LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Sveučilište velikoga srca

Od volontiranja u bolnicama do božićnih akcija: zagrebački studenti prednjače u humanitarnom radu, a jedan fakultet se posebno ističe!

U programu „Sveučilište velikoga srca“ sudjeluje 16 fakulteta te je naveden niz uspješnih projekata i humanitarnih akcija u kojima studenti sudjeluju.

U programu „Sveučilište velikoga srca“ sudjeluje 16 fakulteta te je naveden niz uspješnih projekata i humanitarnih akcija u kojima studenti sudjeluju.

U sklopu manifestacije Tjedan Sveučilišta u Zagrebu, kojom se obilježava 150. obljetnica modernoga sveučilišta, održan je događaj posvećen humanitarnim i volonterskim aktivnostima sastavnica pod nazivom Sveučilište velikoga srca.

Na događanju su sudjelovali brojni profesori, studenti i sveučilišni dužnosnici, među kojima i prorektorica za umjetnost, kulturu i međusveučilišnu suradnju, red. prof. art. Jasenka Ostojić, koja koordinira program Sveučilište velikoga srca. Sudejlovao je i prorektor za znanost, istraživanje i poslijediplomske studije prof. dr. sc. Dubravko Majetić, prorektor za inovacije, transfer tehnologije i suradnju s gospodarstvom prof. dr. sc. Tomislav Josip Mlinarić, te profesori i studenti koji provode humanitarne akcije i volonterske projekte na svojim sastavnicama.


Rektor Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Stjepan Lakušić, istaknuo je u svom obraćanju kako akademska zajednica ima obvezu prepoznati i djelovati u korist najugroženijih te time unaprijediti društvo.
 

„Mi koji dolazimo iz akademske zajednice moramo prvi prepoznavati i uočavati potrebu kako možemo pomoći onima koji su najugroženiji te kako unaprijediti društvo i zajednicu u kojoj živimo i radimo. Ako naša pomoć, naš humanitarni rad i aktivnosti izmame nekome osmijeh na licu, to će umnogome unaprijediti i naše živote.“, poručio je.


Na skupu su predstavljeni brojni projekti usmjereni na pomoć zajednici, dok je panel diskusija Studij i humanitarni rad – put do inkluzivnoga društva istaknula važnost spajanja akademskog obrazovanja s humanitarnim djelovanjem. Na panelu su sudjelovali predstavnici različitih sastavnica Sveučilišta. Svi su istaknuli specifične projekte svojih institucija, koji obuhvaćaju širok raspon aktivnosti – od prikupljanja donacija do podizanja svijesti o važnim društvenim pitanjima. 
 

„Ova je tema za Sveučilište jako važna jer moramo razmišljati kakvo je ono u sadašnjici i kakvo ćemo ga ostaviti budućim generacijama. Kao Sveučilište moramo širiti optimizam i ustrajno raditi na vrijednostima poput humanosti, ljudskosti, dobrote i poštivanja ljudskoga dostojanstva. Ono što ne možete kupiti novcem su ljubav, prijateljstvo i ugled, a to se gradi svojim djelovanjem. Onaj tko pronađe svoj put, slijedeći put humanosti i pomaganja drugima, može biti sretan i ispunjen čovjek.“, kazao je prof. dr. sc. Damir Ljubotina s Odsjeka za psihologiju Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

 

Studenti kao nositelji humanitarnih akcija


Studenti su prepoznati kao aktivni nositelji promjena u zajednici, a njihova predanost humanitarnom radu značajno doprinosi stvaranju inkluzivnog društva. U programu Sveučilište velikoga srca sudjeluje 16 fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a posebno je istaknuta uloga studenata Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta, čiji je prodekan izv. prof. dr. sc. Luka Bonetti naveo niz uspješnih projekata i akcija u kojima studenti sudjeluju.
 

„Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet jako je angažiran u provedbi  brojnih aktivnosti u kojima se promiče volontiranje, pomaganje drugima i humanitarni rad. Naši studenti su vrlo osviješteni i sudjeluju u različitim projektima. Nabrojat ću samo neke od akcija u kojima su dali svoj veliki doprinos: projekti OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi!, Međunarodni dan svjesnosti o mucanju, Spektar (ne)znanja o autizmu, Kroz ruke do srca, prikupljanje igračaka i slikovnica, Humanitarni koncert u Žapcu, Dan crvenih halja, projekt Kako da učenik ne postane mučenik – disleksija, disgrafija, diskalkulija, snimanje filma Hear me out, Međunarodni mjesec svjesnosti o potpomognutoj komunikaciji… Kao što vidite, vrlo su angažirani.“, rekao je prodeka


Stomatološki fakultet je predstavio projekte usmjerene na promicanje oralnog zdravlja.
 

 „Već desetljećima nastojimo dati svoj doprinos zajednici kroz naše volonterske aktivnosti kako bismo ukazali na važnost oralnoga zdravlja počevši od najmlađih u dječjim vrtićima i osnovnim školama pa do građana starije životne dobi.“, rekao je prof. dr. sc. Marin Vodanović, dekan Stomatološkoga fakulteta.


Studenti Fakulteta organizacije i informatike (FOI) već desetljeće organiziraju dobrovoljno darivanje krvi, humanitarne akcije i ekološke projekte.
 

„Tradicionalno provodimo akciju dobrovoljnoga darivanja krvi u kojoj sudjeluju naši studenti volonteri, organiziramo humanitarnu božićnu akciju, sudjelujemo u nacionalnoj manifestaciji Hrvatska volontira, te ekološkim akcijama čišćenja okoliša. Također, naši studenti sudjeluju kao volonteri na Festivalu znanosti i tehnologije te čitaju priče najmlađima u gradskoj knjižnici.“, istaknula je prof. dr. sc. Sandra Lovrenčić s FOI-a Varaždin.


Poseban osvrt bio je na projektu „Site-specific art", koji Akademija likovnih umjetnosti provodi u sklopu Centra za umjetnost i medicinu pri Klinici za tumore KBC-a Sestre milosrdnice. Studenti i profesori oslikali su bolničke prostore, organizirali izložbe i uveli terapijske radionice za pacijente. Dr. sc. Iva Kirac naglasila je kako su ovakve inicijative za pacijente neizmjerno vrijedne.
 

„Projekt je inspiriran praksom u Clevelandu. Nastavnici i studenti Akademije oslikali su prostor Klinike te organizirali niz izložbi u Galeriji Panacea. Centar za umjetnost i medicinu počeo je s radom 2011. godine. Od tada smo uveli plesnu terapiju, muzikoterapiju i art terapiju za naše pacijente kojima to znači puno više nego što smo mogli pretpostaviti.“, rekla je.


Jedan od istaknutih projekata bio je „Advent Sveučilišta u Zagrebu", kojeg je predstavila Antonela Perši, predsjednica Studentskog zbora Učiteljskog fakulteta. Ovaj projekt ujedinjuje sastavnice Sveučilišta u humanitarnim akcijama tijekom božićnog razdoblja, a prikupljena sredstva svake godine odlaze u dobrotvorne svrhe.
 

 „Željeli smo osvijestiti studente da postoje ljudi kojima treba pomoći. Zato u projektu Advent u Zagrebu organiziramo dječje predstave, radionice, a studenti izrađuju i različite ukrasne predmete.“, kazala je Antonela.



Ovogodišnje aktivnosti naglasile su vrijednost humanitarnog rada u akademskoj zajednici, istaknuvši kako djelovanje za opće dobro doprinosi ne samo boljoj sadašnjici, već i optimističnoj budućnosti Sveučilišta i društva.
IZVOR: SVEUČILIŠTE U ZAGREBU
FOTO: FREEPIK / ILUSTRACIJA