Studenti logopedije pomažu djeci Primorsko-goranske županije, terapije dostupnije no ikad
Od početka provedbe pa do 8. travnja, za sudjelovanje u terapijama zaprimljene su čak 74 prijave, a uključeno je 46 djece različite dobi – od najmlađeg korisnika sa svega godinu i mjesec dana, pa sve do tinejdžera od gotovo 15 godina.

Od početka provedbe pa do 8. travnja, za sudjelovanje u terapijama zaprimljene su čak 74 prijave, a uključeno je 46 djece različite dobi – od najmlađeg korisnika sa svega godinu i mjesec dana, pa sve do tinejdžera od gotovo 15 godina.
U travnju 2025. godine započeo je novi val podrške logopedskim potrebama djece i mladih u Primorsko-goranskoj županiji. U sklopu projekta UNILOG, studenti diplomskog studija Logopedije Sveučilišta u Rijeci provode logopedske terapije u novouređenim prostorima Doma zdravlja u Cambierievoj ulici – i to pod stručnom supervizijom.
Ovaj projekt nije samo prilika za edukaciju budućih logopeda, već i konkretan odgovor na jedan od gorućih problema u zdravstvenom sustavu – manjak logopeda u županiji, posebno u kontekstu rane intervencije kod djece. Upravo zato UNILOG ima višestruku vrijednost: povećava dostupnost logopedske terapije građanima, omogućuje studentima praktičnu i odgovornu obuku, a istovremeno potiče zadržavanje mladih stručnjaka u regiji.
Od početka provedbe pa do 8. travnja, za sudjelovanje u terapijama zaprimljene su čak 74 prijave, a uključeno je 46 djece različite dobi – od najmlađeg korisnika sa svega godinu i mjesec dana, pa sve do tinejdžera od gotovo 15 godina. Djeca dolaze iz svih krajeva Primorsko-goranske županije, od Rijeke i obale pa sve do Gorskog kotara, što pokazuje koliko je ovakva inicijativa bila potrebna.
Terapije provodi osam studenata logopedije, pod stručnim vodstvom trostruke supervizije. Njihov rad nadziru asistentice mag. logopedije Lea Dobrec i Marina Borčić, dok je cijeli projekt pod vodstvom doc. dr. sc. Maje Kelić. Njihova suradnja jamči visoku kvalitetu terapijskih usluga, ali i sigurno okruženje za profesionalni rast budućih logopeda.
Svaki terapijski ciklus traje deset tjedana, a interes je iznimno velik – prvi ciklus je u potpunosti popunjen. Ipak, iz studija Logopedije najavljuju da se od jeseni planira pokretanje novih ciklusa, a prijave ostaju otvorene tijekom cijele godine putem službene stranice studija. Povjerenje koje su roditelji iskazali svojim prijavama, najbolji je dokaz koliko je ovaj projekt dobrodošao i koliko doprinosi lokalnoj zajednici.
UNILOG je primjer kako akademska zajednica može proaktivno odgovoriti na potrebe društva, pružajući konkretnu pomoć i istovremeno stvarajući stručnjake koji će znati, moći i – ostati.