LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Poslovi u zemljama Europe

Savjeti za lakši pronalazak posla

Tražite li posao u zemljama Europske unije? Evo par informacija koje bi vam u tome mogle pomoći.

Tražite li posao u zemljama Europske unije? Evo par informacija koje bi vam u tome mogle pomoći.

Jeste li znali da je u Estoniji poželjno pratiti poželjnu tvrtku na Facebooku i da je u Njemačkoj poželjno imati pisane preporuke bivših poslodavaca? U Poljskoj pak postoji nepisano pravilo prema kojem poslodavac inicira rukovanje?

Činjenica je da, osim kvalifikacija, mali detalji imaju vitalnu ulogu u konačnoj poslodavčevoj odluci o vašem zaposlenju.

Zbog različitih poslovnih praksi u zemljama Europske uniju, Islandu, Norveškoj i Švicarskoj, EURES (Europska mreža javnih službi za zapošljavanje) je od svojih zaposlenika prikupila savjete za lakši pronalazak posla.

Ovdje možete vidjeti savjete za razgovor za posao te popis najtraženijih zanimanja u državama u kojima mogu raditi hrvatski državljani.

Austriji se na zahtjev poslodavca mora dostaviti referenca prijašnjeg poslodavca, a tvrtke neće uvijek objaviti rezultate natječaja. Može se pregovarati o radnim uvjetima i plaći, no samo u privatnom sektoru. U javnom sektoru postoje fiksni rasponi plaća. Najtraženija zanimanja su: medicinske sestre (psihijatrija, kirurgija, pedijatrija), inženjeri (ventilacija, građevina, grijanje i elektrika) te IT sektor.

Belgiji se pisma preporuke ili reference ne koriste. Zavodi za zapošljavanje su Actris, Le Forem i ADG, a najtraženija zanimanja su medicinske sestre (palijativna skrb, gerijatrija te hitna pomoć),  građevinari i fizioterapeuti.

Bugarskoj su popularne privatne agencije za zapošljavanje: Adecco BugarskaManpower BugarskaJob Tiger i Jobs. Zanimljivo je kako se s ispitivačem rukuje samo na njegovu inicijativu, a ako razgovor vodi komisija – ne rukuje se. Najtraženija zanimanja su u području IT sektora i medicine.

Cipru se prvi kontakt s poslodavcem najčešće uspostavlja telefonom. U Češkoj, ako se poslodavcu planirate javiti telefonskim putem, učinite to početkom radnoga dana. U Češkoj su IT sektor i građevinarstvo sektori koji traže najviše radnika.

Danskoj poslove možete potražiti na internetskim stranicama te ovdje. Razgovor za posao obuhvaća teme kao što su djeca i kućni ljubimci, a ako imate pirsing na tijelu – pokrijte ga. Poslodavcu se isključivo obraćate na jeziku koji je naveden u oglasu, a najtraženije struke su knjigovodstvo, stomatologija i medicinska njega.

Posao u Estoniji tražite na CV-Online i na CV Market. Korisno je koristiti se društvenim mrežama jer možete pratiti rad tvrtke. Na taj ćete način najlakše pronaći informacije do kojih je teško doći. Najtraženije zanimanje u Estoniji je medicinska sestra.

Raspisan je natječaj za rad u znanstvenom polju Građevinarstva na Sveučilištu u Osijeku


Finci od kandidata očekuju dodatne pojedinosti prije slanja prijave jer se taj potez smatra iskazom zanimanja. Priložite preslike diploma, no samo ako je to navedeno u oglasu za posao (izvornike ponesite na razgovor). Ako možete pregovarati oko plaće (navedeno u oglasu), započnite to sami. Najtraženija zanimanja U Finskoj su liječnici, medicinske sestre, fizioterapeuti i farmaceuti.

Francuskoj je uobičajeno telefonski kontaktirati poslodavca prije razgovora za posao. Spomenite ako ste živjeli ili boravili u Francuskoj. To će impresionirati vašeg potencijalnog poslodavca. Najtraženija zanimanja su inženjeri elektronike i strojarstva te ona u IT sektoru.

Kod prijave za posao u turističkom sektoru u Grčkoj, obavezno priložite svoju fotografiju. Poslodavci u Litvi žele pisani životopis te ne vole telefonska kontaktiranja.

Irci se vole koristiti referencama. Jedna se treba odnositi na vašu osobnost, a druga neka bude od vašeg poslodavca. Prostora za pregovore oko plaće nema. Najtraženija zanimanja su medicinske sestre, liječnici, kemijski inženjeri, radiolozi te zanimanja unutar IT sektora.

