LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Dan zaljubljenih

Kako se Valentinovo slavi širom svijeta

Donosimo 10 neobičnih i predivnih tradicija vezanih za proslavu Valentinova u svijetu.

Donosimo 10 neobičnih i predivnih tradicija vezanih za proslavu Valentinova u svijetu.

Ako ste ove godine Valentinovo odlučili proslaviti malo drugačije, možda vas inspiriraju ove predivne i neobične tradicije kojima se Dan zaljubljenih obilježava u svijetu.   

Japan

U Japanu na Valentinovo žene daruju svoje muškarce, a ne obratno. Još se u 70-im godinama razvio običaj davanja posebnih vrsta čokolada za Valentinovo kojima Japanke jasno i bez riječi daju do znanja kakva je priroda njihove veze ili kakve su njihove namjere prema određenoj osobi.

Postoji takozvana čokolada obveze (giri-choco) koju Japanka na Valentinovo daruje muškarcu kojem nešto duguje ili prema njemu osjeća određenu vrstu obveze, kao primjerice svojem šefu, kolegama, bratu, ocu ili muškim prijateljima. U ovome daru nema nikakvih romantičnih namjera. Druga vrsta čokolade je čokolada ljubavi (honmei-choco) koju Japanke kupuju ili čak same pripremaju te je daruju svojem dečku, suprugu ili ljubavniku. Svi primatelji ove vrste čokolade smatraju se pravim sretnicima.

Muškarci se svojim ženama oduže mjesec dana kasnije, na Bijeli dan, te daruju čokoladama i poklonima žene koje su im dale darove na Valentinovo.

Južna Koreja

U Južnoj Koreji postoje isti običaji darivanja na Valentinovo i Bijeli dan kao i u Japanu. No, u ovoj zemlji postoji i takozvani Crni dan uveden za samce. Svi oni koji nisu dobili nikakve poklone na Valentinovo i na Bijeli dan, okupe se 14. travnja u restoranima te jedu jajangmyeon, jelo koje se sastoji od bijelih rezanaca u umaku od crnoga graha. Neki ovim jelo slave svoj samački život, a drugi, pak, tuguju nad njime te se tješe sa svojim prijateljima-samcima.  

Italija

Čokolada za Valentinovo omiljeni je poklon i u Italiji. Međutim, postoje posebne čokoladne bombonijere, Baci Perugina, od lješnjaka i čokolade. Ovaj poklon smatra se idealnim za Valentinovo. Također, postoji tradicija prema kojoj djevojka mora paziti koju mušku osobu će prvu ugledati na Valentinovo jer će upravo ona postati njezinim suprugom.

Danska

Danci svojim voljenima na Valentinovo šalju šaljive ljubavne pjesmice (gaekkebrev). Pjesme se šalju anonimno, a ime pošiljatelja sakriveno je u stihovima. Sretnica koja je primila pjesmu ima vremena do Uskrsa odgonetnuti tko ju je poslao. Ako uspije, pošiljatelj joj na Uskrs daruje jaje, a ako pak ne uspije, pošiljatelj se ipak otkrije te tada ona njemu mora darovati jaje.

Filipini

Na Filipinima postoji običaj da se povodom Valentinova organiziraju masovna vjenčanja. Procjenjuje se da se prošle godine za Valentinovo vjenčalo više od 4000 parova. Ove godine već su krenula masovna vjenčanja u filipinskim gradovima tako da će vjerojatno taj broj biti još i veći.

Francuska

Iako danas više ne postoji, ipak vrijedi spomenuti francusku tradiciju vezanu za Valentinovo, takozvanu ljubavnu lutriju, une loterie d'amour. Ova tradicija sastojala se u tome da muškarci i žene uđu u kuće koje su se nalazile jedna nasuprot drugoj, a zatim bi jedni druge dozivali. Žene na čiji poziv nitko ne bi odgovorio, sakupile bi se, napravile krijes te uz psovke i kletve u vatru bacale slike i druge predmete muškaraca koji su ih odbili. Eto, žene, u slučaju da su vas muškarci odbili ili zaboravili na Valentinovo, znate što vam je činiti!

Njemačka

Njemački običaji proslave Valentinova prilično su obični. Iznimka su čestitke na kojima se nalaze slike praščića jer je upravo svinja u ovoj zemlji simbol sreće i požude. Osim ovog poklona, Nijemci ljubav izjavljuju i medenjacima na kojima piše Ich liebe dich!

Slovenija

U Sloveniji je postojala tradicija slavljenja ljubavi 12. ožujka, na blagdan svetog Grgura. Budući da se u to vrijeme već lagano priroda budi iz zimskog sna, postojalo je vjerovanje u narodu da se tada i ptičice vjenčaju ili, kako bi Slovenci rekli, ptički se ženijo. Danas je ta tradicija pomalo zaboravljena te se i u Sloveniji ljubav slavi na Valentinovo. Ipak, postoje oni koji na taj dan svojim voljenima daruju slastice u obliku ptičica te tako ostaju vjerni nekadašnjoj tradiciji.

Velika Britanija

Nekad davno u Norfolku u Velikoj Britaniji Jack Valentine (Old Father Valentine) je u noći uoči Valentinova obilazio djecu i darovao im poklone i slatkiše. Sličan je Djedu Mrazu, samo što se on nije spuštao kroz dimnjak. Podrijetlo ove tradicije je nepoznato, no i danas je mnogi roditelji njeguju te na Valentinovo daruju svoju djecu.

Finska

U ovoj zemlji Valentinovo se naziva Ystävänpäivä, što bi u prijevodu značilo Dan prijatelja. Naime, Finci tog dana više slave prijateljstvo nego ljubav. Izmjenjuju darove i čestitke te se druže s prijateljima. Eto, imate razlog da i vi tako provedete ovaj dan te svojim prijateljima pokažete koliko ih volite i da ste sretni što su u vašem životu. 

FOTO: ISHIKAWA KEN/WIKIPEDIA