LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Pisanjem protiv stresa

Vođenje dnevnika pozitivno utječe na zdravlje

Iznosimo vam valjane razloge zašto biste trebali ispunjavati stranice vlastitog dnevnika. To nipošto nije predodređeno samo za tinejdžere. Prenošenje emocija na papir dokazano poboljšava kvalitetu vašeg života.

Iznosimo vam valjane razloge zašto biste trebali ispunjavati stranice vlastitog dnevnika. To nipošto nije predodređeno samo za tinejdžere. Prenošenje emocija na papir dokazano poboljšava kvalitetu vašeg života.

Veliki broj čitatelja ispunjavao je stranice dnevnika u tinejdžerskom razdoblju. Pisali ste o prvim ljubavima, prvim poljupcima, svađama, malim problemima koji su se tada činili divovskim. U procesu odrastanja smo počeli odbacivati ovu djetinjariju ne shvaćajući koliko je ona zapravo dobra.

James W. Pennebaker sa Sveučilišta u Texasu proveo je istraživanje na nezaposlenima. Svaki dan uzastopno su po dvadesetak minuta pisali o svojim osjećajima. Istovremeno je provjeravao može li praksa prenošenja vlastitih emocija na papir reducirati proživljeni stres. Pokazalo se da je više od 26% ispitanika koji su pisali o emocijama dobilo posao. S druge strane, manje od 5% ljudi se zaposlilo iz grupacije koja je pisala o menadžmentu (potpuno neemocionalnoj temi) ili uopće nije pisala.

Donoseći zaključke iz Pennebakerovog istraživanja, možemo tvrditi da je ekspresija emocija na ovaj način korisna u mnogim situacijama, uključujući primjer s traženjem posla. Naime, utječe na zdravlje, sreću, ciljeve, ljubav, na cijeli vaš život, u većoj ili manjoj mjeri. Premda vam se može činiti smiješnim, dokazano je da je ovo produktivan način meditacije.

Pisanjem dnevnika možete ojačati imunološki sustav, smanjiti simptome astme i reumatoidnog artritisa. Nakon samo dva tjedna, počet će zacjeljivati psihičke i emocionalne povrede. Počeci su uvijek teški pa ni ovo nije iznimka. Ljudima pisanje o problemima i traumama predstavlja svojevrstan napor, ali u brzom vremenskom periodu neugodnost će nestati.

Pennebaker ističe da se pišući o stresu, istoga rješavamo. Možda je najzanimljivije od svega što ćete na taj način bolje spavati. Ispunjavanjem dnevnika do posljednjeg zbogom nesanici! Istom radnjom doprinosite liječenju fizičkih ozlijeda, recimo zarastanju posjekotine na prstu.

Uvjerite se sami i odvojite dnevno dvadesetak minuta. Sve što vas mori prenesite na papir (ili računalo ako ste vjerni pobornici tehnologije). Pritom uđite u dubinu sebe opisujući realne činjenice i čitav spektar osjećaja koji vas prožima.

Zapišite što god poželite i maštajte bez granica. George Washington, Virginia Woolf, Pablo Picasso i Mark Twain činili su isto. Nije bitno jeste li talentirani za pisanje. Činite to kao što plešete. U svom ritmu. Na samo vama svojstven način. Besplatno je, a promijenit će vam život.

FOTO: BALANCEDBABE