upis na fakultet
Što se traži na dodatnim provjerama znanja za upis na arhitekturu? Donosimo primjere zadataka
Fakulteti ovim provjerama ispituju likovne i grafičke sposobnosti kandidata, njihovu percepciju prostora te razinu opće kulture. U nastavku donosimo primjere zadataka koji se uobičajeno pojavljuju na takvim testiranjima.

Fakulteti ovim provjerama ispituju likovne i grafičke sposobnosti kandidata, njihovu percepciju prostora te razinu opće kulture. U nastavku donosimo primjere zadataka koji se uobičajeno pojavljuju na takvim testiranjima.
Kraj lipnja i početak srpnja 2025. godine obilježavaju ključni datumi za sve buduće studente arhitekture u Hrvatskoj. Riječ je o dodatnoj provjeri znanja, vještina i sposobnosti – obveznom dijelu razredbenog postupka za upis na preddiplomske studije arhitekture i urbanizma. Ova provjera, osim što testira likovni izričaj i prostornu percepciju kandidata, predstavlja i eliminatorni uvjet bez kojeg nije moguće pristupiti rangiranju za upis.
Ljetni rok provjere znanja za upis na studij Krajobrazne arhitekture na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu održan je 27. lipnja, dok je na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu provjera znanja, vještina i sposobnosti održana dan kasnije, 28. lipnja. Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu testiranje je proveo 2. srpnja.
Koliko bodova nose takvi testovi na upisima?
Za upis na Preddiplomski studij arhitekture i urbanizma u Zagrebu, potrebno je ispuniti nekoliko uvjeta: završena četverogodišnja srednja škola, položeni ispiti državne mature te uspješno položena dodatna provjera. Uspjeh iz srednje škole donosi do 150 bodova, dok se rezultati državne mature vrednuju na sljedeći način: hrvatski jezik na A razini donosi do 25 bodova, matematika (neovisno o razini) do 200 bodova, a likovna umjetnost, ako je položena, dodatnih 25 bodova. Strani jezik se ne uzima u obzir.
Poseban naglasak stavlja se na dodatnu provjeru sposobnosti, na kojoj se može ostvariti do 600 bodova. Test likovnih i grafičkih sposobnosti, test sposobnosti percepcije prostora i test opće kulture, svaki može donijeti po 200 bodova maksimalno. Za prolaznu ocjenu potrebno je ostvariti najmanje 250 bodova na tim testovima, neovisno o ocjenama iz srednje škole i rezultatima mature.
Slična pravila bodovanja primjenjuju se i na studij Krajobrazne arhitekture na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. I ondje je moguće ostvariti ukupno 1000 bodova, raspoređenih u omjeru 300 bodova za školski uspjeh, 300 za državnu maturu i 400 za dodatnu provjeru sposobnosti.
Kakve zadatke kandidati rješavaju na testovima?
Fakulteti ovim provjerama ispituju likovne i grafičke sposobnosti kandidata, njihovu percepciju prostora te razinu opće kulture. U nastavku donosimo primjere zadataka koji se uobičajeno pojavljuju na takvim testiranjima.
Primjer 1. (Fakultet arhitekture, građevinsrstva i geodezije Sveučilišta u Splitu, 2024. godina)
Označene su širina i visina aluminijske ostakljene vanjske plohe ulaznog vjetrobrana zgrade FGAG u Splitu. Površina ove plohe iznosi otprilike:

A) 16,50 m2
B) 18,50 m2
C) 20,50 m2
D) 22,50 m2
E) 24,50 m2
Primjer 2. (Fakultet arhitekture, građevinsrstva i geodezije Sveučilišta u Splitu, 2024. godina)
Zadana je odsječena piramida pogledom odozgo i sprijeda.
Koji prikaz razvijenog plašta odgovara danoj piramidalnoj plohi:

Primjer 3. (Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2024. godina)
Tangram je drevna slagalica sastavljena od kvadrata razrezanog na 7 dijelova, kao na crtežu (1). Preslagivanjem dijelova slagalice moguće je dobiti različite oblike, poštujući osnovna 3 pravila:
- nužno je upotrijebiti točno sedam ponuđenih dijelova,
- dijelovi se postavljaju jedan do drugog, ali nikad jedan preko drugog (ne smiju se preklapati),
- dijelovi se po potrebi mogu rotirati ili preokrenuti na drugu stranu.

Primjer 4. (Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2024. godina)
Segmenti pravaca unutar kocke prolaze četvrtinom, polovinom ili krajnjom točkom brida. Na kojem od prikaza (A - D)
se zadani segmenti pravaca sijeku u prostoru? Na listu za odgovore označite ispravno rješenje.

Primjer 5. (Krajobrazna arhitektura Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2007. godina)

Rezultati testova za 2025. godinu
Rezultati Dodatne provjere znanja, vještina i sposobnosti za upis studenata u prvu godinu Prijediplomskog studija arhitekture i urbanizma na zagrebačkom Arhitektonskom fakultetu nalaze se ovdje. Rezultati dodatne provjere znanja za upis na Prijediplomski studij Krajobrazne arhitekture Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu nalaze se na sljedećoj poveznici.
OZNAKE:
FOTO:
FREEPIK / ILUSTRACIJA