LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Studentski život

Ključni koraci na početku nove akademske godine i nekoliko korisnih studentskih savjeta

Dočekuješ li spremno početak nove akademske godine, novih rutina i novih uzbudljivih obaveza? Uz pravo planiranje, možeš imati i uredne financije i bogat društveni život, a naravno da ti pritom studij ne pati.

Dočekuješ li spremno početak nove akademske godine, novih rutina i novih uzbudljivih obaveza? Uz pravo planiranje, možeš imati i uredne financije i bogat društveni život, a naravno da ti pritom studij ne pati.

Za koji dan počinje nova akademska godina. Bez obzira na to jesi brucoš ili ne, početak je uvijek nekako zbrkan i izazovan. Mijenja se životni raspored, mjesto boravišta, pristižu nove obveze. Donosimo ti ključne korake i napomene za što lakši ulazak u fakultetsku rutinu.
 

Organiziraj vlastite financije


Prva i osnovna stvar na koju se moraš pripremiti su veći početni troškovi. Vjerojatno već imaš studentski bankovni račun, a po mogućnosti i neki održivi financijski plan. Na početku akademske godine troškovi su uvijek najveći – treba kupiti sve za domsku sobu ili stan, higijenske potrepštine, knjige, skripte, opremu i drugo. Važno je da na to računaš, no super je što već idući mjesec nećeš morati sve to kupovati.
 

 

Vremena nikad dosta, ali i tu postoje rješenja


Druga stvar je upravljanje vremenom odnosno prilagođavanje života rasporedu na fakultetu. Najvažniji savjet koji ti možemo dati jest – pametno biraj izborne predmete. Glavni predmeti su već tu s zadanim terminima, no uvijek možeš izborne predmete iskombinirati tako da nemaš velike pauze između predavanja i da se ne moraš dva puta u jednom danu vraćati na faks.

Dan, tjedan i mjesec složi korak po korak, brini za sebe. Prvo fakultetske obveze, onda studentski posao, ako želiš ili moraš raditi jer stanje na studentskom računu treba izgledati bolje, potom stavi na dnevni red hobi, trening, druženja i sve ostalo.

Također, jedan dodatni savjet vezan uz vrijeme, odnosno metoda koja ti može pomoći da ne „pregoriš”. Dan ima 24 sata, 8 sati odvoji za spavanje, 8 za faks/učenje, 4 sata za sebe i 4 sata za druge. Balansiranje i kombiniranje je dozvoljeno, ali probaj se držati 8 sati sna i 4 sata za sebe.
 

Službeno postaješ samostalna osoba


Bit će ti izazovno naviknuti se na hranu iz menze nakon mjeseci (ili godina) domaće hrane. Od velike je važnosti da ne pretjeruješ s brzom hranom i proizvodima iz pekare, vjeruj nam iz iskustva da se kilogrami skupljeni van menze teško gube.

Hodaj, vježbaj, ubaci bilo kakvu fizičku aktivnost u raspored. Dijeli svakodnevicu s prijateljima, jer kada ti dođe svega preko glave, „ventiliraj” to kroz razgovore.

Čišćenje, pranje rublja, peglanje –  sve ono što ti je doma možda bio tek povremeni zadatak sada obavljaš isključivo ti. Ali možeš ti to, samo hrabro!

FOTO: FREEPIK / ILUSTRACIJA
https://gdehr.hit.gemius.pl/_[TIMESTAMP]/redot.gif?id=bQ2QnU_CowjLpq4MmuTrHZR7rfGizVrR21BLiOl5uej.77/fastid=eoftoojeubcqmzasbevrkhnffiki/stparam=mmeqfjigng/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=