LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Paulina Erasmus priča

„Čeka vas nezaboravno iskustvo – samo naprijed!“

Studentica Paula otkrila nam je kako se provela prošle godine na razmjeni studenata u Njemačkoj.

Studentica Paula otkrila nam je kako se provela prošle godine na razmjeni studenata u Njemačkoj.

U želji da iskoriste mlade i lude studentske godine, ali i da bi naučili nešto novo, mnogi studenti odlaze na razmjenu studenata. Naravno, ima i onih plašljivih studenata koji smatraju da je to možda prevelik zalogaj koji predugo traje. No, uz iskustva naših studenata uvjereni smo da ćete se ohrabriti i uploviti u avanturističke vode studentskog svijeta! Naša sugovornica Paula, studentica kroatologije i komunikologije, ispričala nam je svoje prošlogodišnje iskustvo s razmjene studenata u Njemačkoj.

Neko je vrijeme razmišljala o Erasmusu, no na kraju je jednostavno spontano odlučila iskusiti nešto novo. Na razmjenu studenata odlučila se kako bi iskoristila studentske godine, upoznala nove ljude, drugu kulturu, način života i studiranje, a najviše zato da vidi koliko se ona u svemu tome može sama snaći. Na razmjenu je otišla u Njemačku u mali grad Braunschweig na fakultet Technische Univesität Braunschweig, smjer medijska znanost, budući da inače studira komunikologiju. U Braunschweigu je provela 5 mjeseci, a bila je smještena u studentskog domu An der Schunter. Trebala su joj, kaže, dva mjeseca da se zbilja snađe, prilagodi i opusti. Brige je jedino imala s prijavom, papirologijom i administracijom.

– Treba detaljno proučiti koji su dokumenti potrebni i kakva je procedura za samu prijavu, primjerice motivacijsko pismo, razina znanja stranog jezika…Nakon procedure prijave slijede pripreme za putovanje, potraga smještaja, financije (stipendija), predmeti, osiguranje; ima mnogo komponenti, tako da bi se svakodnevno trebalo pratiti stranice sveučilišta gdje je sve detaljno objašnjeno.

Studenti zbog snijega zapeli kod Macole, ali ništa im nije moglo pokvariti božićno veselje


U Njemačkoj je, kaže, imala i previše vremena za sebe jer nije imala puno predavanja ni ispita, stoga je polagala ispit iz politike, a ostalo je riješila preko seminara i eseja. Slušala je nekoliko sličnih predmeta kao i na Hrvatskim studijima, dva tečaja njemačkog jezika, dva predmeta na engleskom jeziku (Filmska analiza i Globalna politika) te predmet koji se održavao u obliku filmske radionice. Usavršila je nekoliko razina njemačkog jezika uz pomoć jezičnih tečajeva koji su za studente besplatni. Prema njezinom mišljenju, njemačko i hrvatsko sveučilište ne razlikuju se toliko.

– Administracija im nije jača starna, naša je, rekla bih, čak bolja (to vrijedi za Braunschweig samo) jer često mijenjaju službenice, stoga nove često ne znaju pomoći s upitima i problemima. Profesori imaju i po nekoliko demonstratora/asistenata. Faksevi nisu toliko „raštrkani" po cijelom gradu, a sva se predavanja održavaju na tri kampusa. Na jednom su kampusu više humanističke znanosti, a na centralnom više tehničke, dok jedino arhitektura ima svoju zgradu.

Hranila se u domu gdje je sama kuhala u zajedničkoj kuhinji, velikoj i dobro opremljenoj. Često bi kupovala namirnice jer su jeftinije nego u Hrvatsku, a menza u Branschweigu, kaže naša sugovornica, bila je skupa i bez neke zavidne ponude. No, kaže da su cijene u kafićima puno veće, stoga studente najviše koštaju izlasci i domovi (nema doma ispod 250 eura), a u menzama će malo tko proći, kaže Paula, ispod 4 eura.

Američka sveučilišta i fakulteti pozivaju svoje međunarodne studente da se vrate na kampuse


U Braunschweigu stranaca nije nedostajalo – bilo je ovdje Španjolaca, Francuza, Kineza, Turaka i, naravno, neizostavnih Balkanaca! Upoznala je velik broj ljudi u domu, na fakultetu, vani, ali i ostale erasmusovce!

Najviše je vremena provodila s Hrvaticom i Bosancem, no družila se i s Kinezima za koje kaže da su sramežljivi, no kada se opuste, kaže Paula, jako su pozitivni i dragi. Turke smatra zabavnima jer vole izlaziti, a dečki su, dodaje Paula, iznenađujuće društveni, dok su Francuzi na prvu malo uštogljeni, no sve je stvar opuštenosti nakon nekog vremena. Tako je Paula shvatila da se narodi dosta razlikuju u „otvorenosti na prvu“ i u načinu na koji se provode u izlascima. 

Paula studentima savjetuje da poslušaju dojmove i iskustva drugih, da iskuse razmjenu studenata, no da sa sobom ne nose previše stvari jer će ionako puno kupovati gdje god budu išli. Preporučuje studentima i da tijekom Erasmusa što više putuju i kvalitetno iskoriste vrijeme!

– Preporučila bih svima jer, ako ništa drugo, ovo iskustvo pomoći će vam u snalaženju u novim situacijama. Izaberite zemlju u kojoj se možete zamisliti! Čeka vas nezaboravno iskustvo, stoga – samo hrabro!