LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Projekt vijetnamskih arhitekata izgleda nevjerojatno

FOTO: Sveučilišni kampus u džungli

Najveći vijetnamski grad Ho Ši Min uskoro će imati jedan od zanimljivijih kampusa u svijetu, zahvaljujući arhitektonskom timu koji uspješno spaja urbano sa zelenim.

Najveći vijetnamski grad Ho Ši Min uskoro će imati jedan od zanimljivijih kampusa u svijetu, zahvaljujući arhitektonskom timu koji uspješno spaja urbano sa zelenim.

U gradovima u kojima stanovništvo iz godine u godinu raste zabrinjavajuć je nedostatak zelenih ploha. Isto vrijedi i za Ho Ši Min, poznat i kao Sajgon, najveći vijetnamski grad koji broji oko osam milijuna stanovnika, a rast neće ubrzo stati.

Ipak, novi projekt vijetnamskog arhitektonskog tima Vo Trong Nghia Architects dokazuje da je suživot s prirodom moguć.

Njihov dizajn privatnog sveučilišnog kampusa FPT u Ho Ši Minu plijeni pozornost, kao i ostali njihovi projekti koji imaju jednaki pristup - suživot prirode i  čovjeka. Oni svoj ​​pristup opisuju kao spoj kulture i održivosti, upotrebljavajući prirodne i lokalne materijale kako bi stvarali zelenu arhitekturu 21. stoljeća.

Na površini nešto većoj od 73 tisuće kvadratnih metara stvorili su zanimljivu kombinaciju urbanog i zelenog. Sveučilište će izgledati kao da ga je vegetacija nadvladala, balkoni i krovovi bit će obloženi biljkama, dok će dvorište krasiti mnoštvo drveća. Bilje, naravno, neće imati samo dekorativnu ulogu, već će služiti poboljšanju kvalitete zraka i stvarati prirodni hlad te tako smanjiti potrošnju klima uređaja.

Arhitekti kažu da je danas svega 0,25 posto Ho Ši Mina prekriveno zelenilom, što je nedopustivo. Iako je urbanizacija neizbježna, nije nužno od grada napraviti veliku pećnicu. Zamjena zemlje, biljaka i drveća betonom, asfaltom i čelikom stvara, od grada kao što je Ho Ši Min, veliki vrući otok.

Iz tog je razloga ovaj tim arhitekata posebno fokusiran i uzbuđen projektiranjem obrazovnih sadržaja, poput ovoga sveučilišnog kampusa, kako bi pomogli oporavku zelenila i potakli novu generaciju na slično razmišljanje.

FOTO: FPT UNIVERSITY