Opijanje na plaži može biti pogubno
U ljetnim se mjesecima obično svi malo opustimo, što može sa sobom donijeti i dozu rizika. Posebno ako je riječ o ispijanju alkohola.
U ljetnim se mjesecima obično svi malo opustimo, što može sa sobom donijeti i dozu rizika. Posebno ako je riječ o ispijanju alkohola.
Započelo je godišnje doba u kojem se opuštamo više nego inače. Ljeto uključuje češću i veću konzumaciju alkohola. Napokon su završili (ili završavaju) ispitni rokovi pa su nam misli već na plaži negdje na jugu. Koliko god nas usrećuje koktel u ruci, treba uzeti u obzir posljedice koje ovaj oblik hedonizma nosi sa sobom.
1. Dehidracija. Alkohol uvijek ima diuretski utjecaj, što znači da ćete njegovim ispijanjem izbacivati veliku količinu vode. Kako biste izbjegli moguću dehidraciju, pokušajte popiti i velike količine vode. Odnosno, potrudite se postići određenu ravnotežu.
2. Brže zagrijavanje. Prevelika količina alkohola može dovesti do glavobolja, vrtoglavica, mučinina i slabosti, posebno ako ste izloženi suncu tijekom njegova ispijanja. Stoga je opet dobro popiti puno vode i držati se hlada, posebno tijekom sati kada sunce najviše prži.
3. Slabija koordinacija. Vjeruje se da se velika količina alkohola tijekom ljetnih, vrućih dana može usporediti s vožnjom u pijanom stanju. Stoga nikako nemojte piti alkohol ako ste na brodu ili se spremate za neki vodeni sport jer to može jako loše završiti
4. Opekline. Iako uvijek postoji mogućnost da zadobijete opekline po tijelu, posebno ako ste svjetlije puti, konzumiranjem alkohola postajete manje svjesni da ste na plaži, pod zrakama sunca pa te opekline mogu biti i opasnije. Zbog toga nemojte pretjerivati s pićem, a preventivno uz sebe svakako uvijek imajte kremu za sunčanje s visokim faktorom
5. Rak kože. Svake se godine sve više priča o melanomu ili raku kože. Alkohol vašu kožu čini osjetljivijom pa su šanse za oboljenje veće. Vodite računa o svom zdravlju i zaštite se na vrijeme.
Učinite omiljeno godišnje doba čarobnim. Šteta bi ga bilo uništiti sitnim prijestupima.