LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Simptomi bolesti COVID-19

Gubitak njuha javlja se kod više bolesti, ali postoji jedna specifičnost kod koronavirusa

Europski i američki sveučilišni profesori i znanstvenici aktivno rade na poveznici gubitka njuha i/ili osjetila okusa i koronavirusa.

Europski i američki sveučilišni profesori i znanstvenici aktivno rade na poveznici gubitka njuha i/ili osjetila okusa i koronavirusa.

Gubitak njuha može se pojaviti za vrijeme obične prehlade ili gripe, no dobro je poznato da to može biti i jedan od pokazatelja koronavirusa Ipak, europski istraživači otkrivaju da postoji jedna razlika u gubitku njuha kod koronavirusa i ostalih bolesti, kako prenosi BBC.

Izgubimo li osjetilo mirisa za vrijeme korone, to će se vjerojatno dogoditi iznenada i bit će prilično ozbiljno, bez začepljenog nosa ili nosa koji curi. Karakteristično je to da ćete moći disati sasvim normalno, ali pri tome nećete osjećati miris. Ljudima bi se osjetila njuha i okusa vraćala i nekoliko tjedana nakon oporavka od koronavirusa.

Njemačka služba za akademsku razmjenu nudi različite stipendije za studij, istraživanje i ljetne tečajeve


Osim njuha, može se dogoditi i da izgubite osjetilo okusa pa tako možda nećete moći razlikovati slatki i gorki okus. Ovu je studiju vodio profesor Carl Philpott sa Sveučilišta East Anglia i to tako što je proveo testove mirisa i okusa na 30 dobrovoljaca, od kojih ih je 10 bilo pozitivno na koronavirus, 10 s teškom prehladom, a 10 je bilo onih bez ikakvih tegoba.

Osobe s koronavirusom imale su znatno jači gubitak mirisa i lošije su ih identificirali te nisu bili uopće u stanju razlikovati gorke od slatkih okusa.
– Ovo je vrlo uzbudljivo jer znači da bi se testovi mirisa i okusa mogli upotrijebiti za razlikovanje pacijenata s koronavirusom od onih koji imaju običnu prehladu ili gripu – rekao je profesor Philpott.
Ono što je još zanimljivije jest da ljudi sami mogu provesti ovo testiranje i to koristeći sasvim obične sastojke i namirnice koje vjerojatno svi imaju u kući – kavu, češnjak, naranče, limun i šećer. 

Zašto bolest COVID-19 utječe na osjetilo njuha?

Hrvatski znanstvenici među 2% najutjecajnijih u svijetu, na listi i dvojica rektora


Tim se pitanjem bavio profesor Andrew Lane, inače stručnjak za probleme nosa i sinusa na američkom Sveučilištu John Hopkins, koji je proučavao uzorke tkiva sa stražnje strane nose. Identificirane su ekstremno visoke razine enzima koji su prisutni samo u području nosa odgovornom za miris, a upravo bi ti enzimi mogli biti ulazna točka virusa.

Student iz Đakova dobio tužbu protiv sveučilišta zbog neodržavanja nastave u vrijeme koronavirusa


– Sada radimo više eksperimenata u laboratoriju da bismo vidjeli inficirali li virus tijelo doista kroz ove stanice. Ako je to slučaj, možda ćemo se moći boriti protiv infekcije antivirusnim terapijama koje se isporučuju izravno kroz nos – rekao je profesor Andrew Lane.
FOTO: UNSPLASH