LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Korisno i dostupno svima

Pokrenuta internetska platforma stručnjaka s KIF-a koja prati fitnes djece i adolescenata

Sakupljeno je više od 10 milijuna podataka koji opisuju fitnes djece i adolescenata u dobi od 6 do 19 godina.

Sakupljeno je više od 10 milijuna podataka koji opisuju fitnes djece i adolescenata u dobi od 6 do 19 godina.

Tijekom vrlo osjetljivog razdoblja odrastanja djeca i adolescenti proveli su gotovo godinu dana u socijalnoj izolaciji s niskom razinom kretanja što je dovelo do negativnih posljedica po njihovo tjelesno, mentalno i socijalno zdravlje te kognitivne sposobnosti. Stoga su sada više nego ikad prijeko potrebne pouzdane informacije o razini fitnesa mladih.
 
Kako bi odgovorili na tu potrebu, međunarodna skupina visokokvalificiranih stručnjaka udruženih u mrežu FitBack, predvođena Sveučilištem u Ljubljani i sufinancirana sredstvima programa Erasmus+: Sport, dizajnirala je jedinstvenu višejezičnu FitBack internetsku platformu u cilju širenja sustavnog praćenja i evaluacije fitnesa mladih na sve članice Europske unije. 
 
Hrvatsku u ovoj mreži predstavlja istraživački tim s Kineziološkog fakulteta u Zagrebu predvođen prof. Marojem Sorićem koji pojašnjava:

– Ova besplatna web platforma nudi dva vrlo praktična alata usmjerena na dvije različite ciljne skupine, a to su jedinstveno Izvješće FitBack o fitnesu djece namijenjeno mladima i njihovim učiteljima, roditeljima, trenerima i liječnicima te praktičan vodič za izgradnju i provedbu nacionalnog, regionalnog ili lokalnog sustava za praćenje fitnesa djece i adolescenata namijenjen kreatorima javnih politika.

Uz podršku kolega iz cijele Europe, sakupljeno je više od 10 milijuna podataka koji opisuju fitnes djece i adolescenata u dobi od 6 do 19 godina koji su korišteni za razvoj europskih fitnes standarda. Ti su standardi implementirani u sustav izvještavanja FitBack, koji je sada dostupan svim europskim učiteljima.
 
Hrvoje Podnar, voditelj obveznog smjera Kineziologija u edukaciji na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu objašnjava mogućnosti i ulogu FitBack platforme u novom Kurikulumu Tjelesne i zdravstvene kulture:

– Koristeći besplatnu internetsku platformu FitBack, učenici, učitelji, roditelji, treneri i liječnici unosom rezultata različitih testova u realnom vremenu kreiraju izvješće o tjelesnom fitnesu mladih. FitBack izvješće pridonosi osposobljavanju učenika za praćenje vlastitih tjelesnih obilježja i sposobnosti, što je jedan od temeljnih odgojno-obrazovnih ciljeva Kurikuluma Tjelesne i zdravstvene kulture. Navedeno zasigurno doprinosi razvijanju pozitivnog stajališta prema kineziološkim aktivnostima te usvajanju navike redovitog tjelesnog vježbanja radi podizanja razine zdravlja i kvalitete življenja, što je još jedan od temeljnih odgojno-obrazovnih ciljeva Kurikuluma Tjelesne i zdravstvene kulture – pojašnjava. 

 Iako Hrvatska ima dugu tradiciju mjerenja fitnesa u školama, sustavno praćenje uopće ne postoji.

– U hrvatskim se školama fitnes redovito mjeri, ali nažalost ne postoji centralni sustav sakupljanja i obrade takvih podataka koji bi omogućio kreiranje javnih politika vođenih podacima. Vjerujemo da će donosioci odluka u RH prepoznati važnost takvih podataka i iskoristiti resurse dostupne na Fitback platformi kako bi uspostavili efikasan nacionalni sustav praćenja fitnesa u hrvatskim školama. Kineziološki fakultet spreman je pomoći u tom procesu znanjem i iskustvom stečenim kroz godine istraživanja tih fenomena. – zaključila je Sanja Šalaj, Prodekanica za znanost Kineziološkog fakulteta u Zagrebu.

FOTO: PIXABAY