LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Divovske pande skinute s popisa ugroženih vrsta

VIDEO: Spas najnježnijeg diva našeg planeta

U službenom izvještaju Unije za očuvanje prirode navedeno je da su zbog kontinuiranog povećavanja populacije divovske pande skinute s liste ugroženih vrsta. Koliko danas postoji jedinki divovskih pandi na svijetu i jesu li doista spašene, saznajte u nastavku.

U službenom izvještaju Unije za očuvanje prirode navedeno je da su zbog kontinuiranog povećavanja populacije divovske pande skinute s liste ugroženih vrsta. Koliko danas postoji jedinki divovskih pandi na svijetu i jesu li doista spašene, saznajte u nastavku.

Divovska panda više nije na listi ugroženih vrsta, već je njezin status degradiran odnosno promijenjen, i sada spada u kategoriju ranjivih vrsta. Službeno je to priopćenje koje se može vidjeti na mrežnim stranicama Union for Conservation of Nature's (IUCN), a rezultat je 17-postotnog povećanja populacije divovskih pandi u proteklih deset godina.  

Samo sedam godina ranije populacija divovskih pandi bila je u toliko malom broju da su stručnjaci predviđali da će postati izumrla u sljedeće tri generacije. Međutim, danas postoji 67 strogo čuvanih rezervata u Kini u kojima populacija divovskih pandi raste i koji čuvaju gotovo dvije trećine svjetske populacije divovskih pandi. U izvješću ažurirane Crvene liste IUCN-a objavljeno je:

– Dokazi kontinuiranog promatranja sugeriraju da je pad populacije zaustavljen te je započet njezin rast. Poboljšani status divovskih pandi upućuje na to da su mjere kineske vlade u očuvanju ove vrste uspješne.

U izvješću je objavljeno da se u proteklih deset godina globalna populacija divovskih pandi povećala za 17% i smatra se da sada postoji negdje oko 1846 jedinki koje žive u divljini u Kini. Procijenjeni broj jedinki penje se na oko 2060 ako se uključi i sva mladunčad. Smatra se da su mjere očuvanja šuma i pošumljavanja u Kini uvelike doprinijele očuvanju divovskih pandi tako što su dovele do povećanja njihovog prirodnog staništa, a to im je omogućilo stvaranje većih zajednica diljem zemlje u jedinstvenim bambusovim šumama.

Kineski REDNote postaje novi TikTok: sve više „TikTok izbjeglica” skida aplikaciju


– Oporavak populacije divovskih pandi pokazuje da kada se ujedine znanost, politička volja i angažman lokalnih zajednica, možemo spasiti divljinu i poboljšati bioraznolikost. – poručio je Marco Lambertini, direktor WWF-a u izjavi za novinare. 

Jedan od velikih problema u očuvanju divovskih pandi je činjenica da se jako slabo razmnožavaju u zatočeništvu te često gube interes za parenje s drugim pandama u zoološkim vrtovima. Također, jedu ogromne količine hrane. S obzirom da pande u svom želudcu imaju samo jednu komoru i kratko debelo crijevo, nisu u mogućnosti apsorbirati velike količine nutrijenata iz pojedene hrane. Zbog toga moraju jesti skoro 14 sati dnevno što znači da u jednom danu pojedu do 12,5 kilograma bambusa, a probave samo oko 17% pojedenog. Iz navedenog, očito je koliko je stanište pandama važno.

Zanima vas studiranje u inozemstvu? Evo nekoliko opcija


FOTO: Flickr

Unatoč dobrim vijestima, ovakvo stanje vjerojatno neće potrajati. Naime, zbog klimatskih promjena smatra se da će više od 85% staništa s bambusom nestati u sljedećih 80 godina, što će opet dovesti do pada populacije pandi. Iako populacija divovskih pandi raste, one su još uvijek ranjive, a njihovim staništima još uvijek prijeti neplanirana gradnja. I ima ih samo oko 2000 na svijetu. Kako izgleda život jedne divovske pande možete pogledati u videu:

Kineska stipendija za međunarodne studente: pokrivena školarina, smještaj, zdravstveno osiguranje i troškovi života


IZVOR: SCIENCE ALERT
FOTO: FLICKR