LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Veliki uspjeh zagrebačkih studenata

Tim studenata UNIZG-a gradi kuću budućnosti

Glavni zadatak prijavljenih timova je izgradnja samoodržive montažne kuće koja svoje potrebe za energijom zadovoljava iz obnovljivih izvora, prvenstveno energije sunca

Glavni zadatak prijavljenih timova je izgradnja samoodržive montažne kuće koja svoje potrebe za energijom zadovoljava iz obnovljivih izvora, prvenstveno energije sunca

Tim studenata zagrebačkog Sveučilišta osmislili su koncept samoodržive montažne kuće pod nazivom Membrain. Koncept će predstaviti u lipnju slijedeće godine na prestižnom međunarodnom natjecanju Solar Decathlon Europe u Parizu. Natjecanje je to sveučilišta na temu energetske učinkovitosti i održive gradnje. Glavni je zadatak prijavljenih timova izgradnja samoodržive montažne kuće koja svoje potrebe za energijom zadovoljava iz obnovljivih izvora, prvenstveno energije sunca. Priliku za natjecanje studentski timovi imaju svake dvije godine  i služi kao motivacija studentima svih  fakulteta  da se uključe u aktivno istraživanje i stvaranje novih načina iskorištavanja obnovljivih izvora energije. Tim zagrebačkih studenata jedan je od 27 timova koji će predstaviti svoj objekt slijedeće godine, a sastoji se od šezdesetak studenata s osam zagrebačkih fakulteta.

Sve je započelo u svibnju 2012. godine kada je Ante Marušić, student Fakulteta strojarstva i brodogradnje čuo za samo natjecanje. Ideju o natjecanju predložio je kolegama sa fakulteta. Nakon razrade ideje i preliminarne analize mogućeg projekta, studenti su otišli korak dalje i svoju ideju predstavili Sveučilištu. U rujnu iste godine dobili su odobrenje od rektora, potpisali dokument o sudjelovanju te je nekoliko predstavnika Sveučilišta otišlo na Solar Decathlon 2012. u Madrid.

Ime Membrain nije slučajnost. Ivan Ivić, voditelj projekta, rekao nam je kako su se vodili osnovnim vidom organizma, stanicom. Stanica ima jezgru i membranu. Membrana dijeli vanjski dio od unutarnjeg, propušta hranu i sve dobre tvari koje želimo te štiti jezgru od štetnih vanjskih utjecaja. Na istom je principu zamišljena i njihova samoodrživa montažna kuća. Sve servisne prostorije objekta smještene su u vanjsku ovojnicu kuće kako bi se središnji prostor učinio fleksibilnim i prilagodljivim potrebama krajnjeg korisnika.  Pročelja kuće imat će vakumirane staklene panele, izuzev sjeverne strane koja je puna radi zaštite od hladnoće. Konsturkciju kuće nosit će križno lamelirani drveni nosači, a na krovu će se nalaziti fotonaponski sustav u obliku harmonike. Harmonika prati položaj sunca, ljeti je razvučena, a zimi se skuplja mijenjajući kut pada zraka s ciljem povećanja učinkovitosti – objasnio je Ivan.


Nakon uključenja profesora Mladena Jošića s Arhitektonskog fakulteta, koncept Membrain dobio je i novu dimenziju. Rodila se ideja da se ovaj koncept upotrijebi i u kreiranju kampusa na Borongaju jer je to zapravo pravo prirodno okruženje za ovakvu građevinu –  uputio nas je Hrvoje Nikola Vučemilo, voditelj tima za projektiranje. „Na ovaj način smo postigli da ta kuća ima stvarni životni vijek koji će odraditi na Kampusu te da bude pravi ispitni laboratorij za tehnologije koje će se kasnije koristiti uz gradnji ostalih građevina Kampusa“, nastavio je Hrvoje.


Koncept Membrain ima više uloga. Prva je predstaviti Sveučilište na najprestižnijem međunarodnom natjecanju. Druga uloga je da se kuća po povratku s natjecanja montira na kampusu Borongaj i koristi kao info centar. Treća je služiti kao ispitni labaratorij za prvu veću građevinu koja će se graditi na Kapusu, na temelju čega će se donijeti odluka hoće li se kompletan Kampus graditi „potpuno zeleno“, a četvrta je omogućiti slijedećim generacijama studenata tehničkih fakulteta da na kući optimiziraju tehničke sustave i na temelju toga pišu svoje diplomske ili doktorske radove.

Više na:
Facebook stranici i službenoj stranici projekta

                                              

 

FOTO: MEMBRAIN TIM