LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Poboljšajte kognitivne funkcije mozga

Popodnevni san čini nas produktivnijima

Ako popodne odspavate sat vremena, poboljšat ćete koncentraciju i bolje pamtiti nove informacije.

Ako popodne odspavate sat vremena, poboljšat ćete koncentraciju i bolje pamtiti nove informacije.

Traju rokovi i prisiljeni ste još jedno lijeno ljetno popodne provesti učeći za ispit. Umorni ste, iscrpljeni i ne možete se koncentrirati. Već peti put čitate istu rečenicu i počinjete lagano dremuckati nad skriptom. Vrijeme je da prekinete borbu sa samim sobom i  prepustite se okrepljujućem snu. Nećete požaliti jer su brojna istraživanja dokazala da popodnevno spavanje poboljšava kognitivne funkcije i ima pozitivne učinke na rad mozga.

Istraživanje o povezanosti popodnevnog sna i mentalnih sposobnosti proveo je psiholog Matthew Walker sa Sveučilišta u Kaliforniji. U istraživanju je sudjelovalo 39 mladih osoba koje su podijeljene u dvije grupe. Obje grupe su na početku rješavale iste zadatke koji su zahtijevali pohranu velike količine informacija i činjenica. Potom je prva grupa odspavala oko 1 sat i 30 minuta, dok je druga grupa ostala budna. U popodnevnim satima obje su grupe rješavale nove kognitivne zadatke.

Ispitanici iz grupe koja je uživala u popodnevnom snu bili su uspješniji od grupe koja je bila prisiljena ostati budna čitav dan. Prva grupa je čak ostvarila bolje rezultate od onih koje su imali u prvim zadacima neposredno prije spavanja.

Čega se profesor dosjetio: na satu fizike poučava učenike pomoću japanske mange


Produktivnost, FOTO: Flickr/zwenzini

Za manje od tjedan dana kreće faks, a ovi filmovi će vas motivirati za novu akademsku godinu


Walker smatra da san čisti dio mozga u koji se sprema kratkotrajno pamćenje i čini ga spremnim za primanje novih informacija. Studije su pokazale da se privremene činjenične informacije pohranjuju u hipopotamus te potom odlaze u prefrontalni korteks mozga. Walker uspoređuje hipopotamus s inboxom e-maila. Kada se napuni, treba ga isprazniti. Ako ga ne očistite, neće moći primati nove informacije. Tako san čisti inbox našeg mozga, što, naravno, ne znači da ćete zaboraviti sve informacije koje ste ranije naučili, nego ćete samo napraviti prostora za nove.

Popodnevni san posebno okrepljujuće djeluje na desnu stranu mozga koja se povezuje s kreativnošću i maštom, stoga je preporučljivo da se nakon sna bavite kreativnim aktivnostima.

Pridružite se Europskoj noći istraživača, održava se u ovih pet hrvatskih gradova


Kada sljedeći put tijekom učenja počinjete gubiti koncentraciju, slobodno se prepustite snu, ali svakako poslije nastavite s učenjem i sigurni smo da ćete položiti sutrašnji ispit.

IZVOR: LIFEHACK
FOTO: MORGUEFILE