LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Zakon o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru

Inicijativa 300=300 nastavlja svoju borbu – uskoro sastanak s ministrom Fuchsom

Predstavnici inicijative 300=300 očekuju sastanak s ministrom znanosti i obrazovanja Radovanom Fuchsom kako bi do kraja godine riješili problem izmjene Zakona o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru.

Predstavnici inicijative 300=300 očekuju sastanak s ministrom znanosti i obrazovanja Radovanom Fuchsom kako bi do kraja godine riješili problem izmjene Zakona o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru.

Inicijativa 300=300 jest inicijativa koja je pokrenuta u lipnju ove godine zbog izmjena u Zakonu o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru, i to u članku 6. i stavcima koji se odnose na razine HKO-a gdje se pod razinom 6. (kvalifikacije stečene završetkom preddiplomskih studija) više neće ubrajati preddiplomski stručni studij, nego samo preddiplomski sveučilišni studij. Isto vrijedi i za razinu 7.1. (kvalifikacije stečene završetkom diplomskih studija) u kojoj se ukida dio koji je glasio: specijalističkih diplomskih stručnih studija.

Vezano:

Studenti su nakon kraće pauze, tijekom koje zapravo ni nisu u potpunosti odmarali, nego smišljali daljnje korake, odlučili javnost podsjetiti da su još uvijek tu i da se i dalje bore za svoja prava, a trenutno su u iščekivanju poziva na sastanak s Ministarstvom znanosti i obrazovanja s kojim su stupili u kontakt nekoliko dana nakon što je novi ministar Radovan Fuchs preuzeo dužnost te su zatražili sastanak na temu problematike HKO-a. Kako nam otkriva jedna od pokretačica inicijative Dijana Radovniković, svjesni su da je ministar trenutno zauzet planiranjem nove školske godine i za to imaju razumijevanja:

Sastali se dekani javnih veleučilišta, raspravljali su o budućnosti stručnih studija


– Nadamo se, dapače, uvjereni smo u to da će se sastanak održati u što kraćem roku, s obzirom na to da nam vrijeme za donošenje novog Zakona polako istječe. Na spomenutom sastanku namjera nam je upoznati ministra s našom problematikom ako nije upućen te zatražiti mišljenje i stav MZO-a. Konkretno, zanima nas s kojim rješenjem namjeravaju ići prema ovom problemu. Sukladno tome, planirat ćemo i naše daljnje djelovanje. Smatramo da će naš problem biti riješen u što kraćem periodu u kojem je moguće te se nadamo da neće doći do prekoračenja roka od 31. prosinca što bismo smatrali nedopustivim i krajnje neozbiljnim prema studentima, kako sadašnjima tako i onima koji su već u radnom odnosu zahvaljujući svojim diplomama.

I dalje ćemo upozoravati na ovaj problem te time, nadamo se, potaknuti MZO na što brže i povoljnije djelovanje u smjeru rješavanja situacije. Trenutno smo zadovoljni komunikacijom s Ministarstvom, ali ne želimo donositi nikakve zaključke prije konkretnih poteza i odgovora na naša pitanja. Nakon što saznamo stav Ministarstva, moći ćemo se konkretno očitovati o istome te sukladno tome prilagoditi svoje daljnje korake. – otkriva nam Dijana.
Osim sadašnjih, ovaj problem muči i buduće studente

Dvoumiš se koji fakultet upisati? Imamo rješenje za tebe!



Osim što strahuju oni koji su trenutno studenti stručnih studija, možda bi još veći problem mogao biti što isti plaši i one koji razmišljaju o upisu stručnih i specijalističkih studija, ali se zbog cijele ove drame i zbog svih problema predomišljaju. To najbolje znaju članovi inicijative koji i sami dobivaju ovakve upite: 
– Smatramo da je bitno naglasiti da proteklih mjeseci imamo puno upita budućih studenata o tome kakav je naš stav spram upisa na stručni i specijalistički studija s obzirom na trenutnu situaciju i problematiku. Naš je stav svakako na tragu toga da potpuno ohrabrujemo buduće kolege pri upisu tih studija iz razloga što čvrsto vjerujemo da će naš problem biti riješen na vrijeme i na način koji bismo smatrali zadovoljavajućim jer ništa drugo ne smatramo prihvatljivim.
Što će na kraju biti i hoće li se ostvariti ciljevi koje je inicijativa zacrtala, saznat ćemo tek nakon sastanka s nadležnim Ministarstvom, a do tada podsjećamo koje je ciljeve inicijativa zacrtala u počecima svojega djelovanja te ih prenosimo u cijelosti:

Mreža mladih upozorava da je Zakon o savjetima mladih neustavan!


  • Transparentnost svih državnih institucija i (studentskih) organizacija koje se, naročito zadnjih dana (vrlo zanimljivo) doslovno kunu u to da su na našoj strani i da su svjesni ovog problema
  • Želimo uključenost u rad Povjerenstva koje donosi Nacrt rješenja kojim se planira spriječiti ovu diskriminaciju. Nemojmo zaboraviti da je trenutni Zakon donesen 2018. godine, a u izradi Zakona sudjelovali su pravnici koji očito nisu znali/mogli/željeli predvidjeti ovu situaciju danas – tko će snositi odgovornost za ovo?
  • Želimo jednakost svih studenata ovisno o ostvarenju njihovih ECTS-bodova, i to ništa više nego što je isto Zakon o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju i odredio.
FOTO: PIXABAY