LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Studenti i financije

Što biste dali da ste znali ove stvari o financijama kao brucoš?

Malo je žalosno što nam je financijska pismenost valjda zadnja stvar na pameti kad smo mladi, ali što ranije kreneš svladavati osnove, život postaje jednostavniji, lakše ostvaruješ planove i definitivno se manje nerviraš.

Malo je žalosno što nam je financijska pismenost valjda zadnja stvar na pameti kad smo mladi, ali što ranije kreneš svladavati osnove, život postaje jednostavniji, lakše ostvaruješ planove i definitivno se manje nerviraš.

Jedan od najvećih izazova s kojim se sretne svaki brucoš su – financije, odnosno upravljanje novcem. Kada si doma ne moraš toliko brinuti o novcu, jer ako i ostaneš bez eura, doma si, imaš što za jesti, piti i sve ostalo što ti treba. Ali kad si u drugom gradu, kad imaš određeni tjedni ili mjesečni budžet, kad moraš kupiti potrepštine o kojima su prije brinuli roditelji i imati novac za ručak sutra – onda ostati na pozitivnoj nuli se čini kompliciranije od kvantne fizike.

Ali to ne mora biti tako! Malo je žalosno što nam je financijska pismenost valjda zadnja stvar na pameti kad smo mladi, ali što ranije kreneš svladavati osnove, život postaje jednostavniji, lakše ostvaruješ planove i definitivno se manje nerviraš. Nemoj za koju godinu reći – da sam barem ovo napravio ranije.
 

U planiranju je pola uspjeha


Kad su financije u pitanju, ono što je za početak važno jest – kvalitetan i besplatan paket bankarskih usluga te barem okvirno planiranje troškova i bilježenje istih. Ako u početku uložiš malo truda da postaviš dobre financijske temelje, bit će ti lakše kasnije.

Za početak, odvoji malo vremena i izračunaj s koliko novca raspolažeš na mjesečnoj ili tjednoj bazi. Potom napravi procjenu svojih fiksnih troškova (stanarina, režije, studentski dom, higijenske potrepštine, dnevni obroci, članarina u teretani i drugo). Ono što ti ostane je ono što možeš trošiti za kave, druženja, koncerte ili druge aktivnosti koje te raduju. Isto tako, ako ti manjka budžeta za podmiriti fiksne troškove, moraš to nekako nadomjestiti. Možda ćeš raditi neki studentski posao, možda ćeš se prijaviti i dobiti stipendiju, a možda imaš neku treću opciju.
 

Počni na vrijeme slagati financijski plan


Što god iskombinirao, važno je da si ili na nuli ili u plusu na računu. Nemoj da ti novac predstavlja stres, kreni već sada pametno planirati i slagati svoju financijsku sliku. I prati troškove barem kroz mobilno bankarstvo. Ako ti ne ide, otiđi u banku na razgovor.

FOTO: CANVA PRO / STEFANDAHL
https://gdehr.hit.gemius.pl/_[TIMESTAMP]/redot.gif?id=bQ2QnU_CowjLpq4MmuTrHZR7rfGizVrR21BLiOl5uej.77/fastid=hmmkcvinpmitkcloieoblecvuqkr/stparam=yhksdikmhm/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=