Zakon kao još jedan pokušaj jačanja određenog posjedovanja moći
Nikome nije palo na pamet da dio studenata nije bio u mogućnosti upisati fakultet odmah nakon srednje škole, da studentice nisu u menopauzi za vrijeme studiranja pa mogu i zatrudnjeti, da su neki studenti iz raznih teških zdravstvenih ili socijalnih razloga bili prisiljeni na pauziranje studija te da jako uspješni studenti upisuju i drugi fakultet u nizu.
Nikome nije palo na pamet da dio studenata nije bio u mogućnosti upisati fakultet odmah nakon srednje škole, da studentice nisu u menopauzi za vrijeme studiranja pa mogu i zatrudnjeti, da su neki studenti iz raznih teških zdravstvenih ili socijalnih razloga bili prisiljeni na pauziranje studija te da jako uspješni studenti upisuju i drugi fakultet u nizu.
U maloj zemlji na brdovitom Balkanu ili pored njega, u državi u kojoj brojka nezaposlenosti, proračunski deficit i zaduženje konstantno rastu i probijaju sve povijesne granice, a industrijska proizvodnja i BDP padaju u bezdan, političari su se nakon 'dugog promišljanja' sjetili kako će spasiti stvar. Mudre glave jednog od ministarstava su se skupile, naoružane novim pametnim telefonima i luksuznim automobilima na teret poreznih obveznika. Razmišljale su i razmišljale te se dosjetile spasonosnom rješenju. Donešene su izmjene zakona kojima je izvršen drastičan udar na životni standard i egzistenciju tisuća redovitih studenata i njihovih obitelji, uz sve ostale troškove poput visokih školarina, povećanja cijena studentske prehrane i silnih nagomilanih nameta te poskupljenja koji svakodnevno pogađaju uspavane građane Republike Hrvatske.
Javnost, a očito i drugo nadležno Ministarstvo su iznenada upoznati sa stupanjem na snagu novog Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, prema kojem su studenti sa 26 godina i više izgubili pravo na osnovno zdravstveno osiguranje. Tim promjenama su se mnogi redovni studenti našli u vrlo nezavidnoj situaciji, saznavši da su po novoj odredbi primorani mjesečno izdvajati skoro 400 kuna kako bi bili zdravstveno osigurani. Mnogima je postao upitan i nastavak studija jer uz sve ostale troškove neće biti u stanju izmisliti novih 5000 kn. Kroz brojne upite javnost je tražila razloge takvoj drastičnoj promjeni. Rečeno je da studenti predugo studiraju i da bi do 26 godina trebali već postati „akademski ne/obrazovani građani“. I tu dolazimo do spoznaje kako je u ovom slučaju Ministarstvo zdravlja i više nego neobrazovano, a Ministarstvo obrazovanja, znanosti i športa nije uopće ni sudjelovalo, a dalo je naslutiti da nije niti bilo konzultirano o stupanju takve odredbe na snagu.
Nitkome nije palo na pamet da dio studenata nije bio u mogućnosti upisati fakultet odmah nakon srednje škole, da studentice nisu u menopauzi za vrijeme studiranja pa mogu i zatrudnjeti, da su neki studenti iz raznih teških zdravstvenih ili socijalnih razloga bili prisiljeni na pauziranje studija te da jako uspješni studenti upisuju i drugi fakultet u nizu. Očito u institucijama ne znaju ni što znači biti redoviti student prema bolonjskom sustavu kad se olako rasipaju tvrdnjama o duljini studiranja. Istovremeno su svi redoviti studenti mlađi od 26 godina prebačeni sa osiguranja preko roditelja na osiguranje preko fakulteta, vjerojatno zato da bi ih u skoroj budućnosti lakše zadesila ista sudbina po godinama starijih kolega, a nakon toga i ostale građane.
Pučka pravobraniteljica Republike Hrvatske je u svojem priopćenju za javnost prije mjesec dana izjavila kako određivanje dobne granice za redovite studente od 26 godina, u kojoj prestaje vrijediti zdravstveno osiguranje, sa stanovišta ljudskih prava nije prihvatljivo. Također je pozvala nadležna ministarstva da prilikom promjene tih neprihvatljivih zakonskih odredbi treba uzeti u obzir duljinu trajanja pojedinog studija, razinu studija (dodiplomski, poslijediplomski), kao i sve opravdane okolnosti prekida studija; bolest, briga o bolesnim članovima obitelji, trudnoća, itd. Podsjetimo, Pučki pravobranitelj, sukladno članku 93. Ustava Republike Hrvatske, opunomoćenik je Hrvatskoga sabora za promicanje i zaštitu ljudskih prava i sloboda utvrđenih Ustavom, zakonima i međunarodnim pravnim aktima o ljudskim pravima i slobodama koje je prihvatila Republika Hrvatska.
Očekivanje da će redovni studenti, koji zbog specifičnosti samog statusa i bolonjskih obaveza ne mogu raditi prema zakonu, osim povremeno preko student servisa, u situaciji u kojoj imamo 323 tisuće nezaposlenih građana te više od milijun i 200 tisuća umirovljenika, moći čarobnim štapićem stvoriti dodatnih pet tisuća kuna je van pameti. Pogotovo u vremenu u kojem se političari novcem poreznih obveznika ponašaju kao pijani milijarderi i glume da nema krize, a kukaju i izražavaju zabrinutost samo u situaciji kad žele dodatno pritisnuti građane i izbiti im i zadnje kune iz džepa. Gospodi bi bilo pametnije da se zadube u Keynesovu „Opću teoriju zaposlenosti, kamata i novca“ i napokon krenu putem izlaska i iz krize.
Na tragu izjave Thomasa Jeffersona: „ Kad nepravda postane zakon, otpor postaje dužnost“, okupila se inicijativa studenata koja traži osnovno zdravstveno osiguranje za sve redovite studente bez ikakve diskriminacije i različitih osnova prema kojima se ono ostvaruje te promptno ukidanje dosadašnjih diskriminirajućih odredbi. Formirana je i facebook grupa u kojoj se okupilo preko 1500 studenata u koju se možete uključiti ovdje. Pozivaju se svi studenti i građani da aktivno podupru tu inicijativu jer je samo pitanje vremena kad će i oni doći na red.