Poslodavci na Islandu ne vole kontaktirati kandidate u slučaju odbijanja. Ako nakon mjesec dana od intervjua niste zaposleni, neće vas zaposliti. U Luksemburgu je uobičajeno pitanje o iskustvima na prijašnjim poslovima, a Maltežani nikako ne vole tetovaže.

Popis poslova u Italiji  možete naći ovdje. Uobičajeno je slati otvorenu molbu sa životopisom, a diplome ne trebate slati. Ipak ih ponesite na razgovor. Najtraženija zanimanja su medicinske sestre i kuhari.

Letoniji je učinkovitije uspostaviti izravan kontakt s voditeljem ljudskih potencijala. Zanimljivo je kako su osobna poznanstva vrlo učinkovita kod traženja posla.

Mađarskoj je najbolje uspostaviti kontakt telefonom i to odmah nakon slanja prijave. Od vas se očekuje rezerviran stav (osim ako poslodavac ne zauzme ležerniji stav).

Nizozemskoj je uobičajeno za nisko plaćene i niskokvalificirane poslove prijavljivati se telefonom ili e-poštom. Prevedena diploma, registrirano zvanje i ovjerena titula mogu biti prednost.

Danas je Međunarodni dan studenata, evo 5 savjeta za uspješniji studentski život


Norvežani vole ako ih se kontaktira radi dodatnog informiranja, a najbolje je zvati od ponedjeljka do petka između 9 i 15 sati. Poslove možete naći na internetskoj stranici.  Poslodavci provjeravaju reference, a najtraženija zanimanja su medicinari.

Nijemci žele da se (uz prijavu) dostavi i diploma o završenom stupnju obrazovanja, a obavezne su i pisane preporuke. Zanimljiv je kako se za početak rada na nekvalificiranim poslovima te kod kvalificiranih obrtnika i trgovaca može čekati do mjesec dana. Za visoko plaćene polove čeka se i do 3 mjeseca. Najtraženija zanimanja u Njemačkoj su medicinska sestra (gerijatrija), inženjeri (elektroinženjeri, autoindustrija) i liječnici.

Poljskoj je poslodavac taj koji odlučuje hoće li se rukovati s vama ili ne. Nemojte prvi pružati ruku. Portugalci ne vole kada ih se kontaktira telefonom; radite to samo ako je istaknuto u oglasu.

Rumunjski poslodavci vole prije sastanka s kandidatom obaviti i međusoban telefonski razgovor. Zanimljivo je kako svi poslodavci zahtijevaju potvrdu o nekažnjavanju.    

Slovačkoj se rijetko može pregovarati o ugovoru; uglavnom se prihvaća ili odbija. Slovenski poslodavci očekuju pisane preporuke.        

Španjolskoj je uobičajeno dodirivati drugu osobu (najčešće rame ili ruku), a ako su u skupini žene – često se razmijene dva poljupca u obraz. Stoga, nemojte odbiti ako vas osoba pokuša poljubiti, ali nikako nemojte prvi inicirati poljubac. Ako vam ponude cigaretu – odbijte je.

Šveđani prije prijave na posao s tvrtkom stupaju u kontakt radi dodatnog informiranja. Uobičajeno  je stupiti u kontakt s predstavnikom sindikata radi pobližih informacija o plaći. Zanimljivo je kako predstavnik sindikata često sjedi u komisiji. Obucite pristojnu jaknu i traperice (vrijedi za oba spola).

Švicarskoj je poželjno prilikom prijave priložiti fotografiju. Najbolji način za dobivanje posla u građevinarstvu, sektoru čišćenja i turizmu je uspostava telefonskog kontakta. Za sve poslove s minimalnom plaćom može se dogovoriti bonus od 5 do 10 posto.

Britanci od kandidata očekuju dostupnost za razgovor u kratkom roku. Za radna mjesta u zaštitarskom sektoru te u radu sa starijim osobama ili djecom potrebna je potvrda o nekažnjavanju. Najtraženiji poslovi su medicinska sestra (psihijatrija, neonatologija, instrumentarke), inženjeri (elektroinženjeri, autoindustrija) i liječnici (pedijatri, ginekolozi, psihijatri i hematolozi).

Na Ekonomskom fakultetu u Splitu održana tribina „Ekonomski razvoj Hrvatske pod utjecajem EU politika”


IZVOR: VEČERNJI LIST
FOTO: FLICKR