LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Starorimska prethodnica Božića

Sretne vam Saturnalije!

Saturnalije su najstarije i najsvečanije svetkovine starog Rima koje su vjerojatno poslužile kao model Božiću.

Saturnalije su najstarije i najsvečanije svetkovine starog Rima koje su vjerojatno poslužile kao model Božiću.

Saturnalije (lat. Saturnalia) su zimske svetkovine u čast starorimskog boga poljoprivrede, Saturna - pandan Kronu iz grčke mitologije. Jedna je od najstarijih i najsvečanijih religijskih manifestacija u starom Rimu. Prema nekim izvorima je upravo ovaj blagdan prethodnica današnjeg Božića.

Saturnalije su trajale od 17. do 24. prosinca, kada su završavali svi poljodjelski radovi. Blagdan je započinjao prinošenjem žrtve u Saturnovu hramu. Tada bi prestajao svaki rad i svako neprijateljstvo, priređivale bi se gozbe i pijanke. Međusobno bi se razmjenjivali darovi, osobito voštane svijeće i glinene figurice. Robovi bi bili slobodni te bi ih prema nekim tvrdanjama na gozbama posluživali njihovi gospodari. Zato su se zvale i praznikom robova, lat. Feriae servorum. Senatori bi nosili tunike umjesto formalnih toga, a bilo je čak i zamjene odjeće između muškaraca i žena. Bilo je dozovljeno, inače strogo zabranjeno, kockanje, a česta je bila i golotinja. Tih je dana vladalo vedro i karnevalsko raspoloženje.

Studenti medicine već 12 godina darivaju mališane u bolnici


Ovom svetkovinom čuvala se uspomena na tzv. zlatno doba - doba Saturnove vladavine, kada nije bilo rada, privatnog vlasništva ni robova. Veselo raspoloženje donekle je utjecalo na stvaranje božićnih, novogodišnjih i karnevalskih običaja kršćanskih naroda. Čini se da je ovaj blagdan toliko prirastao srcu Rimljanima da ga je bilo lakše izmijeniti nego zaboraviti pa su ga u 4. stoljeću kršćanske vođe odlučile usvojiti i iskoristiti u svoje svrhe.

Što raditi u vremenskoj crnoj rupi između Božića i Nove godine?


Ne kao drevni Rimljani, ali uživajte u ovogodišnjim Saturnalijama. Kako je rimski pjesnik Katul rekao: „Neka Vam ovo budu najbolji dani”.