Kad lijenost iscijedi studentski račun i kako to izbjeći!
Gotovo svako vaše „ne da mi se“ znači veći trošak i manje novca na studentskom računu. Sigurni smo da ćete se prepoznati u gotovo svim situacijama koje se spominju u ovom članku, ali to je prvi korak k boljem upravljanju financijama.
Gotovo svako vaše „ne da mi se“ znači veći trošak i manje novca na studentskom računu. Sigurni smo da ćete se prepoznati u gotovo svim situacijama koje se spominju u ovom članku, ali to je prvi korak k boljem upravljanju financijama.
Lijenost i financije nikako ne idu pod ruku. I pritom ne mislimo na to da vam se ne da raditi studentske poslove kako bi zaradili dodatni novac nego na trošenje temeljnog mjesečnog budžeta kojim raspolažete. Gotovo svako vaše „ne da mi se“ uglavnom znači veći trošak i manje novca na studentskom računu. Tužno, ali istinito. Sigurni smo da ćete se prepoznati u gotovo svim situacijama u nastavku.
Koliko često vam se dogodi da ste lijeni otići produžiti pokaz? Tu i tamo kad vam se baš žuri kupite kartu u tramvaju ili autobusu? Kad se najmanje nadate dođe kontrola i – eto kazne. Kad se te situacije svedu na financijsku računicu, umjesto cca 100 kuna koliko košta mjesečni studentski pokaz, vi potrošite više na karte ili gotovo triput više ako dobijete kaznu.
Zvoni alarm, ne da vam se ustati. Odlučite preskočiti doručak u menzi i kupiti nešto usput? Reći će većina vas – priča mog života. I onda umjesto da doručkujete u menzi za nekoliko kuna, kupite u pekari sendvič koji košta triput više...
Slična situacija je i kad je u pitanju prijevoz. Spavat ćete duže pa zvati taksi da ne zakasnite na predavanje? Ne da vam se čekati noćni tramvaj ili prošetati par stanica pa opet uskače taksi? Recimo da vam se takva situacija dogodi 3 puta mjesečno – to je već minimalno sto kuna manje na vašem studentskom računu.
Planirana kupnja osnovnih potrepština je termin koji vam je nepoznat jer radije svratite u manji dućan kupiti što vam u tom trenu treba i platite to skuplje? Ne da vam se ni uključiti u programe vjernosti, skupljati bodove i ostvarivati popuste... Razmislite još jednom jer programi vjernosti i planirana kupnja su melem za stanje na kartici.
Uđite sad u aplikaciju mobilnog bankarstva i pogledajte vlastite troškove unatrag mjesec dana. Primjećujete li da ste negdje mogli uštedjeti? Ako je odgovor da – radite na tome da pobijedite lijenost. Stvar po stvar, malim koracima. Postavite realne ciljeve, a dobra stvar je da ako ustrajete imate više novca i možete se pošteno nagraditi. 😉