LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
NOĆ VJEŠTICA

Oprostite, Vaši zubi su na mom vratu

Povijesno, Noć vještica traje već jako dugo. Prije 2 000 godina, Kelti su živjeli na područjima današnjeg Ujedinjenog Kraljevstva, Irske i Francuske. Novu godinu su slavili 1. studenog, ali su vjerovali da se posljednjeg dana, 31. listopada, svjetovi mrtvih i živih isprepletu te da duše mrtvih hodaju zemljom.

Povijesno, Noć vještica traje već jako dugo. Prije 2 000 godina, Kelti su živjeli na područjima današnjeg Ujedinjenog Kraljevstva, Irske i Francuske. Novu godinu su slavili 1. studenog, ali su vjerovali da se posljednjeg dana, 31. listopada, svjetovi mrtvih i živih isprepletu te da duše mrtvih hodaju zemljom.

Vampirski je kostim treći na popisu ovogodišnjih najpopularnijih kostima za Noć vještica, odmah nakon Batmana i vještice, pokazalo je istraživanje američkog NRF-a (National Retail Federation). Oko 158 milijuna Amerikanaca ove će godine tradicionalno slaviti Noć vještica, postaviti bundeve opakog pogleda ispred vrata i sveukupno po kućanstvu potrošiti 75 dolara na dekoracije, slatkiše i čestitke. Iako je danas to blagdan veselja i zabavnog strašenja, nekad je to bio dan kad su se mrtvi budili.


Povijesno, Noć vještica traje već jako dugo. Prije 2 000 godina Kelti su živjeli na područjima današnjeg Ujedinjenog Kraljevstva, Irske i Francuske. Novu godinu su slavili 1. studenog, ali su vjerovali da se posljednjeg dana, 31. listopada, svjetovi mrtvih i živih isprepletu te da duše mrtvih hodaju zemljom. Također se vjerovalo da su ti vanzemaljski duhovi pomagali druidima, keltskim svećenicima, u predviđanju budućnosti. Za ljude koji su u to vrijeme u potpunosti živjeli isključivo od prirode i prirodnih dobara, smatrali su kako će im ta predviđanja pomoći kroz dugu, mračnu zimu. Na taj dan palili bi lomače, odijevali se u životinjsko krzno te si pokušavali proreći budućnost. Pritom su žrtvovali životinje i palili usjeve.
Američka verzija Noći vještica započela je mješovito, to jest, vjerovanjima raznih etničkih skupina. Najpopularnija je bila u Marylandu i južnim kolonijama. Prve takve proslave bile su javne, susjedi su se okupljali kako bi pričali priče o bližnjima koji su preminuli, gatali, plesali i pjevali. Ujedno su i prepričavali horor-priče te su radili nepodopštine svakakvih vrsta. Do sredine 19. stoljeća takve su se proslave počele obilježavati jednom godišnje, ali se još uvijek nije slavilo u cijeloj zemlji.
U drugoj polovici 19. stoljeća Amerikanci su preuzeli malo irske i engleske tradicije te time oblikovali djelić Noći vještica kakvu poznajemo danas. Odijevali su se u kostime i išli od kuće do kuće tražeći novac ili hranu, što danas znamo kao „trick or treat”. To je nastalo u duhu masovne imigracije. Do 1920-ih i 1930-ih Noć vještica je postala svjetovni praznik. Održavali su se festivali s paradama i ljudi su takav običaj sve više prihvaćali kao općepoznato slavlje.


Danas Amerika godišnje troši 6 milijardi dolara samo na Noć vještica te ju to čini drugim američkim najkomercijaliziranim praznikom. U jednom trenutku smo, uz naš Fašnik, počeli i mi obilježavati Noć vještica, iako ne na američki način. Taj dan se kod nas obilježava maskiranjem i proslavama u klubovima s tematikom Noći vještica. Obzirom da je amerikanizacija postala svojevrsni fenomen i da mnoge zemlje preuzimaju djeliće tradicija i spajaju ih u svoju, pitanje je kada će i kod nas to postati uobičajeno. U svakom slučaju, jedan neradni dan više uza zabavu i prijatelje.

FUN FACT

Izrezbarena bundeva, u Americi zvana Jack-o'-Lantern, postala je popularna još u 16. stoljeću, prema irskoj legendi o škrtom, ali dovitljivom kovaču koji je uspio prevariti vraga dva puta. Kada je umro, nije pušten u raj zbog svojih grijeha, a na ulazu u pakao dočekao ga je vrag i poslao u vječni mrak. Jack je u džepu imao repu koju je izdubio i u nju stavio žeravicu. Otada Jack predstavlja prokletu dušu izgubljenu između dvaju svjetova.

FOTO: TUMBLR.COM