LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Powered by Hrvatska ekonomska olimpijada

Nova epizoda Studentski.hr TV podcasta odgovara na pitanje kako mladi još na faksu mogu steći znanja o financijama

Mladima su potrebni i formalni i neformalni kanali obrazovanja kako bi se na najbolji način pripremili za budućnost i financijsku sigurnost.

Mladima su potrebni i formalni i neformalni kanali obrazovanja kako bi se na najbolji način pripremili za budućnost i financijsku sigurnost.

U najnovijoj epizodi podcasta Studentski.hr TV, naše gošće bile su Blanka Tolj i Sara Marija Raić, voditeljice tima Računovodstva i financija iz udruge eStudent. Ova epizoda prva je u seriji tema posvećenih financijskoj pismenosti, ključnoj temi za mlade koji se sve češće suočavaju s izazovima upravljanja osobnim financijama, a u sklopu Hrvatske ekonomske olimpijade, najvećeg ekonomskog natjecanja za mlade u Hrvatskoj.

Blanka i Sara, koje su svoje mjesto pronašle u eStudentu, podijelile su svoja iskustva iz prve ruke – kako su se uključile u rad udruge te kako im je angažman u timu financija pomogao u razumijevanju kompleksnih financijskih pojmova i izazova. Njihova priča odražava put mladih ljudi koji kroz praktičan rad u udrugama ne samo da stječu vještine, već i razvijaju osjećaj odgovornosti prema upravljanju financijama, kako na osobnoj, tako i na organizacijskoj razini.

 

Formalno obrazovanje (ne) uči dovoljno o financijama


Kroz razgovor smo se dotakli i obrazovnog sustava u Hrvatskoj. Službeni kurikulum za srednje škole uključuje ekonomsku i financijsku pismenost kao međupredmetnu temu, no, kako su nam gošće istaknule, njihova iskustva iz srednjoškolskog obrazovanja nisu bila dovoljna da ih adekvatno pripreme za financijske izazove s kojima se danas suočavaju. Svoja su znanja nadograđivale samostalnim istraživanjem i angažmanom kroz eStudent, što dodatno naglašava važnost praktične primjene naučenog.

Od studentske udruge do Googlea: „Posao nije samo radno mjesto”


Jedna od ključnih tema o kojoj smo raspravljali bila je kako se kroz projekte poput Financial Weeka mladi mogu upoznati s temeljnim financijskim pojmovima i steći praktične vještine upravljanja novcem. Blanka i Sara posebno su istaknule da ovakvi programi pružaju vrijedne prilike za učenje koje često nedostaju u formalnom obrazovnom sustavu. Osim toga, kroz udrugu studenti dobivaju priliku za razvoj projektnih i menadžerskih vještina koje su ključne za kasniji profesionalni razvoj.

Osim formalnih obrazovnih programa, gošće su naglasile važnost izvannastavnih aktivnosti i edukacija koje organiziraju nevladine organizacije. Primjerice, eStudent koristi digitalne platforme kako bi promicao financijsku pismenost među mladima, prilagođavajući edukativne sadržaje potrebama i interesima studentske populacije. Digitalni alati omogućuju lakši pristup informacijama, ali gošće su također napomenule da je važno mlade usmjeriti prema provjerenim izvorima i upozoriti na nepouzdane informacije koje kruže na internetu.
 

Mladi najbolje uče kroz praktične primjere


Blanka i Sara su se složile da je financijska pismenost mnogo više od razumijevanja osnovnih financijskih pojmova. Riječ je o razvijanju zdravih financijskih navika i odgovornosti prema upravljanju novcem. U tom smislu, savjetovale su mlade da kao prvi korak uče kroz praktične primjere – bilo da je riječ o izradi osobnog budžeta, praćenju troškova ili sudjelovanju u projektima poput onih koje organizira eStudent.

Bilo kakav studentski posao ili studentski posao u struci, pitanje je sada


Epizodu smo završili s nekoliko konkretnih prijedloga kako dodatno poboljšati financijsku pismenost u Hrvatskoj, a gošće su podijelile svoja razmišljanja o tome kako bi se inozemni modeli obrazovanja mogli prilagoditi i primijeniti u našem obrazovnom sustavu. Njihov zaključak je jasan – mladima su potrebni i formalni i neformalni kanali obrazovanja kako bi se na najbolji način pripremili za budućnost.
 

CEO najveće natjecanje koje okuplja učenike ekonomskih usmjerenja


Hrvatska ekonomska olimpijada (eng. Croatian Economics Olympiad), uz uspješnu organizaciju ovogodišnjeg, već trećeg izdanja, nastavlja poticati financijsku pismenost među mladima na neformalan i praktičan način. Iduća godina bit će posebno zanimljiva jer nas očekuje veći broj škola i učenika nego ikada prije. S više od 40 škola koje su se već prijavile, Hrvatska ekonomska olimpijada pruža mladima priliku da kroz natjecanje razviju ključne vještine iz područja ekonomije i financija, uz stjecanje znanja koja su korisna ne samo za natjecanje, već i za svakodnevni život.
 
 

Članak je nastao u sklopu projekta Hrvatska ekonomska olimpijada koji se održava uz podršku brojnih partnera, uključujući Sveučilište u Zadru, Erste banku, Privrednu banku Zagreb, Croatu, Flower Shop LU, Zagreb Time Travel i druge.
FOTO: STUDENTSKI.HR TV