Upoznajte se sa Studentskim savjetovalištem „Nisi sam/a“
Svi smo se u nekom periodu studiranja susreli s gubitkom volje i motivacije, financijskim teškoćama, prekidom veze, padom ispita, nerazumijevanjem profesora i roditelja i slično.
Svi smo se u nekom periodu studiranja susreli s gubitkom volje i motivacije, financijskim teškoćama, prekidom veze, padom ispita, nerazumijevanjem profesora i roditelja i slično.
„Gubitak teka i nesanica prvi su znaci studentske depresije“, „Studenti piju pivo, a studentice žestu“, „Depresija, seks, alkohol i droga muče zagrebačke studente“; samo su neki od mnogobrojnih medijskih naslova koje danas zatičemo na internetskim portalima ili novinskim stranicama.
Već na temelju par naslova stječemo uvid u brojne probleme koje danas zatiču zagrebačke studente.
Svi smo se u nekom periodu studiranja susreli s gubitkom volje i motivacije, financijskim teškoćama, prekidom veze, padom ispita, nerazumijevanjem profesora i roditelja i slično. Međutim, mali broj nas znao je kome se u tom trenutku može obratiti za pomoć.
Slijedom svih navedenih razloga, studentice Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta odlučile su provesti projekt u sklopu kolegija koji bi se usmjerio na upoznavanje studentske populacije grada Zagreba sa servisom besplatne psihološke pomoći, koji svoje vrijeme posvećuje isključivo savjetovanju studenata.
Na samom početku provedbe projekta, proveden je online anketni upitnik kojim su studentice željele ispitati razinu osviještenosti studenata o postojanju Studentskog savjetovališta „Nisi sam/a“, kao i razloge zbog kojih bi zagrebački studenti bili spremni potražiti psihološku pomoć, odnosno, savjetovanje.
Rezultati upitnika
U istraživanju je sudjelovao 371 student s različitih fakulteta u Zagrebu te su rezultati pokazali da je 10% studenata u jednom trenutku potražilo psihološku pomoć, iako je 38% izjavilo da je osjetilo potrebu za traženjem pomoći.
Bitno je naglasiti kako je većini studenata zatražena psihološka pomoć bila od velike koristi te kao posebno pozitivne ističemo rezultate koji navode kako bi, ako se ukaže potreba, 73% studenata potražilo psihološku pomoć, a njih 99% poduprlo bi prijatelja/icu u traženju psihološke pomoći.
Na pitanje: „Jeste li upoznati s radom Studentskog savjetovališta „Nisi sam/a?“ potvrdno je odgovorilo 16% studenata, dok je negativno odgovorilo 84%, što je poražavajući rezultat.
Studentsko savjetovalište „Nisi sam/a“
Studentsko savjetovalište „Nisi sam/a?“ mjesto je u kojem studenti mogu potražiti pomoć u slučaju prekida veze, anksioznosti, fakultetskih poteškoća, problema u odnosima, nedostatka koncentracije, motivacije i sl. Studenti se mogu uključiti u besplatno individualno, partnersko i grupno savjetovanje, organizaciju predavanja, seminara ili tribina te u edukaciju preko stručnih članaka i brošura, ovisno o tome na koje se područje života žele usmjeriti.
Radi se o visokoj razini profesionalnosti koja se ogleda u osiguravanju potpune anonimnosti, diskrecije, apsolutnog prihvaćanja mišljenja, neosuđivanja, maksimalnog razumijevanja te brojnih drugih karakteristika. No, ono što će vas posebno oduševiti je prijateljska atmosfera u vrlo oku ugodnom i razigranom ambijentu, kao i mladi i pristupačni savjetovatelji koji na svako vaše pitanje nude više odgovora i prepuštaju odabir najboljeg vama na izbor.
U okviru usluge savjetovanja, susreti se dogovaraju unaprijed e-mailom na adresu: studentsko.savjetovalište@gmail.com ili na broj mobitela: 099/6945-672, a traju do sat vremena.
Broj susreta prilagođava se individualnoj situaciji i potrebama. Radno vrijeme Savjetovališta je ponedjeljkom, srijedom i četvrtkom od 17 do 20 sati, a nalazi se na adresi Ilica 230, 3. kat.
Više informacija dostupno je i na web stranici.