LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Na današnji dan

Trojanski rat - Grci ušli u Troju

Na današnji dan, 24. travnja 1184. prije nove ere grčki ratnici skriveni u trojanskom konju ušli su u Troju i potpuno ju uništili. Tako je završio desetogodišnji Trojanski rat.

Na današnji dan, 24. travnja 1184. prije nove ere grčki ratnici skriveni u trojanskom konju ušli su u Troju i potpuno ju uništili. Tako je završio desetogodišnji Trojanski rat.

Desetogodišnji Trojanski rat je mitološka bitka između Grka i građana Troje koja se odvijala između 1194. i 1184. prije nove ere. Prema legendi, nakon što je trojanski princ Paris oteo „najljepšu ženu na svijetu“ ujedno ženu Spartanca Menelaja, Helenu njegov je brat Agamemnon okupio vojsku te odlučio napasti Troju. Troja je bila okružena visokim zidinama koje Grci nisu mogli tako lako probiti. Bitka je trajala skoro deset godina. Iako je okolni trojanski teritorij bio potpuno uništen grad je bio skoro netaknut.

Kako bi napokon priveli bitku kraju, Grci su izgradili velikog šupljeg drvenog konja kao znak pomirenja i za žrtvu bogu Posejdonu te uspjeli nagovoriti Trojance da ga prihvate. Te noći, 24. travnja 1184. prije nove ere ratnici koji su bili sakriveni u konju izašli su iz njega i otvorili gradska vrata te tako omogućili preostalim Grcima da uđu u Troju i unište ju.

Trojanski konj

U desetoj godini ratovanja te nakon smrti Hectora i Parisa Grci su napokon imali potpunu prednost za uništenje Trojanaca. Odisej je naredio svojim ljudima da izgrade konja dovoljno velikog da se u njega smjesti on s desetak vojnika, a zatim je naredio Agamemnonu da s grčkim vojnicima otplovi u uvalu izvan vidokruga velikih trojanskih tornjeva.

Trojanski konj
 
FOTO: wordpress.com
 
 

Kada su sljedećeg dana Trojanci došli na bojno polje sve što su mogli zateći bio je veliki drveni konj i osamljeni grčki vojnik koji im je rekao da su konja sagradili Grci kao žrtvu bogovima. Trojanci su povjerovali u ovu priču te uzeli konja sa sobom u grad kao dio proslave svoje velike pobjede dok su Odisej i njegovi vojnici sjedili u konju te čekali da padne mrak.

Nakon slavlja Trojanci su zaspali, a vojnici su napokon izašli iz konja, ubili stražare te otvorili gradska vrata kako bi grčki vojnici ušli u grad. Grci su počeli paliti sve pred sobom, a do trenutka kada su se Trojanci probudili i shvatili što se događa sve je već bilo uništeno. Troja je pala, a rat je napokon završio.

Mit ili stvarnost?

Znanstvenici nisu sigurni o povijesnim detaljima vezanima za Trojanski rat. Postoje dokazi koji pokazuju da je grad koji se nazivao Troja doista postojao i da je opljačkan i uništen od strane Grka, ali smatraju da je bitka, a i događaji koje su opisali mnogi grčki autori zapravo preuveličani i možda izmišljeni. 

Također je zanimljivo napomenuti da ni jedan drevni tekst zapravo ne pruža kompletnu priču o Trojanskom ratu nego je umjesto toga sastavljen iz nekoliko različitih izvora od kojih su najpoznatiji ulomci Homerove Ilijade i Odiseje. Drugi značajan djelić priče dolazi iz Vergilijeve Eneide kao i mnogih Sofoklovih i Euripidovih drama. Sve u svemu bez obzira na točnost ove priče ili broja autora koji su joj pridonijeli Trojanski rat je jedna od najpoznatijih legendi grčke mitologije.

FOTO: WORDPRESS.COM