LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Student protiv fakulteta

Pravni fakultet u Zagrebu izgubio parnicu protiv svog studenta!

Što se dogodi kad fakultet odlično pripremi svog studenta da u stvarnoj parnici izgubi od njega? Pravni fakultet u Zagrebu ovih je dana doživio upravo takvo iskustvo.

Što se dogodi kad fakultet odlično pripremi svog studenta da u stvarnoj parnici izgubi od njega? Pravni fakultet u Zagrebu ovih je dana doživio upravo takvo iskustvo.

 Visoki upravni sud je 27. rujna 2013. godine ukinuo odredbu Statuta Pravnog fakulteta u Zagrebu kojom je omogućeno Pravnom fakultetu da studente prisilno prebacuje sa starog programa na bolonjski program. Sud je odlučio da Pravni fakultet nije mogao ograničiti trajanje prava na završetak studija na manji broj godina od onoga koji je studentu ostao do završetka studija prema programu prema kojem je započeo studij, što se u konkretnom slučaju dogodilo. Nezakonitom odredbom članka 100., stavka 2. Statuta, propisani rok za završetak studija drugačiji je od odredbi članka 116., stavka 2. i 3. Zakona o znantvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju. Tužbu protiv Pravnog fakulteta podnio je bivši student Marko Duilo 2008. godine i dokazao kako se ipak isplati boriti protiv sistema.

Odluku je čekao pet godina i napokon dočekao - Visoki upravni sud presudio je u korist studenta i ukinuo odredbu Statuta Pravnog fakulteta. Iako je istu mogućnost imalo na tisuće drugih studenata, ovo je prvi poznati slučaj presude u korist studenta prema kojoj je jedan od najcjenjenijih i najutjecajnijih fakulteta u državi, čiji profesori sudjeluju u kreiranju zakona i biraju se za suce Ustavnoga suda, donio protuzakonit Statut.

Marko Duilo je podnio zahtjev za ocjenu zakonitosti i ustavnosti Ustavnom sudu u kojem je naveo koji su članci sporni. U to je vrijeme Ustavni sud donio zakon kojim se nadležnost za ova pitanja prebacuje na Visoki upravni sud te je taj sud u konačnosti donio osuđujuću odluku protiv Pravnog fakulteta. Naime, sad već bivši student tog fakulteta navodi da su te nezakonitosti bile prilično očite, ali vjerojatno studenti nisu previše obraćali pozornost.

Dodijeljene stipendije diljem Hrvatske, a jedan grad uplaćuje stipendije nakon svakog položenog ispita


Uoči podnošenja zahtjeva za ocjenu zakonitosti fakultetske odluke, Duilo je bio na drugoj godini studija po starom programu. Fakultet ga je želio prebaciti na bolonjski program, ali njemu to nije odgovaralo iz najmanje dva razloga: program je skuplji i traje godinu dulje. Pritom se nije bojao jer su njemu i njegovim kolegama pojedini profesori govorili da su u pravu sa svojim tumačenjima. Duilo je pritom jedini otišao korak dalje i tražio sudsko tumačenje. Cilj mu je bio svima pokazati da se isplati boriti za svoja prava.

U presudi Visokog upravnog suda ispisanoj na pet stranica među ostalim stoji kako proizlazi da studenti koji su bili upisani na dodiplomski i poslijediplomski magistarski ili doktorski studij prije ustrojavanja novoga progrma sukladno zakonu imaju pravo dovršiti studij prema nastavnom planu i programu te uvjetima koji su važili prilikom njihova upisa na prvu godinu studija.

Tko sve ima pravo na besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje u 2025. godini?


Marko Duilo ima pravo na naknadu štete koja mu je ovim statutom prouzročena te napominje da i ostali studenti koji su na ovakav način prisilno prebačeni na bolonjski sustav imaju mogućnost zaštititi svoja prava. Po njegovu tumačenju, neki studenti i dalje imaju mogućnost tražiti naknadu štete ako su bili protuzakonito prebačeni na novi studijski program. Naime, ukinuti članak Statuta regulirao je prava svih studenata, dok se ukinuti članak 101. odnosio na izvanredne studente pa i jedni i drugi imaju mogućnost tražiti naknadu štete. Ta šteta, objašnjava budući pravnik, odnosi se na plaćanje veće školarine - 7000 umjesto 3500 kuna, nezakonito prebacivanje na dulji studijski program, a posljedično i dulje studiranje.

Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu u postupcima rješavanja studentskih molbi i žalbi uredno primjenjuje Zakon o općem upravnom postupku te svojim studentima pruža priliku da, ako to smatraju osnovanim, pokreću odgovarajući postupak pred nadležnim sudom. Od 2000. godine, prema fakultetskoj evidenciji, to je učinilo dvadesetak studenata. Sve su tužbe studenata odbijene, osim u jednom predmetu u kojem je zatraženo da se ponovno provede postupak u svrhu dopune obrazloženja rješenja.

Apsurd u režiji srpskih medija: hrvatski studenti proglašeni špijunima tijekom posjeta Beogradu


Profesori Pravnog fakulteta ne misle da je ovo loše za ugled fakulteta. Štoviše, smatraju da bi ovo trebao biti izvrstan primjer te da se drugi studenti ovog studija ugledaju na kolegu jer i nakon stjecanja diplome većina studenata ne zna braniti svoja prava, a kako će onda obraniti prava svog klijenta?

IZVOR: JUTARNJI.HR
FOTO: MAJA ČIRJAK/STUDENTSKI.HR