LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Erasmus+ iskustvo

Projekt „Crafty me“ u kačkanju spojio mlade iz cijele Europe

Nigdje u rasporedu nećete naći podatak da ćete vježbati engleski, komunkacijske i prezentacijske vještine, da ćete shvatiti da se možete sporazumjeti s Makedoncima i Slovacima pričajući na hrvatskom, da ćete nekad biti u situaciji kad ćete morati uvažavati tuđe mišljenje iako je potpuno oprečno vašemu.

Nigdje u rasporedu nećete naći podatak da ćete vježbati engleski, komunkacijske i prezentacijske vještine, da ćete shvatiti da se možete sporazumjeti s Makedoncima i Slovacima pričajući na hrvatskom, da ćete nekad biti u situaciji kad ćete morati uvažavati tuđe mišljenje iako je potpuno oprečno vašemu.

Hrvatska udruga Strive! odabrala je četiri sudionika za sudjelovanje na Erasmus+ projektu Crafty me u Trenčianskim Teplicama u Slovačkoj, u trajanju od 21. srpnja do 29. srpnja. Jedna od njih bila sam ja. Kako je do Bratislave trebalo oko šest sati autobusom, to smo mogli iskoristiti za razgledavanje dan prije ili dan poslije projekta. Na projektu su uz Hrvatsku sudjelovale sljedeće države: Slovačka, Turska, Makedonija, Litva i Rumunjska.

Projekt je započeo večerom na dan dolaska, a službeno upoznavanje kroz nekoliko igara sljedećeg dana ujutro. Ja sam ga zamišljala kao niz kreativnih aktivnosti, što je bio, ali ne u potpunosti. 

Što se tiče učenja novih kreativnih stvari, projekt je većinom bio orijentiran na kačkanje, nešto što vjerojatno ne bih nikad naučila da nisam sudjelovala u projektu. Iako zaista može pojesti sate i sate, nakon što prebrodite prvotnu krizu rada s malim kukicama i vunom čije se niti nekad odmotavaju na način na koje ne želite, kačkanje je zaista opuštajuća, gotovo meditativna aktivnost. Osim toga, ako nemate ideju što biste poklonili prijateljima i dosta vam je lutanja po trgovinama u potrazi sa savršenim poklonom, ono je odlična alternativa. Tko ne bi bio oduševljen malim iskačkanim medvjedićem? Možda najzanimljiviji učenja osnova ove vještine bilo je vidjeti muške sudionike projekta kako se bore te neki naposljetku i uspiju iskačkati lopticu.

Također, imali smo priliku sudjelovati na nekoliko radionica na kojima smo mogli naučiti kako iskoristiti materijale koje obično bacamo. Primjerice, saznali smo kako od tetrapaka izraditi novčanik, kako od dijela plastične kutije izraditi privjesak, kako od plastične boce izraditi narukvice. Imali smo i radionicu na kojoj smo trebali samo osmisliti i napraviti nešto od danih stvari.

Projekt je bio i odlično mjesto za predstavljanje vlasititih kreativnih uradaka, mogli smo ih donijeti od doma, a imali smo i prostora naučiti ostale sudionike nešto što mi znamo. Tako sam od cure iz Rumunjske naučila kako namotavanjem vune izraditi lutkice te od dvije naše sudionice kako od konca izraditi raznobojne narukvice sa zanimljivim uzorcima.

Čuli smo o tome kakvo je stanje u drugim zemljama i koliko je ostvarivo otvoriti vlastiti posao s rukotvorinama. Također smo na imaginarnoj tržnici procjenjivali vrijednost naših proizvoda.

Projekt je puno više od predviđenog rasporeda. Nigdje u rasporedu nećete naći podatak da ćete vježbati engleski, komunkacijske i prezentacijske vještine, da ćete shvatiti da se možete sporazumjeti s Makedoncima i Slovacima pričajući na hrvatskom, da ćete nekad biti u situaciji kada ćete morati uvažavati tuđe mišljenje iako je potpuno oprečno vašemu, da ćete vidjeti drugačiju arhitekturu, probati jela koja nikad niste, naučiti ponešto o drugim državama, da ćete upoznati tih nekoliko zanimljivih ljudi koji će makar za jedan stupanj promijeniti vaš pogled na život.

Ovo su samo neki od razloga zašto svima koji žele raditi na sebi i proširiti svoje vidike savjetujem sudjelovanje u ovakvom i sličnim projektima.