LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
„Mladi u suvremenom društvu“

Riječko sveučilište pokreće prvi studij za osposobljavanje stručnjaka za rad s mladima

Riječko sveučilište i Institut za društvena istraživanja potpisali su sporazum o pokretanju pilot-projekta cjeloživotnog učenja „Mladi u suvremenom društvu“. Riječ je o prvome studijskom programu u Hrvatskoj za osposobljavanje stručnjaka za rad s mladima.

Riječko sveučilište i Institut za društvena istraživanja potpisali su sporazum o pokretanju pilot-projekta cjeloživotnog učenja „Mladi u suvremenom društvu“. Riječ je o prvome studijskom programu u Hrvatskoj za osposobljavanje stručnjaka za rad s mladima.

U rektoratu Sveučilišta u Rijeci 14. je prosinca održano potpisivanje sporazuma o suradnji između Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu i Sveučilišta u Rijeci kojim se na Sveučilištu pokreće pilot-projekt naziva Mladi u suvremenom društvu. Cilj je projekta osposobljavanje stručnjaka za rad s mladima, a riječ je o prvome studiju toga tipa u Republici Hrvatskoj. Potpisinici su sporazuma ravnateljica Instituta, prof. dr. sc. Branislava Baranović i rektor Sveučilišta, prof. dr. sc. Pero Lučin, a projekt je ujedno i platforma koja dugoročno vodi potpisnike prema željenoj uspostavi združenoga diplomskog studija mladih sa Sveučilištem u Ljubljani.

Sveučilište i Institut surađivat će u organizaciji i provedbi studijskih programa i programa cjeloživotnog učenja, a ovim sporazumom uspostavljaju suradnju i na području unapređenja obrazovnog procesa kao i znanstveno-istraživačkih te organizacijskih djelatnosti. O važnosti suradnje za Sveučilište i sam grad govorio je prof. Lučin:

– Uporno tvrdimo da razvoj našega grada ovisi i o koncentraciji kulturnog i kreativnog kapitala. U tome smjeru trudimo se povećati broj znanstvenika. Da bi se društvo moglo razvijati, bitan je društveni kapital. Ono što činimo, ne činimo sami, nego ostvarujemo kroz strateška partnerstva i to s najboljima. Suradnja Instituta i Sveučilišta već postoji na brojnim projektima, a danas formaliziramo tu suradnju. Istraživanjem društvenih pojava, posebice promjena u sustavu obrazovanja, Rijeku želim pretvoriti u centar znanja i kreativnosti. –

Nadovezavši se na rektora, ravnateljica Instituta naglasila je kako je ovo samo formalizacija dugogodišnje suradnje Sveučilišta i Instituta (projekti HEISEE i Erasmus). Važnost ovog studijskog programa dr. sc. Branislava Baranović vidi u njegovu omogućavanju prenošenja empirijski utemeljenih spoznaja kroz sveučilišnu nastavu studentima, a posebno je zadovoljna potpisivanjem sporazuma upravo sa Sveučilištem u Rijeci zbog njegove otvorenosti za nove ideje.

Potpisivanju su, osim već spomenutih, nazočili i dekanica Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, izv. prof. dr. sc. Ines Srdoč Konestra; doc. dr. sc. Bojana Ćulum s Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci i Nikola Baketa iz Centra za omladinska i rodna istraživanja Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu. Prorektorica za studije i studente Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija, koja je ujedno i koordinatorica suradnje s Institutom, izrazila je zadovoljstvo suradnjom s vodećom institucijom u području humanističkih i društvenih istraživanja u Hrvatskoj, naglasivši da će se program edukacije izvoditi većim dijelom na samom Sveučilištu te da se početak studija koji će obuhvaćati petnaestak polaznika može očekivati sredinom iduće godine

Zanima vas studiranje u inozemstvu? Evo nekoliko opcija


Lučin je zaključio potpisivanje naglasivši da se nada kako je ovo tek početak suradnje te da će se ovim projektom stvoriti koncentracija znanja i programa za obrazovanje nastavnika ponajprije na području visokog obrazovanja te da će potom na red doći i srednje i nisko obrazovanje. Sam smatra da će studijem smanjiti veliki deficit Hrvatske koji se može pokriti samo sustavnim obrazovanjem svih ravnatelja, dekana, rektora i ostalih voditelja.

IZVOR: SVEUČILIŠTE U RIJECI
FOTO: WIKIPEDIA