LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Intervju: Josip Baboselac

Student KIF-a savjetuje: aktivirajte se po pitanju vježbanja i zdrave prehrane!

Želite li napraviti pozitivnu promjenu u životu koja će se odraziti ne samo na fizički izgled, već i na vaše zdravlje? Na pravom ste mjestu! U daljnjem tekstu otkrijte kako uskladiti prehranu, tjelovježbu i fakultetske obaveze.

Želite li napraviti pozitivnu promjenu u životu koja će se odraziti ne samo na fizički izgled, već i na vaše zdravlje? Na pravom ste mjestu! U daljnjem tekstu otkrijte kako uskladiti prehranu, tjelovježbu i fakultetske obaveze.

Josip Baboselac je student pete godine KIF-a. U slobodno vrijeme radi u teretani u sklopu studentskog doma Cvjetno naselje.  

„Posao u teretani mi daje dodatno iskustvo u budućoj struci te mi je ujedno i jedan od izvora prihoda”, ističe Josip, koji nam je u razgovoru otkrio neke praktične savjete kojih bi se svaki student uz svoje akademske obaveze mogao pridržavati.

Zbog sve učestalijeg sjedilačkog načina života (hipokinezija) dolazi do boli u leđima s naglaskom na lumbalni i vratni dio kralježnice. Sedentarni način života također štetno utječe na kardiovaskularni i dišni sustav. Da bi se to spriječilo, preporuča se odlazak u teretanu 3 do 5 puta tjedno kako bi se unaprijedilo zdravlje i učvrstila postura tijela.

„Većinu korisnika teretane čini muška populacija koja se najčešće fokusira na povećanje mase gornjeg dijela tijela, dok se djevojke, koje se pojavljuju u sve većem broju, uglavnom baziraju na donji dio tijela, npr. učvršćivanje guze te definiciju nogu. Početnici ili oni neiskusni se uvijek mogu obratiti meni ili mojim kolegama kako bi im omogućili sigurno i kvalitetno vježbanje prema njihovim fizičkim mogućnostima. Mjesečna članarina je 125 kn, a radno vrijeme je radnim danom od 10 do 22 h te subotom od 12 do 20 h”, ističe Josip te nadodaje kako uz kontinuirano vježbanje pažnju treba posvetiti i pravilnoj prehrani.

Najčešće greške koje studenti rade gotovo svakodnevno je preskakanje doručka te nezdrava hrana u kasnim satima koja se tijekom sna skuplja u masno tkivo. Dan je preporučljivo započeti zobenim žitaricama u kombinaciji s voćem (banana ili jabuka) te jogurtom.

„Prije treninga su tijelu prijeko potrebni ugljikohidrati (za podizanje energije), dok se nakon treninga preporučuje unos proteina (kako bi se mišićna masa bolje i brže izgradila)”, savjetuje Josip.

Ako ste prezauzeti obavezama ili vam financije nisu jača strana, ne paničarite! Tijelo iz snova vam je jednako dostupno, a da toga niste ni svjesni.

„Bitno je aktivirati cijelo tijelo. Za početak, umjesto korištenja javnog prijevoza radije prošećite par stanica. Također, u dnevnu rutinu uključite trčanje (pola sata), zamijenite sokove običnom vodom, umjesto čipsa grickajte sjemenke”, nadodaje Josip.

Josip je za studente i studentice pripremio kratak program vježbanja koji možete primjenjivati i u udobnosti vlastitog doma.

1. Čučnjevi

2. Iskoraci


3. Izdržaj u čučnju – 30 sekundi

4. Nagazni iskoraci (rade se na stolcu)


5. Sklekovi


6. Trbušnjaci


7. Leđnjaci


8. Biceps pregib (možete koristiti bočice od 0,5 l)

9. Odručenja sa bučicama (možete koristiti bočice od 0,5 l napunjene vodom)

Prije svakog treninga je potrebno pripremiti organizam na napor uz adekvatno zagrijavanje te je po završetku vježbanja važno istegnuti mišićnu skupinu koja je sudjelovala u izvedbi vježbe. Bitno je svaku vježbu izvoditi pravilno kako ne bi došlo do ozljede. Zbog toga se preporučuje dolazak u teretanu u kojoj se radi pod budnim okom stručnjaka. Svaku vježbu potrebno je ponoviti 10 do 12 puta u 5 serija, ovisno o kondiciji (za početnike je dovoljno 3 puta tjedno).

FOTO: ELIZABETA PAPEŠ/STUDENTSKI.HR