LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
JOB4ME 2.0

Kako volontiranje može poslužiti kao odskočna daska za izgradnju uspješne karijere i osobni razvoj mladih?

Volontiranje ne samo da omogućava mladima da nesebično doprinesu društvu, već im pruža i dragocjene prilike za stjecanje novih vještina i iskustava koja će ih obogatiti i pripremiti za buduće profesionalne izazove.

Volontiranje ne samo da omogućava mladima da nesebično doprinesu društvu, već im pruža i dragocjene prilike za stjecanje novih vještina i iskustava koja će ih obogatiti i pripremiti za buduće profesionalne izazove.

Osim što čini svojevrstan oblik dobrovoljnog rada za korist zajednice, volontiranje predstavlja i snažan izvor benefita za sudionike, posebice za mlade. U nastavku slijedi niz prednosti koje mladi ostvaruju volontiranjem, pridonoseći ne samo osobnom razvoju već i izgradnji snažnih temelja za razvoj buduće karijere.


Razvoj vještina


Volontiranje mladima pruža jedinstvenu priliku za razvijanje i usavršavanje ključnih vještina koje su neophodne u različitim aspektima života. Na primjer, kroz rad na volonterskim projektima, mladi uče kako jasno i učinkovito komunicirati s različitim skupinama ljudi, što je ključno za uspjeh u bilo kojoj profesiji. Također, rad u timu omogućava im da razviju sposobnosti timskog rada i suradnje, dok rješavanje problema i vođenje projekata doprinosi njihovom razvoju kao lidera. Te su vještine esencijalne, ne samo za buduće profesionalne izazove, već i za svakodnevne interakcije u životu.


Iskustvo u stvarnom radnom okruženju


Volonterska praksa mladima omogućava da se pripreme za buduće poslovne izazove kroz iskustvo u stvarnom radnom okruženju. Uče kako funkcioniraju različiti poslovni procesi i kako se nositi s radnim zadacima i odgovornostima. Ovo iskustvo im pruža bolji uvid u dinamiku rada unutar timova, organizacija i različitih sektora, što je od velike vrijednosti kada se suoče s realnim poslovnim situacijama u svojoj karijeri. Time se smanjuje osjećaj nesigurnosti i neiskustva koji često prati ulazak na tržište rada.


Izgradnja profesionalne mreže


Volontiranje otvara vrata za stvaranje korisnih profesionalnih kontakata, što može biti od presudne važnosti u pronalaženju budućih poslovnih prilika. Kroz interakcije s kolegama volonterima, organizatorima i stručnjacima iz različitih sektora, mladi stječu vrijedne veze koje im mogu pomoći u daljnjem profesionalnom razvoju. Ova mreža kontakata također može poslužiti kao izvor inspiracije i podrške te otvoriti mogućnosti za mentorstvo, što je ključno za usmjeravanje karijere i osobni razvoj.

Od volontiranja u bolnicama do božićnih akcija: zagrebački studenti prednjače u humanitarnom radu, a jedan fakultet se posebno ističe!



Raznolikost iskustava


Mladi koji se angažiraju u volonterskim aktivnostima često imaju priliku sudjelovati u širokom spektru projekata i inicijativa, čime istražuju svoje interese i razvijaju nove strasti. Ovo im omogućava da steknu bogato i raznoliko iskustvo, što je ključno za osobni i profesionalni rast. Kroz sudjelovanje u različitim vrstama projekata, mladi uče kako se prilagoditi različitim situacijama i kako učinkovito koristiti svoje vještine u različitim kontekstima. Raznolikost iskustava im također omogućava da razviju širok spektar kompetencija, što ih čini svestranijima i spremnijima za buduće izazove.


Osnaživanje osjećaja zajednice


Volontiranje mladima pruža priliku da izravno osjete pozitivan utjecaj svojih aktivnosti na lokalnu zajednicu, što može biti vrlo ispunjavajuće. Kroz svoj nesebičan rad, mladi razvijaju osjećaj povezanosti s ljudima oko sebe i jačaju svijest o važnosti zajedničkog doprinosa društvu. Ovaj osjećaj odgovornosti prema zajednici ne samo da potiče društvenu svijest, već i stvara angažirane pojedince koji su spremni preuzeti aktivnu ulogu u izgradnji boljeg i pravednijeg društva.


Kolega ili prijatelj koji volontira zaslužuje priznanje? Prijavite ga za Državnu nagradu za volontiranje!


Povećanje samopouzdanja


Kada mladi vide konkretne rezultate svog marljivog rada kroz volonterske aktivnosti, to pozitivno utječe na njihovo samopouzdanje i samopouzdanje. Osjećaj postignuća koji dolazi s realizacijom projekata ili pružanjem pomoći onima kojima je potrebna, značajno doprinosi stvaranju pozitivne slike o sebi. Ovo povećano samopouzdanje ne samo da im pomaže u suočavanju s raznim životnim izazovima, već i daje motivaciju za daljnji osobni i profesionalni razvoj.


Poticaj za daljnje obrazovanje i karijeru


Volontersko iskustvo često može biti presudna točka u životopisu mladih, posebno kada se prijavljuju za poslove ili daljnje obrazovanje. Aktivnosti u kojima mladi sudjeluju kroz volontiranje omogućavaju im primjenu stečenih znanja, vještina i sposobnosti u konkretnim situacijama, što poslodavci i obrazovne institucije vrlo cijene. Pored toga, volontiranje može pomoći mladima da bolje razumiju svoje profesionalne interese i usmjere se prema karijeri koja im najviše odgovara, što dodatno povećava njihove šanse za uspjeh na tržištu rada.


Članak je nastao u sklopu projekta JOB4ME 2.0 – volontiranjem do posla, a za sadržaj je odgovoran isključivo Centar za razvoj mladih. Projekt provodi CERM u partnerstvu s Gradom Glinom, Gradom Hrvatska Kostajnica i s udrugom Ženska soba te uz financijsku potporu Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.
 
FOTO: FREEPIK / ILUSTRACIJA