Čak 89 % studenata stručnih studija smatra stečenu titulu preprekom pri zaposlenju ili napredovanju
Rezultati istraživanja ukazuju da diplomanti i studenti stručnih studija prilikom izlaska na tržište rada u praksi nailaze na neprepoznatljivost kako u Hrvatskoj, tako i u EU.
Rezultati istraživanja ukazuju da diplomanti i studenti stručnih studija prilikom izlaska na tržište rada u praksi nailaze na neprepoznatljivost kako u Hrvatskoj, tako i u EU.
Vijeće studenata veleučilišta i visokih škola RH, koordinativno i predstavničko tijelo studenata državnih i privatnih veleučilišta i visokih škola, provelo je istraživanje javnog mnijenja među 380 diplomanata i studenata završnih godina stručnih studija koji se izvode na sveučilištima, veleučilištima i visokim školama diljem Hrvatske.
90 % ispitanih smatra kako je naziv stručni specijalist koji po završetku pet godina na stručnim studijima dobivaju studenti - diskriminatoran, dok čak 89 % studenata završnih godina stručnih studija ili diplomanata navodi kako svoj stručni naziv doživljavaju kao otežavajuću okolnost prilikom zapošljavanja ili napredovanja te da ih taj naziv čini neprepoznatljivim na tržištu rada.
S druge pak strane 94,5 % ispitanika misli kako poslodavci na tržištu rada nisu ni približno dovoljno informirani o razlikama i značenjima akademskih i stručnih naziva kao i ishodima učenja koje daju sveučilišta, veleučilišta i visoke škole, bilo privatne ili državne.
„Rezultati istraživanja jasno ukazuju na važnost brzih promjena u zakonskoj regulativi kako bi hrvatskim studentima osigurali jednaka prava kao studentima iz čitave Europske Unije. Isto tako, alarmantna je i činjenica da 95,4 % ispitanih misle kako poslodavci u praksi ne razlikuju stečene nazive kao i ishode učenja na različitim fakultetima. To je nešto na čemu ćemo još jače poraditi sa našim partnerima, Ministarstvom rada i mirovinskog sustava i Hrvatskom udrugom poslodavaca.“ naglasio je Karlo Kolesar, predsjednik Vijeća studenata VIVŠ RH s kojim je Studentski.hr obavio i intervju vezan uz ovu temu.
Podsjećamo, Vijeće studenata je prije nešto više od dva tjedna pokrenulo inicijativu za izmjenama neodgovarajućih zakona kako bi se situacija uskladila sa smjernicama Bolonje i praksom u Europskoj Uniji te se uskoro očekuju daljnje konzultacije u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta kako bi se što prije uputilo odgovarajuće rješenje.
Ministar rada i mirovinskoga sustava, Mirando Mrsić, dao je službenu potporu inicijativi, a javno je vjetar u leđa projektu Vijeća dao i bivši HDZ-ov ministar znanosti, obrazovanja i sporta, Radovan Fuchs.