LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Novi zakon u novoj godini

Država oporezuje sve studente koji zarade više od 15 tisuća kuna godišnje

Taj novac neće biti zauvijek u vlasništvu države, već će ga oni vratiti studentu kao povrat poreza u kolovozu 2018. godine. Svoju "oduševljenost" novim zakonom studenti su brzo izrazili.

Taj novac neće biti zauvijek u vlasništvu države, već će ga oni vratiti studentu kao povrat poreza u kolovozu 2018. godine. Svoju "oduševljenost" novim zakonom studenti su brzo izrazili.

Novogodišnje iznenađenje za hrvatske studente pripremili su i ove godine zakonodavci. Studentski rad oporezivat će se ove godine puno intenzivnije nego ikad. Naime, studenti preko svojih studentskih ugovora od 1. siječnja 2017. godine mogu zaraditi tek 15 tisuća kuna, a da im država ne uzme dio te zarade. Kad tu magičnu granicu prekorače, svaka sljedeća plaća bit će oporezivana s čak 24 posto uz dodatak prireza, ovisno o stopi prireza u gradu koji je prebivalište studenta. Tako stoji u sklopu Pravilnika o porezu na dohodak objavljenom 2. 1. u NN 1/2017. Radi se o članku 3, stavku 1 i članku 4, stavku 1, rednom broju 2. Ipak, taj novac neće biti zauvijek u vlasništvu države, već će ga oni vratiti studentu kao povrat poreza u kolovozu 2018. godine  Svoju oduševljenost novim zakonom studenti su brzo izrazili:

– Kao studentica koja se financira isključivo vlastitim novcem, jer mi roditelji nisu u mogućnosti financirati sve potrebno, smatram kako je iznos od 1250 kn, koji mi dopuštate zaraditi, premalen da bi pokrio troškove bilo koga, a kamoli studenta u gradu u kojem ne živi i ovisi samo o sebi! Ako je osobni dobitak za normalnog čovjeka 3800 kn mjesečno, zašto je on za mene samo 1250 kn?? Zašto? Zaslužujem li ja lošije uvjete života od nekoga tko je odrastao i radi? Zašto bih ja sve što je iznad 1250 kn mjesečno prvo morala podijeliti s državom da bi mi to tek nakon više od godinu dana bilo vraćeno?? Država u kojoj sam se rodila i u kojoj ću u budućnosti raditi upravo za dobrobit građana RH, jer studiram za takvo zanimanje, onemogućava mi da normalno živim za vrijeme svog studiranja i da sama pokrivam svoje troškove bez pomoći države. – poručila je vlastima jedna studentica posredstvom našeg medija.

Novi model oporezivanja studentskih plaća može se prikazati na studentu koji radi preko studentskog ugovora u Osijeku i ima plaću od 3000 kuna mjesečno. Njegova će plaća prvih pet mjeseci stizati normalno jer će u tih pet mjeseci doseći iznos od dozvoljenih 15 000 kuna, koji se ne oporezuje. Od šestog mjeseca pa do dvanaestog, od njegovih 3000 kuna odbija se 720 kuna poreza i 93,60 kuna prireza (jer je stopa prireza za Osijek 13 posto). Naš će student tako ostalih sedam mjeseci zarađivati 2186,4 kuna mjesečno, što znači da će država od njegove plaće posuditi 5695,20 kuna, koje će mu vratiti na ljeto sljedeće godine

Donosimo usporedbu studentske satnice u Hrvatskoj u usporedbi s Europskom unijom


Novi Zakon donosi i limit iznad kojeg student ne ostvaruje pravo na povrat poreza i prireza. Taj limit iznosi 60 600 kuna. U minuloj 2016. godini limit studentske zarade do koje se ona nije oporezivala bio je 50 000 kuna, dok su studenti koji su zarađivali više od 13 000 kuna godišnje prestajali biti porezna olakšica svojim roditeljima. Ove godine ta je granica podignuta na 15 000 kuna. 

IZVOR: PROPISI.HR, UNIOS