Novo otkriće znanstvenika predstavlja pomak u borbi protiv tumora
Znanstvenici su otkrili kako mješavina LAP molekula i cjepiva protiv tumora pomaže imunološkom sustavu u sprječavanju njegova recidiva.
Znanstvenici su otkrili kako mješavina LAP molekula i cjepiva protiv tumora pomaže imunološkom sustavu u sprječavanju njegova recidiva.
Unatoč svim mogućim kemoterapijama i zračenjima, protiv moderne pošasti, tumora, uglavnom smo nemoćni i rijetko je moguće potpuno se izliječiti – bolest se prije ili kasnije opet vrati. Međutim, kako navodi Mentalfloss, uskoro bi najnovije otkriće stručnjaka tome moglo stati na kraj. Otkriveno je, naime, kako postoji način na koji možemo prisliti svoj imunološki sustav da štetne stanice zapamti i da ih spriječi pri pokušaju povratka u naš obrambeni sustav.
Rak je tajni napadač. Umjesto izravnog napada na naš obrambeni mehanizam i suočavanja s njim, on manipulira našim imunološkim sustavom zatvarajući njegove stanice ili ih okrećući protiv nas. Najčešće stanice tumora napadaju regulatorne limfocite T koji zbog toga odašilju poruku našem imunološkom sustavu da se ne bori protiv zaraženih stanica. Kada limfociti T ne bi slali krive poruke u imonološki sustav, on bi na stanice raka reagirao obrambeno te se rak ne bi uspijevao dalje širiti.
Jedan od načina na koji bi ih se u tome moglo spriječiti jest molekula LAP, prethodno smatrana štetnom za osobe s rakom. Kako bi otkrili više, znanstvenici su ispitivali interakcije regulatornih T limfocita i LAP molekula kod miševa s melanomom, rakom debelog crijeva i rakom mozga te su otkrili da posebna LAP antitijela pomažu pri ušutkavanju zaraženih limfocita te na taj način informacije o napadu dolaze u obrambeni sustav koji onda može pravilno reagirati. Miševi koji su tretirani LAP protutijelima imali su manji broj limfocita T, ali i stanica raka.
Još je bolje saznanje da tumori ne rastu kada se tretiraju mješavinom LAP protutijela i cjepiva protiv tumora, čak ni kod miševa izloženih proteinima koji uzrokuju rak, a učinkovitost spomenutog koktela vidljiva je mjesecima nakon primjene. Što je najbolje, ovaj tip liječenja stvara sjećanja na tumor u stanicama imunološkog sustava glodavaca, što mu omogućuje da brže prepozna stanice raka i spriječi njihov recidiv.
Upozorenje koje znanstvenici odašilju u vezi s ovim lijekom vezano je uz njegovu nedovoljnu istraženost, odnosno napomenu kako miševi nisu ljudi te da je lijek testiran potkožno, a ne na mjestima gdje bi tumori prirodno mogli rasti. U svakom su slučaju ova saznanja važan korak naprijed u dosad beznadnoj borbi protiv najzloćudnije bolesti današnjice.