LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Napad na novinarsku slobodu

„Je suis Charlie“: odgovor interneta na teroristički napad na redakciju satiričkog časopisa Charlie Hebdo

Napad na redakciju časopisa ne tiče se samo njegovih radnika, već i svih novinara u svijetu koji imaju pravo na slobodu govora i izražavanja kroz različite forme.

Napad na redakciju časopisa ne tiče se samo njegovih radnika, već i svih novinara u svijetu koji imaju pravo na slobodu govora i izražavanja kroz različite forme.

12 ljudi je ubijeno, a najmanje 10 ranjeno u terorističkom napadu koji se dogodio jutros u redakciji satiričkog časopisa Charlie Hebdo u glavnom gradu Francuske.

Napadači su identificirani kao islamistički teroristi koji su redakciju napali zbog karikature proroka Muhameda koja je objavljena u tom časopisu 2011. godine Među ubijenima su novinari, karikaturisti, urednici časopisa te dva policajca.

Iste godine izvršen je bombaški napad na tu redakciju, a današnji napad protumačio se kao nastavak odmazničkog napada islamista.

Oko 11 sati i 30 minuta po lokalnom vremenu primijećena su dva muškarca u crnim kapuljačama kako, naoružani kalašnjikovima i bacačem raketa, ulaze u redakciju. Nekoliko minuta kasnije začuli su se pucnjevi, a napadači su pobjegli s mjesta zločina. Pariz je trenutno pod najvišim stupnjem sigurnosti te su blokirani mnogi prometni terminali kako bi se napadačima onemogućio bijeg.

Zanima vas radijsko novinarstvo? Studentski radio traži pojačanje


Policija je izvijestila kako su tri napadača ušla u automobil, a četvrti sudionik bio je vozač. Navodno su vikali: „Napokon smo osvetili proroka!“

„Je suis Charlie"

Nije trebalo dugo da se novinari diljem svijeta oglase. Napad na redakciju časopisa ne tiče se samo njegovih radnika, već i svih novinara u svijetu koji imaju pravo na slobodu govora i izražavanja kroz različite forme. Novinarski sindikat Francuske apelirao je na odavanje počasti poginulim novinarima uz riječi: „Ubojstva novinara događaju se kako bi se uplašilo cijelu profesiju i kako bi ih se ušutkalo“.

Upravo iz tih razloga novinari diljem svijeta preko Twittera su počeli postavljati fotografiju s jednostavnim natpisom „Je suis Charlie“ (Ja sam Charlie), konsolidirajući se s ubijenim novinarima. U prva tri sata fotografija je podijeljena više od 140.000 puta.

Poznati identiteti žrtava napada u New Orleansu: među žrtvama uglavnom mladi


„Možete ubiti novinare, karikaturiste, no ne možete ubiti slobodu govora. Tim činom upravo ste osnažili njihovu poruku“, stoji u jednom tweetu.

Tjednik Charlie Hebdo ima dugu tradiciju izlaženja. Iako nikada nije bio pretjerano popularan po tiraži, redovito je dizao prašinu sa svojim „jezik bez dlake“ stavom. U posljednje vrijeme često se bave političkim, religijskim i ekonomskim problemima koje prikazuju kroz različite žustre i kontroverzne ilustracije.

Iako bi neki protumačili ovakvo izražavanje vrijeđanjem i provokacijom, važno je istaknuti kako je ponekad iskreno izražavanje bolje i korisnije od ulizivanja vladajućim garniturama i ljudima s debelim novčanicima.

Jedinstvena prilika za novinare: otputujte besplatno u SAD uz WPI stipendije


Snimke napada uklonjene su s YouTubea te su klasificirane kao neprigodne i šokantne.

FOTO: TWITTER