebao bi svakih sat vremena ustati i prošetati se. Ako imaš vremena, duža šetnja na svježem zraku sigurno neće naškoditi, ali ako nemaš, dovoljno je da odvojiš par minuta da prohodaš po hodniku i da se istegneš. Nemoj se bojati ni trčanja. Većina ljudi odustane od trčanja jer se preforsiraju i odmah pri prvom trčanju žele istrčati nekoliko kilometara. Najbolje je da kreneš ujutro, čak i prije doručka, tako ćeš postići najbolji učinak. Trčanje na prazan želudac natjerat će tijelo da sagori nakupljene masti, a ne samo da sagori doručak.
- Ne pretjeruj s kavom u popodnevnim satima
Količina kofeina koju možeš unijeti dnevno je 400 mg, a to su dvije do tri šalice. Naravno, to ovisi o tome piješ li ju vani ili je sam pripremaš. Velike količine kofeina uzrokuju migrene, bol u želucu te drhtanje mišića.
FOTO: Flickr
- Ne koristi mobitel barem 30 minuta prije spavanja
Svjetlo s mobitela ometa produkciju melatonina, hormona koji naš mozak koristi kad treba ići spavati. Njegovo bi korištenje moglo utjecati na san pa ćeš možda teško zaspati.
FOTO: Tumblr