LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Putopis

FOTO: Sedam dana Balkana

Što napraviti kada se zaželiš putovanja, a ljeto te izbacilo na obalu jeseni bez neke velike love u novčaniku? Uz to si doživotno raskrstio s fakultetom (khm, ispitima, brzo će i diplomski) i želiš se malo odmoriti od svega? Pa, odeš na mini Balkan putovanje i provedeš se bolje nego si očekivao, a za malo novaca.

Što napraviti kada se zaželiš putovanja, a ljeto te izbacilo na obalu jeseni bez neke velike love u novčaniku? Uz to si doživotno raskrstio s fakultetom (khm, ispitima, brzo će i diplomski) i želiš se malo odmoriti od svega? Pa, odeš na mini Balkan putovanje i provedeš se bolje nego si očekivao, a za malo novaca.

Većina studenata voli i želi što više putovati. Nažalost, želje i mogućnosti često se ne slažu dok si na ograničenom studentskom džeparcu. Zbog toga smo se nas tri dugogodišnje prijateljice odlučile počastiti jednim balkanskim road tripom, sad kad smo diplomirale (živimo u ružičastom svijetu gdje studente nakon promocije čeka željeno radno mjesto, psssst tamo), a dok ne zaradimo dovoljno za Londone, Parize i Japane svijeta. Naš plan je bio: sedam dana, četiri države, 1800 kilometara. Bilo nam je odlično te vam donosim manji dio dojmova i fotografija.

Putovanje smo započele laganom šetnjom oko Baćinskih jezera u blizini Ploča. Nastavile smo vožnju Jadranom do Herceg Novog, jako lijepog grada, a pogled sa starih gradskih utvrda je čudesan. Imale smo sreću da nas sredina listopada počasti s nekih 20 do 25 celzijusa i puno, puno sunca, idealno za kupanje na polupraznim plažama. Naše glavno odredište je bila Budva, no usput smo svratile u Perast i Tivat te uživale u predivnoj crnogorskoj obali i bokokotorskom zaljevu. U nekim trenucima ti se čini kako je cesta toliko blizu mora da ćeš upasti unutra, a već u drugom trenutku si na vrhu ogromne planine koja se obrušava u more. Dosta ljudi nam je reklo da se Budvu ne isplati posjetiti van sezone, no mi se ne bismo složile. Stari grad je predivan, plaže puste, a dovoljno je toplo za kupanje. Klasični turistički obilazak, imitacija poznate balerine, pokoji Somersby na plaži i bile smo spremne za drugo odredište, Kotor.

Foto: Ivana Čulina/Studentski.hr
 
Predivan grad, svako mjesto ima svoj povijesni značaj i za obilazak svake lokacije koja ima neku vrijednost treba dosta vremena. Penjanje na tvrđavu San Đovani u trajanju od sat vremena definitivno je vrijedno pogleda koji se sa same tvrđave pruža. Nedostatak kondicije bio je očit... Sljedeća velika odluka: po povratku u Hrvatsku idemo u teretanu (od ponedjeljka, naravno).

Tisuće prosvjednika na trgu u Beogradu, Vučić priznao da je skup bio velik, studenti poručili: "Tek smo počeli!"


 
U obilasku ostatka Crne Gore malo su nas omeli radovi na cestama te smo do našeg sljedećeg odredišta, Beograda, putovali gotovo 12 sati, preko brda i dolina. Upoznali smo se s planinama, rijekama, kanjonima i mostovima unutrašnjosti Crne Gore više zahvaljujući zbunjenoj navigaciji (od milja nazvanoj Jagoda), nego osobnim preferancijama. I to smo preživjeli te stigli u Beograd. O gradu na dvije rijeke, poznatom po noćnom životu, čule smo dosta proturječnih komentara. Iznenadila nas je veličina grada, bogatstvo sadržaja koji se nude i više nego prihvatljive cijene. Brzo smo shvatile da nam dva dana neće biti dosta za obilazak svega. Uživale smo u šetnji Kalemegdanom, vožnji Dunavom i Savom, ručku u Skadarliji te ispijanju kave u Ulici kneza Mihaila. Za zadnje dvije lokacije ostavile smo Novi Sad i Suboticu. Nevegetarijanski dio ekipe probao je famoznu Karađorđevu šniclu, zvanu i San svake djevojke.
 
Foto: Ivana Čulina/Studentski.hr

Kako otići na odmor kao student?


 
Vratile smo se doma uz ponešto kruženja kroz Slavoniju i Bosnu. Predivna priroda, jesenski ugođaj i jeftin burek – nema boljeg načina za završetak putovanja. 
 
Općenito, potrošile smo manje love nego što smo očekivale. Smještaj smo rezervirale na vrijeme preko Airbnb-a i Bookinga. Došao nas je manje od 300 kuna po osobi za 5 noćenja. Za nešto više od 1800 kilometara bila su nam dovoljna dva rezervoara goriva koje je u susjedstvu čak nešto jeftinije nego kod nas. Gdje god smo probali lokalnu hranu, oduševili smo se omjerom kvalitete i cijene. Sve u svemu, naš prvi izlet do istočnih susjeda prošao je više nego odlično. Predivna priroda, ljubazni ljudi, prihvatljive cijene – definitivno ćemo nešto slično ponoviti u budućnosti!
FOTO: STUDENTSKI.HR