LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Studiranje u inozemstvu

Hrvatski student na Oxfordu: Jakov Mlinarević nam otkriva kako je studirati i boraviti na jednom od najprestižnijih svjetskih sveučilišta

Ovaj mladi i perspektivni Osječanin iza sebe ima poduži staž studiranja u Velikoj Britaniji, a trenutno se nalazi na Oxfordu, gdje pohađa doktorski studij na području arheologije.

Ovaj mladi i perspektivni Osječanin iza sebe ima poduži staž studiranja u Velikoj Britaniji, a trenutno se nalazi na Oxfordu, gdje pohađa doktorski studij na području arheologije.

Prema nedavno objavljenoj listi najboljih sveučilišta u svijetu, koju je izbacio poznati časopis The Higher Education, Sveučilište u Oxfordu već tradicionalno drži prvo mjesto te se našlo ispred renomiranih visokoobrazovnih institucija kao što su Harvard, Cambridge, Stanford i mnogi drugi.

Kako je to studirati na jednom od najprestižnijih svjetskih sveučilišta, u razgovoru nam je otkrio Jakov Mlinarević. Ovaj mladi i perspektivni Osječanin iza sebe ima poduži staž studiranja u Velikoj Britaniji, a trenutno se nalazi na Oxfordu, gdje pohađa doktorski studij na području arheologije.

No, prije nego smo se dotakli samog studiranja, Jakov nam prepričava kako je uopće pao izbor na odlazak u inozemstvo.

Studirati na Oxfordu, odnosno u Ujedinjenom Kraljevstvu, odlučio sam dosta rano, sigurno već na početku srednje škole. Ujedinjeno Kraljevstvo ima bogatu tradiciju bavljenja s arheologijom i najbolje arheološke smjerove na svijetu te sam zbog toga odabrao prvo preddiplomski studij na najstarijem arheološkom institutu na svijetu, u Londonu (University College London), a potom sam upisao poslijediplomski studiji na Oxfordu - rekao je Mlinarević.

S obzirom da je upoznat s obrazovnim sustavom u Hrvatskoj, Jakov je na poprilično precizan način opisao glavne razliku između hrvatskog i britanskog načina studiranja.

Glavna razlika je u studiranju između ex cathedra - kontinentalnog načina obrazovanja koji postoji u Hrvatskoj i anglosaksonskog načina koji se puno manje oslanja na autoritet profesora, a više na konstruktivnu raspravu. Također, u Hrvatskoj se puno više vremena provodi na predavanjima i u velikim grupama, dok je to u UK znatno manje i ovdje je naglasak stavljen na individualan pristup istraživanju te manje seminarske grupe. Prednost kontinentalnog sustava je u širem faktografskom znanju, odnosno znanju činjenica, dok puno fleksibilniji anglosaksonski sustav ima prednost kritičkog razmišljanja i izlaska iz etabliranih normi rasuđivanja - opisuje Mlinarević.

Nakon usporedbe i uvoda u anglosaksonski obrazovni sustav, popričali smo i o nekim drugim, ali ne manje bitnim stvarima koje su direktno vezane uz studiranje u Engleskoj. Mlinarević ističe kako je društveni život za vrijeme pandemije coronavirusa bio nepostojeć na području Velike Britanije, ali sada se sve polako vraća u normalu. Tamošnja druženja se većinom odvijaju u popularnim pubovima, ali i po parkovima, koje prema riječima našeg sugovornika Britanci puno više koriste u odnosu na Hrvate. Naime, u Engleskoj ćete puno više sretati studente koji sjede na klupicama uz kavu za van, dok je kod nas kultura kafića puno više izražena.

Sveučilište osudilo jučerašnje prosvjede organizacije „Oxford Action for Palestine” na svečanoj ceremoniji


Što se tiče cijena studiranja, u tom je segmentu Brexit (britanski izlazak iz EU) odigrao ključnu ulogu te je situacija znatno drugačija u odnosu na prije par godina.

Cijena studiranja na skoro svim javnim sveučilištima u Engleskoj bila je jednaka za građane iz UK-a i za građane iz ostatka Europske unije. To je tako bilo sve do Brexita, a onda se situacija znatno izmijenila. Danas je za građane EU, koji počinju studiranje poslije Brexita, znatno skuplje. Sve u svemu, značajno je skuplje studirati na bilo kojem sveučilištu u Engleskoj, nego na privatnim fakultetima u Hrvatskoj. Barem koliko je meni poznato...- govori Mlinarević te ističe kako je broj inozemnih studenata znatno manji, a razlog je ponovno Brexit.

Iako je svjestan prednosti koje nude Velika Britanija i ostatak zapdnoeuropskih zemalja, Jakov za kraj ističe kako bi ipak svoju profesionalnu karijeru htio ostvariti unutar granica Lijepe Naše.

Plan mi je završiti doktorat koji ima dosta etapa i faza, a nakon toga, ovisno o prilikama, svakako bih se volio vratiti u Hrvatsku i pridonijeti razvoju znanosti. Kvaliteta načina života u Hrvatskoj još se uvijek u smislu uređenosti ne može uspoređivati s načinom životom u Britaniji ili u drugim Zapadnim zemljama. U profesionalnom smislu se vidim svugdje gdje se traži kvalitetno rješavanje problema za što me pozadina u društvenim i prirodnim znanostima pripremila - zaključuje Mlinarević.

 
 
IZVOR: INTERVJU - JAKOV MLINAREVIĆ
FOTO: JAKOV MLINAREVIĆ