LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Sastanak ministra financija i studentskih predstavnika

Studentski rad oporezivat će se na godišnjoj bazi ako zaradite više od 60 600 kuna

Novost je u tome što se, zbog toga što studenti najčešće nemaju stalan posao, poništila odredba po kojoj se oporezivao mjesečni iznos koji je prelazio 5050 kuna. 

Novost je u tome što se, zbog toga što studenti najčešće nemaju stalan posao, poništila odredba po kojoj se oporezivao mjesečni iznos koji je prelazio 5050 kuna. 

Radom preko studentskih ugovora studenti će moći zaraditi do 60 600 kuna godišnje, a da im država na taj iznos ne uzme porez. Najvažniji je to zaključak sastanka ministra financija Zdravka Marića i predstavnika Hrvatskog studentskog zbora. Novost je u tome što se, zbog toga što studenti najčešće nemaju stalan posao, poništila odredba po kojoj se oporezivao mjesečni iznos koji je prelazio 5050 kuna. 

– Uzeli smo u obzir da kod učenika i studenata postoji isprekidan rad i da je teško gledati zaradu na mjesečnoj razini. Naš je plan bio da Pravilnik donesemo u roku od 90 dana, no ubrzat ćemo proces i donijeti ga do kraja siječnja – rekao je ministar Marić za RTL.

Također, na sastanku je dogovoreno osnivanje radne skupine koju će činiti predstavnici Ministarstva znanosti i obrazovanja, Ministarstva financija, Ministarstva rada i mirovinskog sustava, Zajednice studentskih centara, poslodavaca i studenata te učenika koja će raditi na definiranju novih zakona i pravilnika kako bi se unaprijedio sustav studentskog, odnosno učeničkog rada.

Dio članova HSZ-a protiv uključivanja u politiku: „Nismo kao bivši predsjednik zbora”


Oporezivanje studentskog rada početkom siječnja izazvalo je veliku buru zbog "pogreške u komunikaciji". Naime, novi Pravilnik o porezu na dohodak nije na jasan način definirao oporezivanje zarade studenata preko studentskih ugovora, tako da je prvotna interpretacija bila da će država oporezivati svaku kunu koja prijeđe iznos od 15 000 kuna godišnje

Ubrzo je Porezna uprava zajedno s Ministarstvom financija objavila da studenti zapravo smiju zaraditi 5050 kuna mjesečno, a da na njih ne plate porez. Ta odredba bit će ubrzo izmijenjena, a granica studentske zarade do koje oni ostaju porezna olakšica za svoje roditelje ostaje na 15 000 kuna.

HSZ: jedan je kandidat prikazao studente kao neradnike i nezainteresirane za studentske poslove