LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Više od 5500 stipendija i 80 izlagača

Pogledajte što ste sve propustili na Sajmu stipendija i visokog obrazovanja!

U Zagrebu se 13. listopada, a u Rijeci 15. listopada, održao 11. Sajam stipendija u organizaciji Instituta za razvoj obrazovanja. Provjerili smo kako je bilo i razgovarali sa studentima.

U Zagrebu se 13. listopada, a u Rijeci 15. listopada, održao 11. Sajam stipendija u organizaciji Instituta za razvoj obrazovanja. Provjerili smo kako je bilo i razgovarali sa studentima.

Od 2005. godine u Hrvatskoj se održava Sajam stipendija i visokog obrazovanja. Ciljevi sajma uvijek su usmjereni na studente i srednjoškolce. Zbog toga na Sajmu stipendija imate mogućnost saznati sve o tome što vam studiranje u Hrvatskoj i inozemstvu nudi. Osim što na štandovima različitih fakulteta možete pitati sve što vas zanima (i poslikati se s pristupačnim predstavljačima), sudjelujete i u raspravi o aktualnim temama.

Ovogodišnja stručna rasprava vodila se na temu obrazovne politike u Hrvatskoj. Tema samog Sajma bila je unaprijeđivanje financijske pomoći za studente. Unutar ove glavne teme razvile su se i dvije podteme. Prva podtema uključuje raspravu o reformama studentskog standarda, dok se drugi dio odnosi na socijalnu dimenziju Erasmus mobilnosti. 

Ovogodišnji Sajam stipendija, 11. po redu, održao se u Zagrebu i u Rijeci, a ovogodišnja zemlja partner bila je Slovenija. U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu sajam je 13. listopada u 9:30 otvorila slovenska ministrica i oduševila sve prisutne svojim govorom i pristupačnošću. Glavni štand Study in Slovenia protezao se gotovo cijelom duljinom prostora zagrebačke knjižnice i okupljao je gotovo 50 izlagača. Slovenski štandovi bili su izrazito zanimljivi jer su prvi put u Hrvatskoj predstavili ishode studiranja kroz atraktivne studentske projekte. I u Rijeci su slovenski predstavljači bili zaduženi za odličnu atmosferu. Prikazali su studentske projekte poput bolida, 3D printera i skenera te bespilotnih letjelica. Svi predstavljeni proizvodi izrađeni su na slovenskim visokim učilištima.

U Zagrebu smo vodili razgovor s volonterkom na jednom od štandova. Ispitali smo koje štandove studenti i srednjoškolci najčešće posjećuju.

- Mislim da je bio podjednak broj srednjoškolaca - najviše maturanata, i studenata. Prednjačili su studenti strojarstva, ali to možda samo zbog blizine njihovog faksa i Nacionalne i sveučilišne knjižnice. Tražili su nas informacije o stipendijama u inozemstvu, od čega su posebno zanimljive Amerika i zapadna te sjeverna Europa. Rijetki bi htjeli ići studirati na duže vrijeme, tako da je bilo puno upita vezanih uz kratkotrajne boravke u inozemstvu, na primjer na plaćenoj praksi ili ljetnom poslu. Pogotovo u Americi. Ono što me posebno iznenadilo je velik broj upita vezanih uz financijsku pomoć. Studentima zagrebačkog sveučilišta na raspolaganju su Državna stipendija, Stipendija Grada Zagreba, stipendije nekih zaklada i Stipendija Sveučilišta u Zagrebu, a samo su predstavnici posljednje bili na Sajmu i odgovarali na pitanja. To je zanimljivo vidjeti: naši studenti nemaju novaca i vjeruju u naše obrazovanje pa im nije toliko do studiranja u inozemstvu. Bilo bi dobro pokrenuti još kakve stipendije ili povećati fond. Uz to, ispitivali su nas stipendiraju li tvrtke mlade ljude dok se školuju, ali na Sajmu stipendija primjer takvog poslodavca bio je jedino trgovački lanac Lidl. -

Nakon što je Sajam stipendija u Zagrebu posjetilo više od 10 tisuća posjetitelja, stiglo je vrijeme i za Rijeku.

Na riječkom Kampusu u zgradi Sveučilišnih odjela Sajam je svečano otvoren u 09:30. U uvodnim izlaganjima glavnu su riječ vodili mr. sc. Ninoslav Šukanec, izvršni direktor Instituta za razvoj obrazovanja i prof. dr. sc. Pero Lučin, rektor riječkog Sveučilišta. Medijima je posebno bio zanimljiv govor mr. sc. Borisa Lalovca, aktualnog ministra financija. U središnjoj prezentaciji Sajma govorili su Leo Šamanić, predsjednik Društva hrvatskih studenata u Sloveniji te Mladen Kraljič sa Sveučilišta u Mariboru. Kao i kod zagrebačkih kolega, riječki su se studenti i srednjoškolci, unatoč kiši, odazvali u velikom broju. Najposjećeniji su bili štandovi slovenskih predstavnika, ali i predstavnika Vojne akademije iz Zagreba. 

Kroz sajam nas je provela koordinatorica komunikacija Anja Zojčeska, s Instituta za razvoj obrazovanja. Izjavila je kako je ove godine odaziv iznad očekivanog jer ih je sve neugodno iznenadila ogromna količina padalina. Poseban odaziv pokazali su srednjoškolci koji su bili izrazito zainteresirani za studiranje u inozemstvu. Anja Zojčeska naglasila je da su organizatori ove godine jako zadovoljni prostorom. Prošle godine se sajam u Rijeci održao u prostorijama Filozofskog fakulteta, no ove su godine prostorije bile puno veće jer su zauzimale cijelo prizemlje dvorana Sveučilišnog odjela. 

Na sajmu je izlagalo 85 institucija i 28 studentskih organizacija. 15 hrvatskih institucija, uključujući visoka učilišta i ministarstva te tvrtke i zaklade, pružalo je odgovore na pitanja o studiranju u Hrvatskoj. Preostali izlagači iz europskih zemalja, Sjeverne Amerike i Azije predstavili su svoje fakultete i stipendije. Ukupno je predstavljeno oko 5500 stipendija, a najveći broj stipendista očekuje Rochester Institute of Technology. Fond RIT-a za stipendije iznosio je više od 2,5 milijuna kuna. 

Riječki studenti prava upoznali ANON, novi alat za pravosudnu transparentnost


Na sljedećem će Sajmu stipendija zemlja partner biti Njemačka. Dok se organizatori već pripremaju za sljedeću godinu, zavirite u našu fotogaleriju i otkrijte koliko su se dobro informirali i zabavili svi posjetitelji. Uključujući i vaše novinare. 

FOTO: Sandy, studentski.hr

FOTO: STUDENTSKI.HR