LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Anonimno mišljenje

ANKETA: Divjak smatra da su za procvat IT industrije zaslužni i fakulteti – slažete li se?

Profesorica i bivša ministrica Blaženka Divjak ne slaže se s nekolicinom novinara koji, prema njoj, tvrde da se hrvatska IT industrija razvila ni iz čega te smatra da su za to zaslužni popularni hrvatski fakulteti, ali i srednje strukovne škole. Otkrijte nam anonimno slažete li se s tim!

Profesorica i bivša ministrica Blaženka Divjak ne slaže se s nekolicinom novinara koji, prema njoj, tvrde da se hrvatska IT industrija razvila ni iz čega te smatra da su za to zaslužni popularni hrvatski fakulteti, ali i srednje strukovne škole. Otkrijte nam anonimno slažete li se s tim!

Gotovo je svima već poznato da bivša ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak na svojem Facebooku često iznosi svoje stavove o nekim temama, posebice onima koje se tiču mladih i obrazovanja. Ovoga puta tema je IT industrija i doprinos škola i fakulteta razvoju iste. Prema mišljenju profesorice Divjak, fakulteti i škole imaju utjecaja na hrvatsku IT industriju, a vi nam možete anonimno otkriti u anketi slažete li se s tim.

Divjak na početku svoje objave pita je li IT industrija uistinu procvjetala ni iz čega kao što to mediji nekad pišu, a zatim nastavlja da joj je drago da je došlo do procvata te industrije te da je donekle zaslužna i pandemija jer je došlo do povećane potražnje za IT proizvodima i uslugama, ali i zato što se, kako piše Divjak, snažno osjeća nestabilnost hrvatskog gospodarstva koje se temelji na ljetnom turizmu. 
– Međutim, ono što je sigurno pogrešno protumačeno od strane nekolicine novinara da se IT industrija razvila u Hrvatskoj iz ničega.  Za IT industriju su pored kreativnog i inovativnog poduzetničkog vodstava najvažniji dobri stručnjaci u širokom spektru, prije svega informatičari i programeri, ali i robotičari, matematičari, stručnjaci za rad s velikim podacima te oni koji znaju interdisciplinarno povezati IT i poslovne procese. – nastavlja Divjak i dodaje da se takvi stručnjaci obrazuju se na našim najboljim fakultetima poput FER-a, FOI-ja, FSB-a, PMF-a Sveučilišta u Zagrebu, FERIT-a i Odjel za matematiku u Osijeku, FESB-a i PMF-a u Splitu, Tehničkog fakulteta te odjela za matematiku i informatiku u Rijeci itd.
Profesorica Divjak smatra da većina tih fakulteta ima i dobru suradnju s IT industrijom, organiziranu stručnu praksu i stipendije kao i zajedničke razvojne projekte, a osim toga ističe i srednje strukovne škole koje, prema njezinu mišljenju, imaju kvalitetne programe vezane uz računarstvo, elektrotehniku, mehatroniku, informatiku koje daju dobre temelje za nastavak školovanja, ali i za zapošljavanje odmah nakon srednje škole.
– Najveće ulaganje ikada u obrazovanje u Hrvatskoj je preko EU fondova u regionalne centre kompetentnosti (posljednji ugovori o dodjeli potpisni u srpnju 2020) baš u sektoru Elektrotehnika i računarstvo (šest škola u Karlovcu, Osijeku, Zagrebu, Sisku, Koprivnici i Splitu) i Strojarstvu (sedam škola u Čakovcu, Slavonskom Brodu, Zadru, Velikoj Gorici, Zagrebu, Šibeniku i Karlovcu). Ukupno je 25 centara kompetentnosti s ulaganjem od 1,7 milijardi kuna, a polovicu smo od toga dodijelili smo baš u sektore koje direktno treba IT industrija. – ističe Divjak.
Tvrdi kako je iz svega navedenoga očito da se godinama stvarala dobra podloga za uspješnu IT industriju, ali i da se sve mora i može unaprijediti i to:
  • podizanjem kapaciteta povećanjem upisnih kvota
  • unapređenjem materijalnih uvjeta (oprema i STEM kampusi)
  • strukturiranjem stručne prakse
  • financiranjem zajedničkih projekata preko EU fondova
  • omogućavanjem da deficitarni nastavnici u srednjoj školi i na fakultetima imaju veće plaće (navodi i da je pisala o tome kako se to može preko EU fondova te da je druga mogućnost da IT industrija financira takva radna mjesta direktno)
  • većim stipendijama za STEM deficitarne studije (sada postoji 15 000 stipendija koje osigurava država, ali to se treba podebljati za deficitarne studije)
  • fleksibilnim studijski programima koji se redoviti osuvremenjivanju i izvode u suradnji s IT industrijom od razine preddiplomskog do poslijediplomskog
  • suvremenim metodama poučavanja i učenja koje uključuju problemsko, projektno i istraživačko učenje, kao i e-učenje
  • intenzivnim kvalitetnim programima usavršavanja i suvremenim specijalističkim studijima koji se izvode online ili u hibridnom obliku
  • zajedničkim prijavama projekata na EU kompetitivne programe (npr Obzor Europa) ili na natječaje CERN-a, ESA-e u kojima je Hrvatska od 2018./2019. pridružena članica
  • uključivanjem studenata u projekte.
Svoj stav zaključuje porukom da ne smijemo slati nepromišljene poruke da nešto vrijedno može nastati bez ulaganja i truda, kao što se sada ne smije stati s osiguravanjem daljnjeg razvoja. 

Slažete li se s bivšom ministricom ili se vaše stajalište o razvoju IT industrije djelomično ili potpuno razlikuje od njezina, možete otkriti u anketi kojoj možete pristupiti na poveznici ili u nastavku.
 
FOTO: FACEBOOK/BLAŽENKA DIVJAK